Mnożą się wątpliwości wokół schematów podatkowych podlegających ujawnieniu. I choć Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia, to w niektórych sprawach wywołują one więcej pytań, niż dają odpowiedzi.
Czytaj także: Co ujawniać fiskusowi - o raportowaniu schematów podatkowych
Do takich zagadnień należy stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w PIT. Można je stosować do wynagrodzeń twórców, których praca przynosi dzieła w rozumieniu prawa autorskiego. Takie uprawnienie zagwarantowano w ustawie o PIT.
Z wydanych 31 stycznia objaśnień do przepisów o ujawnianiu schematów wynika jednak, że stosowanie podwyższonych kosztów może być nie tyle uprawnieniem twórcy, ile próbą szukania korzyści podatkowej przez podmiot zlecający wykonanie dzieła. Otóż w pkt 5.1 objaśnień, przy okazji definiowania, czym jest uzgodnienie schematu podatkowego, wspomniano o czynnościach wchodzących w skład uzgodnienia. Czynności takie polegają m.in. na „znacznie ujednoliconej dokumentacji uzgodnienia". Za ową ujednoliconą dokumentację uznano sytuację, w której „promotor przekazał korzystającemu dokumentację dotyczącą przesłanek zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów". Dalej w objaśnieniach czytamy, że może chodzić o wzorcowy regulamin zastosowania takich kosztów, na podstawie którego korzystający (czyli firma zlecająca wykonanie dzieł) implementuje nowe zasady wynagradzania pracowników.
W praktyce stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu jest popularne w wielu grupach zawodowych. W ten sposób są wynagradzani m.in. programiści komputerowi, architekci, graficy czy dziennikarze. Gdyby dosłownie odczytywać ministerialne objaśnienia, okazałoby się, że firmy zlecające prace osobom wykonującym te i wiele innych zawodów powinny informować władze skarbowe o stosowaniu schematów podatkowych.