Piotr Skwirowski

Znamy inflację w Chorwacji po przyjęciu euro. Morawiecki zapowiadał co innego

Wbrew temu co mówi szef polskiego rządu, Chorwaci nie przeżywają szoku cenowego po przyjęciu euro. Ba, inflacja w tym kraju hamuje, tak jak w całej UE. Na dane z Polski jeszcze czekamy.

Jeśli na ferie zimowe, to z kalkulatorem

Drożyzna weryfikuje plany wyjazdowe. Tegoroczne ferie spędzimy w wersji budżetowej. Aż 73 proc. z nas, jeśli już wybierze się na wyjazd zimowy, będzie zaciskać pasa.

Drożyzna odbiera możliwość oszczędzania

Co trzeci z mieszkańców Polski w ostatnim półroczu nie odłożył żadnych pieniędzy. Blisko 70 proc. przyznaje, że obecnie jest im coraz trudnej oszczędzać pieniądze.

Ceny jaj szokują klientów. Eksperci ostrzegają: to nie koniec

U producentów jaja podrożały w ciągu roku nawet o 70–90 proc., na półkach sklepowych na razie o przeszło 30 proc. Eksperci są jednak zgodni – ceny będą dalej rosły. Winna ptasia grypa, ale też potężny wzrost kosztów produkcji.

Piotr Skwirowski: Finansowa mgła covidowa

Gwałtownie rośnie pula publicznych pieniędzy, którą rząd wydaje poza kontrolą parlamentu. To oddala Polskę od standardów przyjętych w krajach demokratycznych.

Trudny rynek, ale sprzedaż Automarket.pl wzrosła

Niekorzystne z punktu widzenia rynku zjawiska nie zahamowały sprzedaży platformy Automarket.pl. Jej klienci kupili w zeszłym roku więcej aut niż rok wcześniej. Królowały leasing i wynajem długoterminowy.

ZUS: Polski system emerytalny nie zbankrutuje

Polski system emerytalny nie zbankrutuje – zapewnia kierownictwo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest historycznie bardzo dobra – dodaje.

Rekordowa liczba wniosków o zawieszenie firm

Aż 347,3 tys. wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej wpłynęło w 2022 r. do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To historyczny rekord. Do tego doszło ponad 193,2 tys. zakończonych działalności.

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile: Leasing duszony niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną

Jeśli rynek leasingowy nie zareaguje, nie odpowie na niepewność, długo nie zobaczymy na nim poprawy – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Piotr Skwirowski: Dłuższe wakacje kredytowe? Złe wiadomości nie tylko dla banków

Paradoksalnie, pomagając kredytobiorcom znosić skutki wysokiej inflacji, rząd wydłuża okres, w którym będzie ona wysoka. I będzie dotykać wszystkich obywateli, nie tylko tych na wakacjach.