Chatboty a podwójny VAT

Nasza spółka wykupiła roczny dostęp do popularnego obecnie typu oprogramowania służącego do generowania odpowiedzi na dane, czy zapytania wprowadzane przez zainteresowaną osobę (tzw. chatbot). Program ma za zadanie prowadzić rozmowę lub odpowiadać na zadane pytania. Sprzedawcą jest zagraniczna firma. Na fakturze został jednakże naliczony polski VAT. W miejscu ujętym jako „numer VAT” sprzedawca wskazał EU OSS VAT i podał numer. Mamy wątpliwości czy uznać ten zakup za import usług i opodatkować od kwoty brutto czy może jednak jest to zakup krajowy i odliczyć podatek naliczony? – pyta czytelnik.

Publikacja: 06.05.2024 04:30

Chatboty a podwójny VAT

Foto: Adobe Stock

Niestety, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z importem usług naliczanym od kwoty brutto.

Być może pracownik Państwa spółki, dokonując zakupu, skorzystał z prywatnego konta i w tym konkretnym przypadku wybrał opcję „wystaw fakturę na inny podmiot” (czyli na spółkę). Dodatkowo, na fakturze dostawca usługi (zakładamy, że jest to usługa elektroniczna albo o charakterze podobnym do licencji uprawniającej do korzystania z określonej aplikacji/funkcji) posłużył się numerem VAT-EU, który to numer jest wykorzystywany w rozliczeniach z tzw. konsumentami (Państwa firma nie jest konsumentem, a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą).

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie