Raportowanie schematów podatkowych a 50-proc. koszty twórcy

Czy 50-proc. koszty uzyskania przychodu mogą być schematem biznesowym przynoszącym korzyści podatkowe? Tak sugerują objaśnienia do przepisów.

Publikacja: 28.03.2019 07:42

Raportowanie schematów podatkowych a 50-proc. koszty twórcy

Foto: Fotolia

Mnożą się wątpliwości wokół schematów podatkowych podlegających ujawnieniu. I choć Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia, to w niektórych sprawach wywołują one więcej pytań, niż dają odpowiedzi.

Czytaj także: Co ujawniać fiskusowi - o raportowaniu schematów podatkowych

Do takich zagadnień należy stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w PIT. Można je stosować do wynagrodzeń twórców, których praca przynosi dzieła w rozumieniu prawa autorskiego. Takie uprawnienie zagwarantowano w ustawie o PIT.

Z wydanych 31 stycznia objaśnień do przepisów o ujawnianiu schematów wynika jednak, że stosowanie podwyższonych kosztów może być nie tyle uprawnieniem twórcy, ile próbą szukania korzyści podatkowej przez podmiot zlecający wykonanie dzieła. Otóż w pkt 5.1 objaśnień, przy okazji definiowania, czym jest uzgodnienie schematu podatkowego, wspomniano o czynnościach wchodzących w skład uzgodnienia. Czynności takie polegają m.in. na „znacznie ujednoliconej dokumentacji uzgodnienia". Za ową ujednoliconą dokumentację uznano sytuację, w której „promotor przekazał korzystającemu dokumentację dotyczącą przesłanek zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów". Dalej w objaśnieniach czytamy, że może chodzić o wzorcowy regulamin zastosowania takich kosztów, na podstawie którego korzystający (czyli firma zlecająca wykonanie dzieł) implementuje nowe zasady wynagradzania pracowników.

W praktyce stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu jest popularne w wielu grupach zawodowych. W ten sposób są wynagradzani m.in. programiści komputerowi, architekci, graficy czy dziennikarze. Gdyby dosłownie odczytywać ministerialne objaśnienia, okazałoby się, że firmy zlecające prace osobom wykonującym te i wiele innych zawodów powinny informować władze skarbowe o stosowaniu schematów podatkowych.

Ze statystyk Ministerstwa Finansów dotyczących rocznego rozliczenia PIT za 2017 r. (to najnowsze dostępne dane) wynika, że łączny dochód z praw autorskich, którym przysługują podwyższone koszty, wyniósł niemal 3,5 mld zł.

Jak zauważa Katarzyna Serwińska, doradca podatkowy i partner w kancelarii Raczkowski Paruch, 50-proc. koszty przysługujące twórcom są zagwarantowanym ustawowo uprawnieniem. Przypomina, że ubiegłym roku znacznie ograniczono w ustawie o PIT stosowanie tego udogodnienia, by wyeliminować jego nadużywanie.

– Dlatego trudno uznać takie rozwiązanie za schemat podatkowy, zwłaszcza że podmiotowi zlecającemu wykonanie pracy w formie dzieła nie przynosi to podatkowych korzyści – wciąż jest obowiązany do pobrania zaliczki. Warto, aby Ministerstwo Finansów jednoznacznie rozwiało wątpliwości powstające w wyniku dzisiejszego brzmienia objaśnień – postuluje ekspertka.

Sprawa stosowania „autorskich" kosztów była ostatnio przedmiotem wielu korzystnych dla podatników interpretacji fiskusa. Zezwolono na ich stosowanie m.in. do rozliczeń szefów marketingu, zajmujących się m.in. przygotowaniem tekstów do mediów społecznościowych oraz materiałów reklamowych. Programiści komputerowi cieszyli się dopuszczeniem tego rozwiązania do tworzenia nie tylko samych programów, ale też opisów koncepcji, analiz, specyfikacji, instrukcji, propozycji rozwiązań systemowych niebędących składnikami programu komputerowego, ale powstających w związku z jego tworzeniem.

Mnożą się wątpliwości wokół schematów podatkowych podlegających ujawnieniu. I choć Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia, to w niektórych sprawach wywołują one więcej pytań, niż dają odpowiedzi.

Czytaj także: Co ujawniać fiskusowi - o raportowaniu schematów podatkowych

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Jest nowa wersja ważnej usługi w aplikacji mObywatel
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Reset Trybunału Konstytucyjnego z wątpliwościami
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań