04:40
07.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 804
00:00
06.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować we wtorek od rana.

23:50
06.05.2024

"Jeśli Putin martwi się zachodnią bronią, niech wycofa swoje wojska z Ukrainy"

Rosja musi zakończyć wojnę i wycofać swoje wojska z Ukrainy, jeśli chce uchronić je przed jeszcze większymi stratami w obliczu zwiększonej pomocy dla sił zbrojnych Zachodu – oświadczył doradca Białego Domu John Kirby. „Jeśli Putin i rosyjscy urzędnicy martwią się, że ich żołnierze na Ukrainie zostaną trafieni bronią z innych krajów, najłatwiejszym sposobem reakcji jest po prostu wycofanie swoich żołnierzy i odejście” – powiedział Kirby. W ten sposób skomentował informację, że Federacja Rosyjska groziła uderzeniem w brytyjskie obiekty wojskowe po tym, jak szef MSZ tego kraju David Cameron potwierdził prawo Ukrainy do użycia dostarczonej jej broni. Moskwa ogłosiła także, że przeprowadzi ćwiczenia z wykorzystaniem taktycznej broni nuklearnej.

23:20
06.05.2024

Pentagon potępił „nieodpowiedzialną retorykę” Rosji.

Rzecznik Pentagonu potępił „nieodpowiedzialną retorykę” Rosji po ogłoszeniu przez nią planów przeprowadzenia ćwiczeń z bronią nuklearną – powiedział rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder . Nazwał wypowiedzi strony rosyjskiej „przykładem nieodpowiedzialnej retoryki, jaką widzieliśmy już w Rosji” – podaje „Ewropejska Prawda”. „Jest to całkowicie niewłaściwe, biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie bezpieczeństwa” – dodał Ryder.

22:55
06.05.2024

Rosyjska dziennikarka została aresztowana za posty sprzed lat

Zatrzymanie Nadieżdy Keworkowej powiązane jest z nasilonymi represjami wobec dziennikarzy, przedstawicieli opozycji i krytyków wojny Rosji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosyjska dziennikarka aresztowana za posty w mediach społecznościowych sprzed lat
22:12
06.05.2024

W mieście Czasiw Jar nie ma armii rosyjskiej

Siły obronne kontrolują sytuację wokół miasta Czasiw Jar, nie ma tam armii rosyjskiej – poinformował rzecznik OSU „Chortycja” Nazar Wołoszyn. „Sytuacja wokół miasta Czasiw Jar jest taka, że ​​Siły Obronne Ukrainy kontrolują sytuację. Przez ostatni tydzień i dzisiaj sytuacja wokół miasta nie uległa zmianie, aktywne walki trwają dzień i noc. Jednak rosyjska propaganda okresowo podaje informacje, że ich armia wkroczyła już do miasta. Wróg nie dokonał tam w ostatnich dniach żadnych zdobyczy terytorialnych. W mieście nie ma wrogiej armii rosyjskiej” – zrelacjonował.

21:58
06.05.2024

Holandia planuje od jesieni dostarczać Ukrainie F-16

Holandia planuje rozpocząć wysyłanie myśliwców F-16 na Ukrainę jesienią tego roku, podobnie jak Dania, która planuje wysłać je latem – holenderska minister obrony Kaisa Ollongren powiedziała to na wspólnej odprawie ze swoim litewskim odpowiednikiem w Wilnie.

21:18
06.05.2024

Wojska rosyjskie przeprowadziły w ciągu dnia dwa ataki rakietowe i 69 nalotów

W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły 2 ataki rakietowe i 69 ataków z powietrza, wystrzeliły 52 salwy rakietowe na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i obszary zaludnione Ukrainy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych, wśród ludności cywilnej są ranni. Zniszczeniu i uszkodzeniu uległy wieżowce i budynki prywatne oraz inne obiekty infrastruktury” – czytamy w komunikacie.

