Zapomniałeś o zeznaniu PIT za 2023 r.? Złóż szybko czynny żal

Podatnik, który przeoczył termin na zeznanie za 2023 r., powinien poinformować fiskusa o swoim niedopatrzeniu. To może go uratować przed karą.

Publikacja: 07.05.2024 04:30

Zapomniałeś o zeznaniu PIT za 2023 r.? Złóż szybko czynny żal

Foto: PAP/Paweł Kula

Termin na rozliczenie ze skarbówką za 2023 r. minął 30 kwietnia. Co mają zrobić ci, którzy dopiero teraz przypomnieli sobie o tym obowiązku?

Czynny żal powinien uchronić przed grzywną

- Wraz z zeznaniem złożyć tzw. czynny żal. Czyli pismo informujące o przekroczeniu terminu, które powinno uchronić przed karą. Najlepiej to zrobić jak najszybciej, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. Czynny żal jest bowiem skuteczny tylko wtedy, gdy fiskus nie wie jeszcze o naszym przewinieniu - tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners.

Tak wynika z art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że zawiadomienie o przekroczeniu terminu nic nam nie pomoże, jeśli fiskus „miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego”. Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów na portalu biznes.gov.pl, nie skorzystamy z czynnego żalu, jeśli zostaliśmy już wezwani do urzędu albo rozpoczęto czynności sprawdzające. Ministerstwo przypomina też, że wraz z pismem należy dopełnić obowiązku, czyli złożyć zeznanie. Jeśli wynika z niego dopłata, należy ją uiścić „najpóźniej w terminie wyznaczonym przez urząd”.

Czytaj więcej

Naraziłeś się skarbówce – zapłacisz

Czynny żal można złożyć w e-Urząd Skarbowy

Jak złożyć czynny żal? Najprościej przez swoje konto w e-Urząd Skarbowy. Można też na papierze albo ustnie podczas wizyty w urzędzie (zostanie to zapisane w protokole).

Czynny żal nie ma oficjalnego wzoru. Przykładowy jest zamieszczony na stronie biznes.gov.pl. Ministerstwo Finansów wskazuje, że powinny się w nim znaleźć przede wszystkim dane podatnika i adresata, opis popełnionego czynu i jego okoliczności, a także informacja o tym, czy sprawca naprawił swój błąd, a jeżeli tego nie zrobił, to w jaki sposób i w jakim terminie zobowiązuje się do jego naprawienia. Ministerstwo odradza też załatwianie sprawy przez pełnomocnika. Przestrzega, że może to zostać uznane za zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, a nie dobrowolne przyznanie się do winy sprawcy czynu.

Za niezłożenie zeznania PIT grozi grzywna

Komu grozi kara za niezłożenie PIT? - Większość podatników, przede wszystkim pracownicy, miała przygotowane zeznania PIT-37 w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Nawet jak nic z nimi nie zrobili, zostały automatycznie zaakceptowane. Im kara nie grozi – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska. – Samodzielnie zeznania musieli złożyć głównie przedsiębiorcy oraz zarabiający na wynajmie prywatnym, którzy w deklaracjach od fiskusa mieli tylko ogólne informacje. Także osiągający dochody powyżej 1 mln zł (również pracownicy) powinni złożyć DSF-1. Jeśli nie zrobili tego w terminie, muszą liczyć się z grzywną. Minimalna wynosi obecnie 424,20 zł. Spóźnialski może jednak dostać więcej, z reguły jest to około 1 tys. zł – podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Ten, kto przesłał zeznanie na czas, ale się w nim pomylił, musi złożyć korektę. Jeśli do tego ureguluje zaległość podatkową, nie grozi mu kara. Tak wynika z art. 16a kodeksu karnego skarbowego. W takiej sytuacji nie musi już składać czynnego żalu.

Czytaj więcej

Skarbówka sprawdza już PIT za 2023 rok. Błędy trzeba szybko poprawić

Termin na rozliczenie ze skarbówką za 2023 r. minął 30 kwietnia. Co mają zrobić ci, którzy dopiero teraz przypomnieli sobie o tym obowiązku?

Czynny żal powinien uchronić przed grzywną

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?