Reklama
Rozwiń

InPost wzmacnia ekspansję zagraniczną. Teraz Hiszpania

Firma Rafała Brzoski przejęła hiszpańską firmę kurierską Sending. – To kolejny krok do wzmocnienia obecności na Półwyspie Iberyjskim. Staliśmy się drugą co do wielkości siecią automatów paczkowych w regionie – mówi założyciel i szef InPostu.

Publikacja: 09.07.2025 15:42

Paczkomat InPostu w Granadzie

Paczkomat InPostu w Granadzie

Foto: Piotr Skwirowski

O transakcji Rafał Brzoska, prezes firmy InPost poinformował w środę na platformie społecznościowej LinkedIn.

– Kolejny strategiczny krok w europejskiej ekspansji InPost – napisał Rafał Brzoska. Właśnie sfinalizowaliśmy przejęcie firmy Spending Transporte y Logistica, wiodącego hiszpańskiego dostawcy usług kurierskich i fulfillment – wyjaśnił szef InPostu.

Czytaj więcej

InPost wygrał spór z Corlettem o Wielką Brytanię

InPost na Półwyspie Iberyjskim

I dodał, że to strategiczny krok, który wzmacnia ogólnokrajową sieć logistyczną firmy i poszerza ofertę produktową w całym regionie. Jest to przy tym już druga akwizycja InPostu w tym roku, po niedawnym przejęciu w Wielkiej Brytanii. – Konsekwentnie realizujemy naszą wizję, budujemy najsilniejszą sieć logistyczną w Europie, łącząc wzrost organiczny z mądrymi przejęciami na kluczowych rynkach – stwierdził Rafał Brzoska.

Tłumaczył też, co jego firmie daje akwizycja Sending. Na liście korzyści znalazła się integracja dostaw door-to-door. – Usługa 24-godzinnej dostawy do drzwi, dotychczas realizowana przez Sending, idealnie uzupełni sieć 2400 maszyn Paczkomat i 9500 punktów PUDO InPost – wyjaśnił prezes Brzoska. Do tego dochodzi rozbudowa sieci logistycznej. Do sieci InPost dołącza 155 centrów logistycznych Sending, zwiększając liczbę obiektów firmy do ponad 170. Przejęcie Sending oznacza także wzmocnienie działalności transgranicznej InPostu, bo firma ta obsługuje też m.in. Andorę, Gibraltar, Wyspy Kanaryjskie i Azory, a także zapewnia usługi transportowe na Półwysep Iberyjski z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

InPost Rafała Brzoski nastawił celownik. Będą kolejne akwizycje?

– Półwysep Iberyjski to jeden z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie – ocenił Rafał Brzoska. - Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. Do końca roku planujemy uruchomić kolejne 2000 maszyn na Półwyspie Iberyjskim – dodał.

Wcześniej była Wielka Brytania

W połowie kwietnia InPost poinformował o przejęciu firmy Yodel, jednego z największych graczy w branży kurierskiej w Wielkiej Brytanii. Transakcja ma mu dać trzecie miejsce wśród niezależnych operatorów logistycznych na Wyspach. – Akwizycja brytyjskiej firmy stanowi kluczowy moment rozwojowy na drodze do zrewolucjonizowania tamtejszego rynku dostaw oraz obecności InPost w całej Europie. Przejęcie Yodel pozwoli nam zrealizować plany rozwoju w Wielkiej Brytanii w tempie, które organicznie zajęłoby nawet pięć lat – komentował wtedy Rafał Brzoska.

W „Rzeczpospolitej” pisaliśmy, że wedle szacunków za sprawą akwizycji wolumen przesyłek InPostu skokowo wrośnie do około 300 mln rocznie. Firma uzyska też natychmiastowe poszerzenie bazy sprzedawców do ponad 700 e-sklepów, polski operator zyska przy tym około 8-proc. udział w rynku. – Trzy lata temu mieliśmy udział poniżej 1 proc. i często nie byliśmy nawet uwzględniani w statystykach. W zeszłym roku był to już udział na poziomie ponad 2 proc., ale przejęciem firmy Yodel dokonaliśmy żabiego skoku. Teraz pozycja Royal Mail jest zagrożona – komentował Rafał Brzoska.

Czytaj więcej

InPost bije rekord i szykuje się do przejęć

Polski operator stwierdził ponadto, że transakcja ma również strategiczne znaczenie dla długoterminowego wzrostu InPostu i umocnienia jego pozycji na brytyjskim rynku, gdzie grupa posiada już sieć ponad 18 tys. punktów odbioru paczek, w tym 10 tys. automatów. Fuzja oznacza, że pod jedną marką realizowane będą dostawy zarówno do paczkomatów, jak i bezpośrednio pod drzwi klientów, co stanowi nowość na brytyjskim rynku.

Tak rośnie InPost

InPost działa już na pięciu z największych rynków e-commerce na Starym Kontynencie: w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Polsce.

W minionym roku Grupa InPost zanotowała rekordowe wyniki pod względem przychodów, które wzrosły o 23,5 proc. licząc rok do roku, do 10,9 mld zł. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom 3,6 mld zł po wzroście o 33,5 proc. r/r. Liczba obsłużonych przez InPost przesyłek sięgnęła 1,1 mld i była o 22 proc. wyższa niż rok wcześniej.

O transakcji Rafał Brzoska, prezes firmy InPost poinformował w środę na platformie społecznościowej LinkedIn.

– Kolejny strategiczny krok w europejskiej ekspansji InPost – napisał Rafał Brzoska. Właśnie sfinalizowaliśmy przejęcie firmy Spending Transporte y Logistica, wiodącego hiszpańskiego dostawcy usług kurierskich i fulfillment – wyjaśnił szef InPostu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Usługi
Nie żyje założyciel i były dyrektor generalny amerykańskiego giganta kurierskiego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Usługi
Poczta Polska krytykowana za współpracę z chińską platformą. Przedsiębiorstwo się broni
Usługi
Polska firma podbija świat. Chce być jak InPost
Usługi
DHL nie wyśle już do USA przesyłek o wartości wyższej niż 800 dolarów
Usługi
InPost skoczył o pięć lat do przodu