20:53
06.05.2024

Siły Obronne Ukrainy nie wysadziły mostu na kanale Siwerski Doniec-Donbas

Siły Obronne Ukrainy nie wysadziły mostu na kanale Siwierski Doniec-Donbas, wręcz przeciwnie, jednostki przebudowywały most, aby zapewnić ciągi komunikacyjne– powiedział rzecznik operacyjno-strategicznej grupy Chortycja ppłk Nazar Wołoszyn. „Nasze jednostki przebudowywały ten most, aby mieć szlaki komunikacyjne. Gdy proces był w toku, była tam nasza ciężarówka i przywoziła materiały budowlane, uderzyły w nią drony FPV” – opisuje Wołoszyn.

20:12
06.05.2024

Armia rosyjska przeprowadziła nalot na Kostiantynówkę

Po południu wojska rosyjskie przeprowadziły nalot na Kostiantynówkę w obwodzie donieckim: czterech cywilów zostało rannych – podała prokuratura regionalna.„6 maja 2024 roku około godziny 14:20 okupacyjna armia Federacji Rosyjskiej przeprowadziła z powietrza bombardowanie miasta Kostiantynówka, prawdopodobnie przy użyciu amunicji planistycznej UMPB D-30 SM. Epicentrum zniszczeń znajdowało się w dzielnicy z gęstą zabudową mieszkaniową” – czytamy w komunikacie Prokuratury Obwodowej Doniecka. Jak podano, w wyniku ataku czterech cywilów odniosło obrażenia ciała o różnym stopniu ciężkości. Mężczyźni w wieku od 34 do 53 lat zostali zabrani do szpitala z obrażeniami od wybuchów min i odłamków. Obecnie ofiary otrzymują pomoc, stan jednej z nich ocenia się jako poważny.

19:40
06.05.2024

W wyniku ostrzału dronów w Nikopolu uszkodzona została linia energetyczna

Wojska rosyjskie przeprowadziły ataki dronami kamikadze w obwodzie nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego – powiedział szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak. „Rano rosyjska armia uderzyła dronem kamikadze w gminę Miriwska w obwodzie nikopolskim. Po południu cztery kolejne drony wycelowały w centrum miasta. Uszkodzona została linia energetyczna” – napisał Łysak na platformie Telegram. „Nikt nie odniósł obrażeń” – dodał.

19:22
06.05.2024

Ukraina otrzymała partię rakiet dla systemu obrony powietrznej Patriot

Obiecane przez Hiszpanię Kijowowi rakiety do przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot dotarły już na Ukrainę – poinformowała agencja EFE, nawiązując do oświadczenia szefowej Ministerstwa Obrony Hiszpanii Margarity Robles. „Robles potwierdziła, że na Ukrainę dotarły rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot, wysłane przez Hiszpanię w porozumieniu z państwami sojuszniczymi” – podaje agencja. – Te rakiety są przeznaczone do obrony powietrznej, mają umożliwić Ukrainie samoobronę – powiedziała Robles.

18:55
06.05.2024

Francuski MSZ zdementował informację o wysłaniu na Ukrainę wojsk francuskich

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji określiło doniesienia mediów o rzekomym wysłaniu żołnierzy Legii Cudzoziemskiej na Ukrainę jako dezinformację. „To dowód na to, że kampanie dezinformacyjne na temat wsparcia Francji dla Ukrainy nie słabną. Nie, Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie w serwisie społecznościowym X.

18:23
06.05.2024

Parlament Estonii zaproponował Estońskiemu Kościołowi Prawosławnemu zerwanie z Patriarchatem Moskiewskim

Parlament Estonii przyjął oświadczenie potępiające Patriarchat Moskiewski za wspieranie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i wezwał Estoński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (MP EPC) do zerwania więzi z Patriarchatem Moskiewskim. Przyjęte większością głosów oświadczenie odnosi się do konieczności uznania Patriarchatu Moskiewskiego za „instytucję wspierającą agresję militarną Federacji Rosyjskiej”. Podkreśla, że ​​„stowarzyszenia i parafie prawosławne muszą także samodzielnie ocenić zagrożenie dla porządku publicznego i ich członków, jakie wynika z wrogich działań wpływowych, i podjąć niezbędne kroki w celu zerwania stosunków z Patriarchatem Moskiewskim”. Parlamentarzyści uważają, że „w Republice Estońskiej należy zachować konstytucyjne prawo do wolności wyznania, uwzględniając prawa i wolności wszystkich ludzi tu mieszkających”.

17:55
06.05.2024

Prezydent Litwy potwierdził udział w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii

W rozmowie telefonicznej z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezydent Litwy Gitanas Nauseda potwierdził swój udział w zbliżającym się Szczycie Pokojowym w Szwajcarii. „Dziękuję Gitanasowi za potwierdzenie jego obecności, a także za chęć aktywnego promowania udziału innych krajów” – napisał po rozmowie prezydent Ukrainy.

17:24
06.05.2024

Zełenski i Kallas o zbliżającym się szczycie pokojowym w Szwajcarii

W rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski i premier Estonii Kaia Kallas omówili kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zapotrzebowaniem Ukrainy na sprzęt do obrony powietrznej, a także sprawy finalizacji dwustronnej umowy o bezpieczeństwie oraz zbliżający się Szczyt Pokojowy. „Rozmawiałem przez telefon z premier Estonii Kayą Kallas. Podziękowałem jej za chęć udziału w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii. Opowiadałem o programie spotkania inauguracyjnego i próbach Rosji uniemożliwiających jego pomyślne przeprowadzenie ” – napisał Zełenski w serwisie społecznościowym X.

16:49
06.05.2024

Po uwagach Camerona Rosja ostrzega, że ​​może uderzyć w brytyjskie cele wojskowe

Rosja ostrzegła Wielką Brytanię, że jeśli Ukraina użyje brytyjskiej broni do uderzenia na terytorium Rosji, wówczas Moskwa może odpowiedzieć atakiem na brytyjskie instalacje i sprzęt wojskowy „zarówno na Ukrainie, jak i gdzie indziej”.

Czytaj więcej

Rosja grozi Wielkiej Brytanii atakiem. Ambasador wezwany „na dywanik”
16:20
06.05.2024

Rosjanie atakują Charków i okolice

Wojska rosyjskie atakują Charków i obwód charkowski - poinformował o tym w Telegramie Oleg Sinegubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. „Charków i obwód charkowski: zostańcie w schronach!” – ostrzega. Jak podaje Ukrinform, w Charkowie po rosyjskich atakach 4-5 maja w szpitalach przebywa sześciu rannych, dwóch z nich na intensywnej terapii.

15:55
06.05.2024

Dwukrotny mistrz Europy w podnoszeniu ciężarów, uczestnik igrzysk olimpijskich zginął na froncie

Ukraiński komitet olimpijski poinformował o śmierci Ołeksandra Pełeszenki, byłego uczestnika igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Pełeszenko zginął w walkach 5 maja. Miał 30 lat.

15:42
06.05.2024

Władimir Putin podziękował rządowi Rosji za pracę

7 maja, w dniu inauguracji piątej kadencji prezydenckiej Władimira Putina, obecny rząd Federacji Rosyjskiej poda się do dymisji. W jego miejsce powołany zostanie nowy rząd — Duma ma głosować ws. jego powołania 10 maja.

15:21
06.05.2024

Ukraina nie widzi podstawy prawnej, by uznać Władimira Putina za demokratycznie wybranego prezydenta Rosji

MSZ Ukrainy wzywa kraje świata, by te nie uznawały wyników wyborów prezydenckich w Rosji. 7 maja Putin zainauguruje piątą kadencję na stanowisku rosyjskiego prezydenta.

