Rosyjska dziennikarka aresztowana za posty w mediach społecznościowych sprzed lat

Rosyjska dziennikarka, która pracowała zarówno dla mediów finansowanych przez państwo, jak i niezależnych, została zatrzymana w poniedziałek. Postawiono jej zarzuty usprawiedliwiania terroryzmu poprzez posty w aplikacji Telegram.

Publikacja: 06.05.2024 22:52

Kobieta za kratami. Więzienie

Kobieta za kratami. Więzienie

Foto: Adobe Stock

Zatrzymanie Nadieżdy Keworkowej powiązane jest z nasilonymi represjami wobec dziennikarzy, przedstawicieli opozycji i krytyków wojny Rosji na Ukrainie.

– W poście z 2018 r. opublikowano artykuł innego dziennikarza na temat ataku islamskich bojowników na miasto Nalczyk w południowej Rosji w 2005 r., w którym zginęło 139 osób, w tym 94 bojowników – powiedział prawnik Keworkowej Kałoj Achiłgow. Post z 2021 r. dotyczył talibów, ale Achiłgow nie podał szczegółowo, co w nim było.

Prace Keworkovej pojawiały się między innymi w niezależnej gazecie „Nowaja Gazieta” i finansowanym przez Kreml kanale telewizji satelitarnej RT.

Dwóch rosyjskich dziennikarzy aresztowanych pod zarzutem ekstremizmu

W zeszłym tygodniu aresztowano dwóch rosyjskich dziennikarzy pod zarzutem ekstremizmu w związku z rzekomą współpracą z grupą założoną przez zmarłego przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Evan Gerszkowicz, 32-letni amerykański reporter The Wall Street Journal, oczekuje na proces pod zarzutem szpiegostwa. Zarówno Gerszkowicz, jak i jego pracodawca stanowczo zaprzeczyli oskarżeniom.

Evan Gerszkowicz, 32-letni amerykański reporter The Wall Street Journal, oczekuje na proces pod zarzutem szpiegostwa

Gerszkowicz został zatrzymany w marcu 2023 r. podczas podróży reportażowej i spędził ponad rok w więzieniu. Władze nie podały szczegółowo, jakie dowody posiadają na poparcie zarzutów o szpiegostwo.

Dziennikarka zatrzymana pod zarzutem niezarejestrowania się jako „zagraniczny agent”

Rosyjsko-amerykańska dziennikarka Alsu Kurmaszewa, która pracuje dla Radia Wolna Europa/Radio Liberty została zatrzymana w październiku pod zarzutem niezarejestrowania się jako „zagraniczny agent”.

Czytaj więcej

Morderstwa, pobicia, otrucia, zastraszanie. Rosja atakuje swoich wrogów za granicą

Dziennikarz i aktywista Władimir Kara-Murza, aresztowany dwa lata temu odsiaduje 25 lat więzienia w związku z wyrokiem skazującym za zdradę stanu za wypowiedzi przeciwko wojnie na Ukrainie. W poniedziałek otrzymał Nagrodę Pulitzera za komentarz w „The Washington Post”.

Społeczeństwo
706 osób o imieniu Kyle w jednym miejscu. Czy udało im się pobić rekord Guinessa?
Społeczeństwo
Euro 2024. Socjolog: Potrzebujemy nowej letniej bajki
Społeczeństwo
Nastolatek zmarł po wyzwaniu internetowym. Zjadł ekstremalnie ostrego chipsa
Społeczeństwo
Zamach na Roberta Fico. Rosyjskie tropy ws. organizacji, z którą związany był zamachowiec
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Społeczeństwo
Amerykańskie koty będą mogły być leczone na FIP. Ile kosztuje kuracja w Polsce?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?