Amerykański polityk: Jeśli Ukraina upadnie, wojsko USA może być zmuszone walczyć

Hakeem Jeffries, lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, w rozmowie z CBS News mówił, jak ważne jest dalsze wspieranie walczącej z Rosją Ukrainy.

Aktualizacja: 06.05.2024 06:17 Publikacja: 06.05.2024 05:26

Hakeem Jeffries

Hakeem Jeffries

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 803

- Nie możemy pozwolić Ukrainie upaść, ponieważ jeśli tak się stanie, jest znaczące prawdopodobieństwo, że Ameryka będzie musiała włączyć się w konflikt — nie tylko jeśli chodzi o pieniądze, ale też nasze żołnierki i żołnierzy — powiedział Jeffries w rozmowie z CBS News.

Lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów: Czy wierzymy, że Władimir Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Kongresmen mówił, że jego zdaniem rosyjski prezydent, Władimir Putin, chce odbudować Związek Radziecki, a robiąc to, zagrozi sojusznikom USA z NATO.

Jeffries zwrócił uwagę, że Władimir Putin nie zatrzymał się ani po inwazji na Gruzję, ani po zajęciu Krymu i wywołaniu konfliktu na wschodniej Ukrainie.

- Czy wierzymy, że w świetle tego rodzaju stałej agresji, jeśli pozwolimy Władimirowi Putinowi osiągnąć sukces na Ukrainie, on zatrzyma się na Ukrainie? Oczywiście nie — podkreślił lider mniejszości w Izbie Reprezentantów.

To moment Churchilla lub Chamberlaina

Hakeem Jeffries, lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów

Jeffries odniósł się też do przyjęcia w ubiegłym miesiącu ustawy udostępniającej administracji Joe Bidena dodatkowe 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy. Negocjacje w tej sprawie trwały przez długie miesiące przez co w pierwszych miesiącach 2024 roku pomoc wojskowa z USA przestała płynąć na Ukrainę, co pogorszyło znacząco sytuację ukraińskiej armii, której zaczęło brakować m.in. amunicji artyleryjskiej i amunicji do zestawów przeciwlotniczych.

Czytaj więcej

Zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę. To wszystko planuje Rosja w Europie

- W Partii Republikańskiej jest rosnąca frakcja proputinowska, która nie chce wspierania Ukrainy i uważa, z jakiegoś powodu, że Rosja nie jest wrogiem USA — ocenił całą sytuację Jeffries.

Hakeem Jeffries: Ukraina odniosła strategiczny sukces na polu walki, musimy dokończyć tę pracę

Polityk Partii Demokratycznej przypomniał przy tym, że w ubiegłym miesiącu o „infiltracji” Partii Republikańskiej przez rosyjską propagandę, mówili politycy tego ugrupowania — przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Izbie Reprezentantów, Michael McCaul oraz przewodniczący komisji ds. wywiadu w Izbie, Mike Turner.

Czołową przedstawicielką proputinowskiej frakcji u republikanów ma być - jak wskazał Jeffries — Marjorie Taylor Greene, kongresmenka, która zapowiedziała starania o odwołanie ze stanowiska spikera Mike'a Johnsona, za to, że doprowadził on do uchwalenia ustawy udostępniającej administracji środki na pomoc dla Ukrainy.

Jeffries odniósł się też do tekstu autorstwa senatora Jamesa Davida Vance'a, polityka Partii Republikańskiej z Ohio, w którym przekonywał on, ze Ukrainie brakuje sił, by zwyciężyć w wojnie z Rosją i że wsparcie USA tego nie zmieni. Vance zagłosował w Senacie przeciw ustawie ws. pomocy dla Ukrainy (podobnie jak jeszcze 14 innych senatorów Partii Republikańskiej).

Rozmówca CBS News, w kontekście komentarza Vance'a stwierdził, że powstrzymywanie przez ukraińską armię rosyjskiej agresji przez dwa lata było „strategicznym sukcesem”. - I dlatego ci, którzy próbują przekonać Amerykanów, że ukraińskie wysiłki były porażką, promują propagandę Władimira Putina, ponieważ fakty wskazują na coś przeciwnego, dlatego tak ważne jest, abyśmy dokończyli tę pracę. To moment Churchilla lub Chamberlaina — podkreślił nawiązując do sytuacji sprzed wybuchu II wojny światowej, gdy brytyjski premier, Neville Chamberlain, zdecydował się na politykę „ugłaskiwania” Adolfa Hitlera (appeasement), co nie uchroniło świata przed wybuchem wojny, ale pozwoliło przystąpić do niej Niemcom z większym potencjałem. Przeciwnikiem takiej polityki był późniejszy premier czasów wojny, Winston Churchill.

- Nie możemy pozwolić Ukrainie upaść, ponieważ jeśli tak się stanie, jest znaczące prawdopodobieństwo, że Ameryka będzie musiała włączyć się w konflikt — nie tylko jeśli chodzi o pieniądze, ale też nasze żołnierki i żołnierzy — powiedział Jeffries w rozmowie z CBS News.

Lider Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów: Czy wierzymy, że Władimir Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji
Konflikty zbrojne
Kongresmeni z USA: Pozwólmy Ukrainie atakować Rosję naszą bronią