15:13
06.05.2024

Stan wojenny i mobilizacja. Zełenski wnosi projekty ustaw

Do ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej, wpłynęły projekty ustaw "O przedłużeniu stanu wojennego na Ukrainie" i "O przedłużeniu okresu powszechnej mobilizacji". Wnioskodawcą w obu przypadkach jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14:44
06.05.2024

Ambasador Francji pojawi się na uroczystej inauguracji piątej kadencji na stanowisku prezydenta przez Władimira Putina

Informację taką przekazuje Reuters, powołując się na francuskie źródło dyplomatyczne.

14:39
06.05.2024

Rosja wzywa ambasadora Francji

Ambasador Francji w Rosji, Pierre Lévy, został wezwany do rosyjskiego MSZ — poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Do MSZ wezwany został także ambasador Wielkiej Brytanii, Nigel Casey.

14:37
06.05.2024

Dron-kamikadze atakował wieś Murom w obwodzie biełgorodzkim

W ataku na wieś w rejonie szebekińskim obwodu biełgorodzkiego uszkodzony został obiekt infrastruktury komunikacyjnej.

14:17
06.05.2024

Głównodowodzący ukraińskiej armii pojawił się na froncie

Przez dwa dni gen. Ołeksandr Syrski przebywał na froncie na kierunkach pokrowskim i kurachowskim, na których koncentrować się mają obecnie działania ofensywne Rosjan. Gen. Syrski pomagał w dowodzeniu walkami obronnymi — Ukraińcy próbują powstrzymać Rosjan przed zajęciem miejscowości Pokrowsk i Kurachowe.

14:13
06.05.2024

Włochy przygotowują nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Minister obrony Włoch, Guido Crosetto, poinformował, że w nachodzących tygodniach Włochy zatwierdzą nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Jak dodał pakiet ma umożliwić Ukrainie dalsze stawianie oporu Rosji. 

14:09
06.05.2024

MSZ Niemiec wezwał swojego ambasadora w Rosji na konsultacje

Aleksander Graf Lambsdorff ma wrócić do Moskwy po tygodniu spędzonym w Berlinie.

Czytaj więcej

Ambasador Niemiec opuścił Rosję. MSZ wezwało go na konsultacje
13:40
06.05.2024

W walkach na Ukrainie zginął kolejny ochotnik z Gruzji

Serwis „Gruzja online” podaje, że w walkach na Ukrainie zginął Soso Gugutaszwili, obywatel Gruzji, który miał zginąć w rejonie Awdijiwki. Jak dotąd na Ukrainie w walkach z Rosją miało już zginąć ponad 60 ochotników z Gruzji.

13:24
06.05.2024

Liczba rannych w ataku ukraińskich dronów na obwód biełgorodzki wzrosła do 42

Stan czworga rannych jest poważny — poinformował Aleksiej Kuzniecow, asystent szefa resortu zdrowia. Wśród rannych są dzieci. 32 osoby zostały hospitalizowane. Celem ataku miały być dwa autobusy wiozące pracowników przedsiębiorstwa rolnego oraz samochód pasażerski. Na miejscu ataku zginęło sześć osób, nieco później podano, że zmarła jeszcze jedna ofiara.

13:13
06.05.2024

Belgia negocjuje dwustronna umowę w zakresie bezpieczeństwa z Ukrainą

Informację taką przekazała minister obrony Belgii, Ludivine Dedonder, w czasie otwarcia Forum Przemysłu Obronnego w Brukseli. - To dowód naszego zaangażowania we wsparcie Ukrainy, nie tylko w czasie wojny wyzwoleńczej, ale też w długiej perspektywie — podkreśliła Dedonder.

13:02
06.05.2024

Eksport rosyjskich produktów naftowych i ropy mocno spadł

Według S&P Global Commodities at Sea transport morski rosyjskiego oleju napędowego, oleju opałowego, ropy naftowej i innych produktów rafinowanych w kwietniu był niższy o 360 tys. baryłek dziennie w porównaniu z marcem i o prawie 700 tys. baryłek dziennie w porównaniu ze styczniem, kiedy to Ukraina rozpoczęła ostrzał rosyjskich rafinerii dronami dalekiego zasięgu.

Czytaj więcej

Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
13:01
06.05.2024

Ćwiczenia niestrategicznych sił jądrowych. Kreml twierdzi, że to reakcja na słowa zachodnich polityków

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Francji Emmanuel Macron czy lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries mówili o "gotowości, a nawet zamiarze wysłania kontyngentów wojskowych na Ukrainę".

Czytaj więcej

Rozkaz Putina ws. broni atomowej. Rosja przeprowadzi ćwiczenia
12:38
06.05.2024

Rosjanie informują o zajęciu dwóch ukraińskich wsi

Rosyjscy żołnierze mieli zająć wieś Kotljarowka w obwodzie charkowskim i wieś Sołowjowo w obwodzie donieckim — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

12:36
06.05.2024

Wicepremier Krzysztof Gawkowski z wizytą w Kijowie

Minister cyfryzacji będzie rozmawiał m.in. z Mychajło Fedorowem, wicepremierem Ukrainy, na temat m.in. pomocy Polski dla Ukrainy, szczególnie w zakresie łączności i cyberbezpieczeństwa. 

11:58
06.05.2024

Nowy rosyjski rząd nie powstanie przed 9 maja

Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin ogłosił, że sesja plenarna Dumy, zaplanowana na 8 maja, została odwołana — podaje Interfax, powołując się na swoje źródła. Oznacza to, że Duma nie zatwierdzi kandydata na premiera kraju przed Dniem Zwycięstwa. Władimir Putin przyjmie rezygnację dotychczasowego rządu i przedstawi kandydata na premiera nowego rządu w związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji na stanowisku prezydenta kraju.

11:54
06.05.2024

Dmitrij Pieskow: Nasza armia i służby sprawdzają doniesienia o francuskich żołnierzach na Ukrainie

Stephen Bryen, były zastępca podsekretarza w Pentagonie, na stronie Weapons and Strategy Substack napisał, że na front na Ukrainie trafiło 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, a docelowo ma ich tam trafić 1 500.

Czytaj więcej

Francuscy żołnierze na Ukrainie? Rosja: Sprawdzamy to
11:27
06.05.2024

Kreml zaprzecza doniesieniom o Rosji planującej akty sabotażu w Europie

- To nie wygląda na poważn6y materiał. Po prostu kolejna seria bezpodstawnych oskarżeń przeciwko naszemu państwu. Pojawia się ich więcej i więcej bez powodu — tak Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował doniesienia, że europejskie służby wywiadowcze ostrzegają swoje rządy, iż Rosjanie planują akty sabotażu wymierzone w europejską infrastrukturę krytyczną.

10:57
06.05.2024

Niestrategiczna broń jądrowa. Rosja zapowiada ćwiczenia

 "W odpowiedzi na prowokacyjne wypowiedzi i groźby ze strony niektórych zachodnich urzędników pod adresem Federacji Rosyjskiej" w Rosji na polecenie Władimira Putina odbędą się ćwiczenia, których celem ma być zwiększenie gotowości niestrategicznych sił nuklearnych - podał rosyjski resort obrony.

Czytaj więcej

Rozkaz Putina ws. broni atomowej. Rosja przeprowadzi ćwiczenia
10:47
06.05.2024

W Kijowie odbędą się ćwiczenia wojskowe

Ćwiczenia z udziałem żołnierzy, sprzętu wojskowego i zestawów uzbrojenia odbędą się w rejonie darnyckim Kijowa i potrwają od 6 do 10 maja.

10:28
06.05.2024

91 miejscowości w obwodzie sumskim pozbawionych prądu po rosyjskim ataku

Informacje takie przekazuje ukraińska spółka Ukrenergo. W wyniku nocnego ataku w pewnym momencie 1 325 miejscowości w obwodzie sumskim było odciętych od prądu. Obecnie bez prądu pozostaje 91 miejscowości w tym obwodzie.

10:04
06.05.2024

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, złożył życzenia żołnierzom ukraińskiej piechoty w dniu ich święta

Zełenski podkreślił, że żołnierze piechoty wykonują „najtrudniejsze zadania na froncie”.

09:59
06.05.2024

Na Krymie ukraiński dron morski Magura V-5 zniszczył rosyjską motorówkę

Nagranie przedstawiające atak opublikował Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

09:54
06.05.2024

Rosyjski dyplomata zapowiada, że Rosja będzie potrzebować więcej rakiet, by odstraszyć Zachód

W związku z wojną z Ukrainą Rosja przyspieszyła produkcję rakiet i amunicji artyleryjskiej — fabryki uzbrojenia mają pracować w Rosji na trzy zmiany. Rosja ma produkować obecnie więcej amunicji artyleryjskiej niż wszystkie kraje NATO razem wzięte.

Czytaj więcej

Rosyjski dyplomata: Rosja musi mieć więcej rakiet
09:48
06.05.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie dowództwo operacyjne "Północ" podało, że w wyniku rosyjskiego ataku, przeprowadzonego prawdopodobnie za pomocą drona typu Shahed, w mieście Sumy jedna osoba została ranna, a obiekt infrastruktury krytycznej został uszkodzony. W komunikacie czytamy, że w ciągu ostatniej doby pod ostrzałem znalazło się także dziewięć osad w obwodzie sumskim i osiem w czernihowskim. Władze otrzymały zgłoszenie o uszkodzeniu jednego budynku.

09:21
06.05.2024

Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Prezydent Chin ma rozmawiać z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem oraz z szefową KE, Ursulą von der Leyen, m.in. o wojnie Rosji z Ukrainą.

09:17
06.05.2024

FSB informuje o udaremnieniu ataku na sądy w Tambowie

Funkcjonariusze FSB wraz z pracownikami rosyjskich kolei państwowych mieli zatrzymać obywatela Rosji (rocznik 1980), którzy — na polecenie ukraińskich służb specjalnych — miał podłożyć improwizowane ładunki wybuchowe w pobliżu budynków sądów w Tambowie, rosyjskim mieście obwodowym. Podejrzanie zachowującego się mężczyznę mieli zauważyć pracownicy rosyjskich kolei odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

09:08
06.05.2024

Wybuch w banku w Czernihowie

Nad ranem w siedzibie banku w centrum Czernihowa doszło do eksplozji, w wyniku której budynek został uszkodzony - podała miejscowa policja zaznaczając, że nikt nie odniósł obrażeń.

Policja obwodu czernihowskiego

08:53
06.05.2024

Gładkow o ataku w obwodzie biełgorodzkim

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał nowe informacje dotyczące ataku dronów w regionie. Przekazał, że Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały trzy pojazdy w rejonie borysowskim — dwa autobusy wiozące pracowników do pracy oraz samochód osobowy. Na miejscu zginęło sześć osób, a 35 zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci z powierzchownymi obrażeniami. Stan jednego z rannych mężczyzn jest ciężki. - czytamy.

08:42
06.05.2024

Alarm na Ukrainie odwołany

Na terenie sześciu obwodów Ukrainy odwołano alarm powietrzny. Ostrzeżenie dla mieszkańców ogłoszono wcześniej w obwodach dniepropietrowskim, połtawskim, kirowohradzkim, sumskim, czernihowskim i charkowskim.

08:20
06.05.2024

Doniesienia o ofiarach ataku ukraińskich dronów

Rosyjskie media informują, że w ataku dronów Sił Zbrojnych Ukrainy na dwa pojazdy w obwodzie biełgorodzkim sześć osób zginęło, a 33 zostały ranne.

08:02
06.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 16 miejscowości w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W ostrzale ranna została jedna osoba.

07:57
06.05.2024

Kilkanaście osób rannych w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały ok. 15 osad w regionie. W wyniku tych działań 18 osób zostało rannych - czytamy.

07:39
06.05.2024

Rosyjskie drony-kamikadze uszkodziły linię wysokiego napięcia w obwodzie dniepropietrowskim

Informację o skutkach ataku podał gubernator obwodu, Serhij Łysak. Do ataku miało dojść około północy.

07:33
06.05.2024

Ukrenergo o skutkach rosyjskiego ataku

Ukraiński koncern energetyczny Ukrenergo podał, że w obwodzie sumskim w wyniku nocnego ataku przeprowadzonego przez Rosjan za pomocą rakiet i dronów, uszkodzona została instalacja wysokiego napięcia. Ekipy remontowe pracują nad stopniowym przywracaniem dostaw energii dla odbiorców

07:31
06.05.2024

Prezydent Kirgistanu przyjedzie do Moskwy na Paradę Zwycięstwa organizowaną 9 maja

O dwudniowej wizycie Sadyra Japarowa w Moskwie w dniach 8-9 maja informuje biuro prasowe prezydenta Kirgistanu. 8 maja Japarow weźmie udział w dorocznym szczycie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

07:20
06.05.2024

Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Według informacji ukraińskiej marynarki wojennej, żaden rosyjski okręt nie pełni dyżuru bojowego na Morzu Czarnym, rosyjskich jednostek nie ma także na Morzu Azowskim. Ukraińcy podali, że Rosjanie mają na Morzu Śródziemnym jeden okręt uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

06:41
06.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 475 300 żołnierzy, 7 380 czołgów, 14 213 pojazdów opancerzonych, 12 250 zestawów artyleryjskich, 1 057 wyrzutni rakiet, 791 zestawów przeciwlotniczych, 349 samolotów, 325 śmigłowców, 9 683 bezzałogowe statki powietrzne, 2 148 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 477 pojazdów (w tym cystern) i 2 008 jednostek sprzętu specjalnego.

06:20
06.05.2024

W nocy północ Ukrainy atakowało 13 dronów-kamikadze

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, ze 12 dronów strącono nad obwodem sumskim.

05:56
06.05.2024

W rosyjskim ostrzale Nikopola uszkodzony został budynek tamtejszej cerkwi

O skutkach sobotniego ostrzału miasta informuje Ukraińska Cerkiew Prawosławna, która publikuje zdjęcia uszkodzonej świątyni.

05:28
06.05.2024

Lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów mówi o "proputinowskiej frakcji" w Partii Republikańskiej

- W Partii Republikańskiej jest rosnąca frakcja proputinowska, która nie chce wspierania Ukrainy i uważa, z jakiegoś powodu, że Rosja nie jest wrogiem USA — ocenił Hakeem Jeffries.

Czytaj więcej

Amerykański polityk: Jeśli Ukraina upadnie, wojsko USA może być zmuszone walczyć
04:40
06.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 802 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:29
06.05.2024

Obiekty infrastruktury energetycznej uszkodzone w ataku powietrznym Rosjan w obwodzie sumskim

O ataku informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

04:28
06.05.2024

W ciągu tygodnia ukraińscy saperzy zneutralizowali 4 830 min i niewypałów

Ministerstwo Obrony Ukrainy podaje, że w ciągu tygodnia saperzy oczyścili z ładunków wybuchowych ponad 5,7 tys. hektarów terenu. Rozminowanie wyzwolonych ukraińskich ziem prowadzi 362 zespołów saperskich.

04:26
06.05.2024

W rejonie Kupiańska ukraińska straż graniczna zniszczyła sześć schronów Rosjan

Schrony zostały zniszczone w atakach dronów przeprowadzonych przez pograniczników z brygady „Zemsta”.

04:21
06.05.2024

Rosyjska armia informuje o walkach we wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim

We wsi Robotyne mają walczyć jednostki rosyjskiego zgrupowania „Dniepr” - poinformował rzecznik zgrupowania, Roman Kodrjan. Z wypowiedzi Kodrjana wynika, że w ciągu doby Rosjanie odparli kontratak ukraińskiej grupy uderzeniowej na północ od Robotyne.

04:18
06.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 802. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 802. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 802. dniu wojny

PAP

04:17
06.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 802