Szef MSZ Węgier w Moskwie. Unijna komisarz radzi "uczyć się na błędach z przeszłości"

Europejska komisarz ds. energii Kadri Simson skomentowała kolejną wizytę ministra spraw zagranicznych Węgier Petra Szijjarto w Moskwie. - Czas wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości - powiedziała.

Publikacja: 12.10.2022 23:49

Peter Szijjarto

Peter Szijjarto

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 231

Ministrowie energii UE odbyli w środę nieformalne spotkanie w Pradze, aby omówić sposoby przezwyciężenia kryzysu energetycznego.

- W kwestii bezpieczeństwa energetycznego widzimy, że o ile nasze krajowe rozwiązania się sprawdzają, to pomysły z Brukseli przynoszą tylko kłopoty i szkody - powiedział Szijjarto i nie czekając na zakończenie spotkania wsiadł do specjalnego samolotu wojskowego i odleciał do Moskwy.

Odbył tam spotkanie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem, po którym zapowiedział, że Rosja jest zainteresowana długoterminową współpracą z Węgrami. Szijjarto poinformował też o sfinalizowaniu porozumienia z Rosją w sprawie odroczenia płatności za dostawy gazu.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Orbán o euro, Polska brnie

Ponadto minister spraw zagranicznych Węgier podkreślił, że Budapeszt nadal będzie wetował wszelkie unijne sankcje, które dotyczą dostaw rosyjskiego gazu.

Zapytana, co sądzi o rozmowach węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Moskwie, Kadri Simson powiedziała: "Czas wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości i przygotować się na przyszłość".

Szijjarto mówił wcześniej, że udaje się "na rozmowy z Gazpromem, z Rosatomem i innymi urzędnikami, aby zapewnić, że dostawy energii dla Węgier są uporządkowane nie tylko w zimie, ale i w kolejnych miesiącach". A tym, którzy krytykowali wizytę, minister spraw zagranicznych Węgier zarzucił, że "nie chcą pokoju".

W lipcu Péter Szijjarto został podobno pierwszym od 24 lutego europejskim urzędnikiem, który odwiedził Moskwę nie w celu przeprowadzenia rozmów pokojowych, lecz w celu zajęcia się kwestiami dwustronnymi. Jak dotąd żaden inny minister państwa UE nie powtórzył takiego ruchu.

Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA
Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń