Róża i czekolada na nagraniu. Ukraina prosi Francję o dostawy broni

"Romantyczne gesty przybierają różne formy" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Ukrainy, apelując w materiale opublikowanym w mediach społecznościowych do Francji o okazanie miłości do Ukrainy poprzez dostawy broni.

Publikacja: 12.10.2022 15:37

Samobieżna haubicoarmata CAESAR kalibru 155 mm

Samobieżna haubicoarmata CAESAR kalibru 155 mm

Foto: Mil.gov.ua, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

W poniedziałek, gdy Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na cele na Ukrainie, prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i obiecał zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, co jak pisały francuskie media, może być częścią szerszego pakietu europejskiego.

Kilka dni wcześniej Macron ogłosił pakiet o wartości 100 mln euro, by pomóc Ukrainie w zakupie broni.

Do tej pory Ukraina otrzymała od Francji samobieżne haubicoarmaty CAESAR kalibru 155 mm, przenośne systemy obrony przeciwlotniczej oraz pojazdy opancerzone. Po poniedziałkowych atakach Kijów chce od swych partnerów większych dostaw, w tym systemów obrony przeciwlotniczej.

W środę ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało na Twitterze kilkudziesięciosekundowe nagranie, będące apelem o dostarczenie Ukrainie broni.

Czytaj więcej

Putin: Polska skorzystała na sabotażu Nord Stream

"Romantyczne gesty przybierają różne formy" - brzmi tekst umieszczony na początku klipu, w którym na tle piosenki "Je t’aime... moi non plus" w wykonaniu Jane Birkin i Serge'a Gainsbourga pojawiają się róża, czekolada, panorama Paryża, trzymająca się za dłonie para oraz uśmiechnięci Macron i Zełenski.

"Ale jeśli naprawdę chcecie podbić nasze serca... nic nie przebije wysoce mobilnej artylerii samobieżnej 155 mm" - brzmi kolejny napis w materiale, w którym umieszczono także nagranie artylerii w akcji bojowej oraz haubicoarmaty CAESAR wjeżdżającej na pokład samolotu.

Czytaj więcej

Polski generał: Ukraińska armia jest lepsza od polskiej

"Bardzo dziękujemy, Francjo. Prosimy, przyślij nam więcej" - apel o tej treści kończy nagranie.

We wtorek francuski resort obrony ogłosił zwiększenie wsparcia dla wschodniej flanki NATO poprzez wysłanie czołgów do Rumunii i wielozadaniowych samolotów myśliwskich Rafale na Litwę.

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko: We wtorek Rosjanie stracili na Ukrainie jeden czołg

Według agencji Reutera, w telewizyjnym wywiadzie w środę wieczorem Emmanuel Macron może ogłosić szczegóły proponowanego wsparcia dla Ukrainy. Ambasador Ukrainy w Paryżu mówił w poniedziałek, że Kijów nie otrzymał od Francji żadnej odpowiedzi w sprawie ewentualnych dostaw systemu rakietowego ziemia-powietrze SAMP/T (Mamba).

Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest