04:45
06.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 498
00:16
06.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:09
06.07.2023

Z Morza Czarnego wystrzelono 2 grupy rakiet

Ostrzeżenia dla obwodów kijowskiego, żytomierskiego, czernihowskiego, winnickiego, czerkaskiego, kirowohradzkiego, sumskiego i połtawskiego.

23:49
06.07.2023

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzegają przed zagrożeniem atakiem rakietami Kalibr dla obwodów czerkaskiego i połtawskiego

Do udania się do schronów  wezwano również mieszkańców obwodów dniepropietrowskiego i kirowogradzkiego.

23:23
05.07.2023

Szef polskiego MSZ: Odpowiemy adekwatnie

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w BBC Newsnight, że jeśli Rosja uderzy w elektrownię jądrową w Zaporożu, Polska odpowiednio zareaguje.

Czytaj więcej

Rau: Jeśli Rosja uderzy w elektrownię atomową, odpowiemy adekwatnie
22:56
05.07.2023

Biały Dom monitoruje warunki w elektrowni jądrowej z Zaporożu

Biały Dom nadal monitoruje warunki w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Rosja i Ukraina oskarżyły się wzajemnie o planowanie ataku na obiekt.n

22:34
05.07.2023

MAEA prosi o większy dostęp do ukraińskiej elektrowni w związku z doniesieniami o sabotażu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zwróciła się o „dodatkowy dostęp” do części Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy po tym, jak nasiliły się doniesienia o możliwych działaniach wojskowych wokół tego obiektu.

Grossi podkreślił znaczenie dodatkowego dostępu w świetle sytuacji na miejscu w ostatnich dniach. Moskwa i Kijów ostrzegały przed zbliżającym się atakiem drugiej strony na elektrownię.

„Wraz ze wzrostem napięcia militarnego i działań w regionie, w którym znajduje się ta duża elektrownia jądrowa, nasi eksperci muszą być w stanie zweryfikować fakty w terenie” – przekazał Grossi.

22:09
05.07.2023

Płoną zbiorniki paliwa w ostrzelanej przez Ukraińców okupowanej Makiejewce

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały okupowana przez Rosjan miejscowość w obwodzie donieckim, trafiając w skład ropy.

21:39
05.07.2023

Ukraina w ONZ: Armia rosyjska jak ISIS, Al-Shabaab, talibowie

- Armia rosyjska niewątpliwie plasuje się obok najbardziej rażących przestępców, takich jak ISIS, Al-Shabaab, talibowie i inni, biorąc pod uwagę straszne zbrodnie, które popełnili i nadal codziennie popełniają na dzieciach na Ukrainie - powiedział stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kislica  podczas otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci i konfliktów zbrojnych

Wcześniej poinformowano, że ONZ opublikowało raport sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w którym siły zbrojne Federacji Rosyjskiej są wpisane na światową listę złośliwie naruszających prawa dzieci za morderstwa i akty przemocy na Ukrainie.

21:19
05.07.2023

Rosja wszczęła postępowanie karne po ataku na dziennikarkę i prawnika w Czeczenii

Rosja wszczęła postępowanie karne po tym, jak wybitna dziennikarka i prawnik zostali brutalnie zaatakowani w Czeczenii - poinformował w środę Rosyjski Komitet Śledczy.

Jelena Miłaszyna, znana dziennikarka Nowoj Gaziety, jechała z lokalnego lotniska do stolicy Czeczenii, Groznego, wraz z prawnikiem Aleksandrem Niemowem, kiedy zostali zaatakowani. Oboje zostali pobici i grożono im bronią palną. Teraz oboje przebywają w moskiewskim szpitalu.

21:00
05.07.2023

Rosja. Obwód biełgorodzki uzbraja obronę terytorialną

Formowanie jednostek obrony terytorialnej w obwodzie biełgorodzkim rozpoczęło się w grudniu 2022 roku.

Należą do niej ci mężczyźni - 3 tysiące -  którzy ze względu na stan zdrowia lub wiek nie mogą być powołani do wojska, ale jednocześnie mają doświadczenie bojowe i „wielką chęć obrony w razie potrzeby swego domu i swoich rodziny” - twierdzi gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.

W Rosji obieg broni jest ściśle ograniczony, a jej nielegalne posiadanie jest przestępstwem. Jak dokładnie władze regionu obejdą ten zakaz, nie jest jeszcze jasne. Gładkow powiedział, że „sprawa została częściowo rozwiązana i jest taka możliwość”, a nie chodzi o to, aby uzbroić wszystkie trzy tysiące ludzi, ale tylko część z nich.

20:45
05.07.2023

Portal Nexta pokazuje zdjęcia posiadłości Prigozyna

Prezentuje odzyskane przez założyciela Grupy Wagnera pamiątki, takie jak pistolet Glock otrzymany od ministra obrony Siergieja Szojgu.

20:22
05.07.2023

Rosja oskarża Ukrainę o śmierć cywilów w obwodzie donieckim

Jedna osoba zginęła, a liczba rannych wzrosła do 41 – w tym dwoje dzieci – w wyniku ukraińskiego ostrzału w rejonie Makiejewki w obwodzie donieckim - twierdzi reżimowa agencja TASS.

Ukraiński ostrzał miał też zniszczyć m.in. 40 budynków mieszkalnych i 9 placówek medycznych.

20:00
05.07.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński. Jedna osoba zginęła

Jedna osoba zginęła, a co najmniej trzy zostały ranne w wyniku rosyjskich ataków na obwód chersoński.

Ostrzelano cywilne domy, Prokuratura Rejonowa w Oleszkach wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych

19:39
05.07.2023

Zełenski wprowadza sankcje wobec 18 podmiotów prawnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uchwalił decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) o nałożeniu sankcji na 18 podmiotów prawnych zarejestrowanych na Cyprze, w Moskwie i Luksemburgu.

19:13
05.07.2023

Radzieckie kukuruźniki uziemione przez zachodnie sankcje

Rosyjskim liniom lotniczych brakuje części nie tylko do zawłaszczonych boeingów czy airbusów. Także sowiecki An-2 znany jako „kukuruźnik”, może zaraz przestać latać.

Czytaj więcej

Sankcje uziemią „kukuruźniki”. Znany sowiecki samolot ma zachodnie części
18:48
05.07.2023

Prezydent Biden zablokował kandydata na szefa NATO

Jak pisze "The Telegraph", urzędnicy administracji prezydenta Bidena byli "przerażeni", gdy Wielka Brytania ogłosiła plany szkolenia ukraińskich pilotów.

Czytaj więcej

Biden zablokował kandydaturę Wallace'a na szefa NATO. Londyn pospieszył się z F-16
18:35
05.07.2023

Rada NATO-Ukraina zbierze się po raz pierwszy 12 lipca

Pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina, nowego formatu współpracy Kijowa z Sojuszem, odbędzie się 12 lipca, drugiego dnia szczytu NATO w Wilnie.

Posiedzenie Rady NATO-Ukraina "na szczeblu szefów państw i rządów, w tym Szwecji", odbędzie się 12 lipca o godzinie 13:00.

18:15
05.07.2023

Wielka Brytania w sierpniu rozpocznie szkolenia Ukraińców na F-16

Wielka Brytania jako pierwsza ogłosiła, że będzie szkolić ukraińskich pilotów do obsługi zachodnich samolotów. Ta wstępna runda szkolenia odbędzie się w terenie; po nim ukraińscy piloci będą mogli przejść bardziej specjalistyczne szkolenie do obsługi myśliwców F-16.

15 czerwca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że partnerzy Ukrainy planują do lipca zatwierdzić program szkolenia ukraińskich pilotów, inżynierów i techników na myśliwcach F-16; wyjaśnił, że szkolenie odbędzie się w specjalnie utworzonym ośrodku w jednym z europejskich krajów.

Podstawowe szkolenie z obsługi F-16 w sierpniu rozpocznie 20 ukraińskich pilotów.

17:54
05.07.2023

Rosjanie zbierają trupę do teatru w Mariupolu

Rosyjski Państwowy Instytut Sztuk Scenicznych w Petersburgu – najstarsza rosyjska szkoła teatralna – rozpoczęła nabór kandydatów na aktorów i reżyserów do pracy w czymś, co się będzie nazywać Mariupolskim Ruskim Teatrem Dramatycznym.

Czytaj więcej

Rosja kolonizuje okupowane ziemie Ukrainy. Przykłady z Mariupola
17:37
05.07.2023

Eksplozje w sądzie w Kijowie

W jednej z kijowskich dzielnic w budynku sądu trwa akcja antyterrorystów.

Doprowadzony na rozprawę mężczyzna obezwładnił jednego z konwojentów i odebrał mu broń.

Czytaj więcej

Kijów. Wybuch i strzelanina w sądzie. Sprawca nie żyje
17:15
05.07.2023

Jeden z najlepszych futsalistów na świecie idzie grać do Rosji

Guitta, jeden z najlepszych futsalowych bramkarzy na świecie, przenosi się ze Sportingu Lizbona do rosyjskiego klubu MFK Uchta. O transferze poinformowali Rosjanie oraz agencja, reprezentująca zawodnika. Brazylijczyk podpisał kontrakt na trzy lata.  Do Sportingu Guitta przybył w 2018 roku, przechodząc z Corinthians. Grając w Lizbonie przez pięć lat dwukrotnie wygrywał Ligę Mistrzów w futsalu, zdobył trzy mistrzostwa kraju, trzy Puchary Portugalii i cztery Superpuchary. W Uchcie będzie grał z innym znanym brazylijskim futsalistą, Felipe Paradynskim

16:59
05.07.2023

Rosyjscy urzędnicy nie mogą już używać iPhonów

Kolejny rosyjski resort wprowadza zakaz korzystania ze smartfonów amerykańskiego Appla.

Czytaj więcej

Kreml uznał używanie iPhone'a w służbie cywilnej za „niedopuszczalne i zabronione”
16:52
05.07.2023

Ponownie otwarto biuro PAIH-u w Kijowie

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała o wznowieniu działalności biura Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu w Kijowie, które zajmie się pomocą polskim firmom działającym na Ukrainie. Emilewicz w środę spotkała się w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiego rządu, na czele z wicepremierami Ołeksandrem Kubrakowem i Iryną Wereszczuk. - To początek konsekwentnej i systemowej polskiej obecności gospodarczej na Ukrainie. Do PAIH-u zgłosiło się już ponad 2300 polskich firm, wyrażających swoje zainteresowanie współpracą z ukraińskimi partnerami - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.- Polska wspiera Ukrainę od początku agresji wojsk rosyjskich na ten kraj. Jesteśmy jednym z kluczowych darczyńców pomocy dla Ukrainy. Tylko w 2022 r. przeznaczyliśmy na ten cel ok. 1 proc. polskiego PKB, czyli ok. 30 mld zł. W ciągu minionych kilkunastu miesięcy staliśmy się centrum logistycznym, umożliwiającym dostarczanie pomocy humanitarnej dla Ukrainy, które będzie stanowiło naturalne zaplecze i tworzyło potencjał dla polskich firm przy odbudowie tego kraju - mówiła Jadwiga Emilewicz.

16:40
05.07.2023

Rosyjscy blogerzy o możliwym odwrocie spod Bachmutu

Od czasu zdobycia Bachmutu rosyjskie Ministerstwo Obrony w swoich raportach informuje głównie o niszczeniu „wrogich stanowisk strzeleckich” i odpieraniu ataków Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Niezależny rosyjski portal: Od zdobycia Bachmutu Rosja nie zajęła żadnej osady
16:25
05.07.2023

Zełenski rozmawiał z prezydentem Gwinei Bissau

Prezydent Ukrainy poinformował o rozmowie, którą przeprowadził telefonicznie ze swoim odpowiednikiem z Gwinei Bissau, Umaro Sissoco Embaló. Konwersację nazwał „bardzo merytoryczną”. 

„Podziękowałem Gwinei Bissau za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Poinformowałem o sytuacji na polu bitwy. Omówiliśmy konsekwencje próby zamachu stanu w Rosji przez Grupę Wagnera (tzw. bunt Prigożyna - red.) i jej destrukcyjne działania w Afryce. Umówiliśmy się na intensyfikację współpracy i kontaktów zarówno na poziomie dwustronnym, jak i wielostronnym” - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.

W październiku ub.r. Umaro Sissoco Embaló spotkał się na Kremlu z Władimirem Putinem.

16:09
05.07.2023

Rosjanie ostrzelali Wowczańsk

W środę rosyjskie wojska ostrzeliwały przygraniczne miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim, w wyniku czego jedna osoba została ranna - poinformowała na telegramie lokalna administracja wojskowa. 54-letni mężczyzna, trafiony odłamkiem, został przewieziony do szpitala.

15:49
05.07.2023

Rosyjscy hakerzy zablokowali japoński port

W wyniku cyberataku rosyjskiej grupy hakerskiej LockBit 3.0, drugi dzień zamknięty pozostaje największy japoński port towarowy Nagoya, przez który odbywa się większość operacji eksportowo-importowych firmy Toyota Motor - poinformowała agencja Kyodo. Hakerzy przy użyciu oprogramowania ransomware zablokowali system operacyjny portu i zażądali okupu. Obecnie port nie prowadzi załadunku ani rozładunku kontenerów, a jego operator zamierza wznowić działalność od czwartku rano.

15:33
05.07.2023

Niezależny rosyjski portal: Rosja bez sukcesów na froncie

Portal Wiorstka przeanalizował raporty Ministerstwa Obrony i nie znalazł żadnych doniesień o sukcesach terytorialnych w ciągu ostatniego półtora miesiąca.

15:16
05.07.2023

Turcja i USA omówiły umowę zbożową

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem i omówił umowę zbożową z Morza Czarnego.

Fidan rozmawiał także z Blinkenem o rozszerzeniu NATO - informuje Reuters powołując się na swoje źródła.

14:57
05.07.2023

Ukraiński generał: Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu, by walczyć z okrętami na Morzu Czarnym

Zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksij Gromow stwierdził w rozmowie z agencją Ukrinform, że "jedną z opcji pozwalającą na zniszczenie rosyjskich nośników rakiet na Morzu Czarnym jest obecność wielozadaniowych myśliwców generacji 4++, które pozwolą na użycie środków zwalczania celów nawodnych na odległość 200 km i większą". - Jeśli Ukraina otrzyma nowoczesne samoloty F-16 (F-18), z odpowiednim wyposażeniem i bronią, będzie to możliwe - stwierdził gen. Gromow.

14:51
05.07.2023

Za euro w Moskwie trzeba było płacić ponad 99 rubli

Rubel był w środę najsłabszy wobec euro od 29 marca 2022 roku.

14:48
05.07.2023

Nie widać oznak wskazujących na chęć wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przez Rosjan

Pod koniec czerwca ukraiński wywiad poinformował, że trzech rosyjskich menedżerów zarządzających elektrownią oraz część jej ukraińskiego personelu, która zgodziła się na współpracę z okupantami otrzymała polecenie wyjazdu do 5 lipca. Jednocześnie w pobliżu elektrowni miała się zmniejszyć liczba rosyjskich patroli wojskowych.

Czytaj więcej

Zaminowana Zaporoska Elektrownia Atomowa. Nadchodzi czas apokalipsy?
14:47
05.07.2023

Brytyjski wywiad: Surowikin nie był widziany publicznie od prawie dwóch tygodni

W aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony zwraca też uwagę, że podczas telewizyjnego wystąpienia kierownictwa rosyjskiego Ministerstwa Obrony 3 lipca zauważalna była nieobecność wiceministra obrony generała Junusa-Beka Jewkurowa.

Czytaj więcej

Surowikin aresztowany? Brytyjski wywiad ocenia skutki tzw. buntu Prigożyna
14:36
05.07.2023

Białoruś: Syn byłego kandydata na prezydenta skazany na osiem lat więzienia

Agencja BiełTA podała, że Eduard Babaryka, syn byłego kandydata na prezydenta, byłego prezesa zarządu Belgazprombanku, Wiktora Babaryki, na osiem lat więzienia. Eduard Babaryka został uznany winnym przestępstw podatkowych.

14:00
05.07.2023

Specjaliści MAEA nie widzieli oznak zaminowania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Informacje takie przekazuje dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Grossi, który - jak mówi - jest w stałym kontakcie z ekspertami MAEA obecnymi na terenie elektrowni w Zaporożu.

13:52
05.07.2023

Gen. Ołeksandr Tarnawskij informuje o stratach zadanych rosyjskiej armii na froncie południowym

W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym tylu zabitych i rannych żołnierzy ilu liczą dwie kompanie (kompania to ok. 100 żołnierzy). Rosjanie stracili też 25 jednostek sprzętu - m.in. dwa zestawy przeciwlotnicze, trzy haubice D-30 i zestaw przeciwlotniczy 9K330 "Tor" - poinformował gen. Ołeksandr Tarnawskij, dowódca zgrupowania "Tawria". 

13:40
05.07.2023

Resort obrony Rosji podał nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku, zdaniem rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, Ukraina miała stracić 449 samolotów, 241 śmigłowców, 4 893 bezzałogowe statki powietrzne, 426 zestawów przeciwlotniczych, 10 535 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 134 wyrzutnie rakiet, 5 348 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 11 443 inne pojazdy wojskowe.

13:27
05.07.2023

Chiny ostrzegały Rosję przed skutkami użycia broni jądrowej na Ukrainie?

Do doniesień "Financial Times" odniósł rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Xi ostrzegał Putina przed użyciem broni jądrowej na Ukrainie? Kreml reaguje
13:27
05.07.2023

Pobór w Rosji najsprawniej przeprowadzał w 2022 roku obwód rostowski

Taki jest wynik rywalizacji między obwodami w tym zakresie. Nagrody władzom najskuteczniej prowadzących mobilizację obwodów przyznawał przedstawiciel Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w czasie częściowej mobilizacji ogłoszonej w Rosji we wrześniu 2022 roku pod broń w obwodzie rostowskim powołano ok. 10 tys. osób. 

13:20
05.07.2023

Szef MSZ Węgier dziękuje Ministerstwu Zdrowia Rosji za dostawy szczepionek na COVID-19, Sputnik V

"Jakakolwiek nie byłaby geopolityczna sytuacja, jesteśmy wdzięczni w tych latach rosyjskiemu Ministerstwu Zdrowia, które umożliwiło nam uratowanie miliona osób szczepionkami Sputink, gdy z innych geograficznych kierunków nadal czekaliśmy na szczepionki" - napisał Peter Szijjarto na swoim profilu na Facebooku. W środę, z wizytą na Węgrzech, przebywa minister zdrowia Rosji, Michaił Muraszko.

Czytaj więcej

Rosyjski minister na Węgrzech. Szef MSZ Węgier przeciw dostawom broni na Ukrainę
12:54
05.07.2023

Most Krymski nie jest już zakorkowany

Informacje takie przekazuje Nikołaj Łukaszenko, minister transportu w okupacyjnych władzach Krymu. Wcześniej przez wiele dni na moście - głównie w stronę Krymu - tworzyły się wielokilometrowe korki, w których kierowcy stali często wiele godzin.

12:51
05.07.2023

Rubel najsłabszy wobec juana od 19 kwietnia 2022 roku

Za juana trzeba płacić obecnie na giełdzie walutowej w Moskwie 12,5 rubla - najwięcej od 19 kwietnia 2022 roku. Tymczasem kurs euro zbliża się do poziomu 99 rubli, a dolara osiągnął poziom 90,8 rubli - rubel jest wobec tych walut najsłabszy od 28-29 marca 2022 roku.

12:48
05.07.2023

Doradca szefa Rosenergoatomu zaprzecza jakoby dachy reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zostały zaminowane

Zdaniem doradcy szefa koncernu Rosenergoatom, Renata Karczy, to Ukraińcy chcą "zdestabilizować sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej".

Czytaj więcej

Ładunki wybuchowe na reaktorach Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej? Reakcja Rosji
12:26
05.07.2023

Dwie rosyjskie korwety wpłynęły do portu w Szanghaju

O wpłynięciu rosyjskich okrętów do portu w Szanghaju informuje Flota Pacyfiku.

12:01
05.07.2023

Rosyjski przemysł gazowy drastycznie się kurczy

W ciągu dwóch lat jeden z głównych przemysłów Rosji skurczył się o jedną czwartą. W wyniku własnych działań, jak próba „zamrożenia Europy" po ataku Rosji na Ukrainę, Gazprom stracił odbiorców na 90 mld m3 gazu.

Czytaj więcej

Upada rosyjski przemysł gazowy. Nie ma chętnych na surowiec
11:51
05.07.2023

Kreml: Sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest dość napięta

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, podkreślił, że istnieje "wielkie zagrożenie" sabotażem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ze strony ukraińskiej, "co będzie mieć katastrofalne konsekwencje". - Wszystkie środki, by przeciwdziałać takiemu zagrożeniu, zostały podjęte - zapewnił.

11:46
05.07.2023

Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy: Iran, Białoruś i Korea Płn. najbardziej pomagają Rosji

Zastępca szefa Departamentu Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksij Gromow, w rozmowie z agencją Ukrinform stwierdził, że liderami jeśli chodzi o udzielanie pomocy Rosji pozostają Iran, Białoruś i Korea Północna.

11:32
05.07.2023

Pojawiają się nieoficjalne doniesienia o odwrocie Rosjan ze wsi w pobliżu Bachmutu

Według nieoficjalnych doniesień Rosjanie mogli wycofać się z Kliszczijiwki.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Rosjanie utracili wieś w pobliżu Bachmutu
11:02
05.07.2023

Strona internetowa Kolei Rosyjskich obiektem ataku hakerów

Zaatakowana miała zostać nie tylko strona internetowa Kolei Rosyjskich, ale też aplikacja mobilna tej firmy. Zarówno strona, jak i aplikacja obecnie nie działają.

10:55
05.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Przygotowujemy się do przeciwdziałania skutkom ataku terrorystycznego na elektrownię jądrową

Hanna Malar pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosja może dopuścić się aktu terroru na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, by przechylić szalę wojny na swoją stronę. Apeluje jednocześnie o spokój i ufanie jedynie oficjalnym źródłom informacji.

10:36
05.07.2023

Niemal 2 tys. budynków mieszkalnych i innych budynków uszkodzonych w wyniku ataku rakietowego Rosji na miasto Perwomajski

Inforamcję taką ogłosił mer miasta, Mykoła Baszkiejew. W ataku uszkodzona miały zostać m.in. szkoła, przedszkole i sąd.

10:32
05.07.2023

Linia frontu na Ukrainie, na której trwają aktywne walki, ma liczyć ponad 1 200 km

Gen. Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w rozmowie z Ukrinformem mówi, że w toku prowadzonej przez Ukrainę od 4 czerwca kontrofensywy sytuacja operacyjna "nie uległa drastycznej zmianie" i można ją scharakteryzować jako dalsze podejmowanie prób przez rosyjskie oddziały, by dotrzeć do granic administracyjnych obwodu donieckiego oraz próby utrzymania przez Rosjan już posiadanych terenów w Donbasie i w rejonie działania zgrupowania "Tawria".

Czytaj więcej

Na południu Ukraińcy przesunęli się o 7,5 km. Rosjanie "nie mają sił, by atakować"
10:03
05.07.2023

Sytuacja w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest stabilna

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji obwodowej. Z jego wypowiedzi wynika, że poziom promieniowania w rejonie elektrowni jest stabilny, a systemy chłodzenia elektrowni są zasilane.

09:59
05.07.2023

Na Białorusi zmarł nagle 47-letni minister transportu

To druga nagła śmierć białoruskiego ministra w ciągu kilku miesięcy.

Czytaj więcej

Druga nagła śmierć białoruskiego ministra w ciągu kilku miesięcy
09:58
05.07.2023

Alarm powietrzny we wschodniej i południowej Ukrainie

Rosyjskie bombowce strategiczne wystrzeliły pociski manewrujące w kierunku Ukrainy z rejonu Morza Kaspijskiego.

09:34
05.07.2023

Cztery osoby ranne w wieczornym i nocnym ostrzale obwodu charkowskiego

Informacje o rannych w wyniku ostrzału podaje charkowska prokuratura obwodowa.

09:29
05.07.2023

Rosjanie: Liczba rannych w ostrzale Makiejewki wzrosła do 41

W wyniku ostrzału Makiejewki, w obwodzie donieckim, przez ukraińską armię, rannych zostało 41 osób - podał Władisław Kliucharow, szef okupacyjnych władz miasta. Wcześniej informowano o 36 rannych. W wyniku ostrzału zginął jeden cywil. Ukraińcy podkreślają, że ostrzelali cel wojskowy w mieście.

09:09
05.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,276 mln osób

4 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 29,9 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,449 mln osób.

08:30
05.07.2023

Zaporoska Elektrownia Jądrowa pracuje normalnie

Szef władz rejonu nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko poinformował, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa pracuje normalnie. "Nie odnotowano znaczących ruchów siły roboczej i sprzętu okupantów" - podał w mediach społecznościowych.

08:10
05.07.2023

Od początku wojny zginęło 494 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 494 dzieci, a 1048 zostało rannych.

08:01
05.07.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 60 razy w ciągu dnia

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 17 obiektów - podaje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego.

07:59
05.07.2023

Rosjanie mogą wysadzić ładunki wybuchowe w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, by oskarżyć Ukrainę

ISW nie wyklucza możliwej rosyjskiej prowokacji w elektrowni, ale - zdaniem think tanku - jest mało prawdopodobne, by w wyniku takiej prowokacji doszło do poważnego incydentu związanego ze skażeniem radioaktywnym.

Czytaj więcej

Dlaczego Rosjanie umieścili ładunki wybuchowe w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej?
07:35
05.07.2023

Obwód chersoński ostrzelany 83 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a jedna została ranna - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksnadr Prokudin.

07:32
05.07.2023

Gen. Gocuł twierdzi, że Polska powinna dążyć do odstąpienia od postanowień aktu stanowiącego NATO-Rosja z 1997 r.

- Dziś wielu ekspertów podważana znaczenie tego faktu, w kontekście ataku Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie pogwałcenia przez nią wszystkich konwencji międzynarodowych. Dopóki jednak ten akt nie zostanie wypowiedziany, nadal obowiązuje - mówił były szef Sztabu Generalnego w rozmowie z Onetem.

Czytaj więcej

Gen. Gocuł: Polska nie będzie mocarstwem atomowym. Niech rząd nie mydli oczu
07:06
05.07.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o zniszczeniach w wyniku ostrzału w miasteczku Wałujki

Miasteczko Wałujki w obwodzie biełgorodzkim miało znaleźć się pod ostrzałem Sił Zbrojnych Ukrainy. W rejonie miasta aktywna miała być obrona powietrzna, ale nie udało się uniknąć uszkodzeń budynków mieszkalnych i kilku samochodów. Ukraińcy mieli też ostrzelać wieś Tetkino, w rejonie głuszkowskim - poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Na wieś spadło 12 pocisków, uszkodzony został budynek szkoły i jeden dom mieszkalny. 

07:01
05.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 231 700 żołnierzy, 4 062 czołgi, 7 917 pojazdów opancerzonych, 4 288 zestawów artyleryjskich, 656 wyrzutni rakiet, 395 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 614 bezzałogowych statków powietrznych, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 865 pojazdów (w tym cystern), 598 jednostek sprzętu specjalnego.

06:59
05.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar: Rosjanie nie mogą opuścić Bachmutu

Od kilku tygodni pojawiają się informacje, że Ukraińcy posuwają się do przodu na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie. Tuż po zajęciu miasta przed takim scenariuszem ostrzegał twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, który wskazywał, że zgrupowanie rosyjskie w Bachmucie jest zagrożone na obu flankach.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. "Szczególnie owocne" dni. Rosjanie uwięzieni w Bachmucie?
06:32
05.07.2023

Związana z Ukrainą jest propozycja zwiększenia budżetu UE na lata 2021–2027

Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska decyduje się na taki ruch, prosząc państwa o dodatkowe pieniądze. Znacząca ich część jest potrzebna Ukrainie – Bruksela proponuje 50 mld euro stabilnego wsparcia do 2027 roku. Według KE obecna sytuacja jest bowiem nie do utrzymania.

Czytaj więcej

Hiszpańska prezydencja w Unii Europejskiej z pomocą dla Ukrainy
06:23
05.07.2023

Większość Rosjan uważa, że Prigożyn nie miał szans na przeprowadzenie przewrotu wojskowego

Lwia część ankietowanych powołuje się w tej kwestii na telewizję propagandową Kremla. Z kolei 72 proc. badanych jest zadowolonych z tego, jak zakończył się pucz wagnerowców. Aczkolwiek większość Rosjan uważa, że rozmawiać z nim powinien nie Aleksander Łukaszenko (opowiedziało się za taką opcją 3 proc. ankietowanych), lecz Władimir Putin albo Siergiej Szojgu.

Czytaj więcej

Prigożyn stracił miłość Rosjan, ale odzyskał miliardy
06:20
05.07.2023

Rozpętana przez Rosję wojna spowodowała utratę europejskiego rynku przez rosyjskie koncerny naftowe

Teraz tankowce spędzają więcej czasu na morzach. Kiedyś były kilkudniowe rejsy przez Morze Bałtyckie, teraz są zajmujące tygodnie kursy do Chin i Indii. Ale zwiększyło to podstawowy zysk z tankowców do około 100 tys. dol. dziennie ze średnio 23 tys. dol. dziennie przed wybuchem wojny.

Czytaj więcej

Aresztowania starych tankowców z rosyjską ropą. Początek końca floty cieni?
05:51
05.07.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 13 uderzeń na wroga

Z informacji przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że ukraińskie lotnictwo atakowało zgrupowania Rosjan i trzy zestawy przeciwlotnicze. Ponadto nad Ukrainą zestrzelono pięć bezzałogowych statków powietrznych, a wojska rakietowe i artyleryjskie ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan, cztery składy amunicji, 18 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych, trzy zestawy przeciwlotnicze i dwie stacje walki radioelektronicznej.

05:34
05.07.2023

Ukraiński generał nie obawia się, że Rosja użyje broni atomowej

W rozmowie generałów z ABC News pojawiła się kwestia potencjalnego użycia broni atomowej przez Rosję. Gen. Ołeksandr Tarnawski odrzucił taką możliwość. - Gdybym powiedział, że martwię się (uderzeniem atomowym), nie mówiłbym prawdy. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że broń nuklearna jest już na Białorusi albo będzie tam. Więc mamy czynnik, który wpływa na nasze przyszłe plany i prognozy. Ale nie przeraża mnie to w ogóle - stwierdził.

Czytaj więcej

Ukraińscy generałowie: Kontrofensywa idzie zgodnie z naszym planem
05:08
05.07.2023

Władze okupacyjne zmuszają mieszkańców obwodów zaporoskiego i chersońskiego do przyjmowania rosyjskich paszportów

Informacje takie przekazuje wiceminister obrony, Hanna Malar, która twierdzi, że dzieje się tak ze względu na niskie poparcie dla Rosjan wśród miejscowej ludności.

05:07
05.07.2023

Ursula von der Leyen faworytką Bidena do zostania nowym sekretarzem generalnym NATO

Źródło w NATO, na które powołuje się "The Telegraph" twierdzi, że Joe Biden stara się przekonać Ursulę von der Leyen, by ta zgodziła się zostać następczynią Stoltenberga w związku z obawami, że za rok NATO będzie mieć podobny jak teraz problem ze znalezieniem następcy Jensa Stoltenberga.

Czytaj więcej

Joe Biden chce, by sekretarzem generalnym NATO została Ursula von der Leyen
04:31
05.07.2023

Wołodymyr Zełenski o ataku na Perwomajsk: Rosjanie za to odpowiedzą

- Dziś Rosja znów zaatakowała obwód charkowski, miasto Perwomajsk. Prawdopodobnie była to rakieta Iskander. Osiem zwykłych, wielopiętrowych budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Ponad 40 osób zostało rannych, 12 z nich to dzieci, dwoje niemowlęta, mające mniej niż rok... Obecnie ratownicy i policja wciąż sprawdzają uszkodzone budynki. Każdy, kto został ranny w tym ataku, otrzyma niezbędną pomoc. A wróg zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za to uderzenie. Podobnie jak za inne uderzenia - mówił Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.

04:28
05.07.2023

Ukraińscy artylerzyści pokazują, jak zniszczyli haubicę w rejonie Bachmutu

Opublikowano nagranie, na którym widać jak artylerzyści z 45. Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyli haubicę samobieżną 2S1 Goździk w rejonie Bachmutu. 

04:25
05.07.2023

Dwóch bojowników separatystów skazanych na Ukrainie na 10 i 13 lat więzienia

SBU informuje, że pojmani w czasie walk w Donbasie bojownicy separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych (samozwańcze, nieuznawane republiki istniejące na terenie Donbasu), zostało skazanych na 10 i 13 lat więzienia. Śledztwo wykazało, że pojmani walczyli z Siłami Zbrojnymi Ukrainy na froncie wschodnim wchodząc w skład rosyjskich wojsk najeźdźczych.

04:22
05.07.2023

Władimir Putin twierdzi, że rosyjska gospodarka rozwija się lepiej niż oczekiwano

- Mamy wyniki, przynajmniej teraz, powiedzmy to w ten sposób, ostrożnie, lepsze niż oczekiwane, lepsze niż spodziewane - mówił Putin w czasie rozmowy z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem. Miszustin mówił z kolei, że "wszystkie społeczne zobowiązania, obietnice złożone mieszkańcom, będą wypełnione". Według premiera Rosji inflacja na początku lipca wyniosła w Rosji 3,4 proc., a w skali roku ma nie przekroczyć 5 proc. 

04:20
05.07.2023

Rosjanie informują o jednej ofierze ukraińskiego ostrzału Makiejewki

W wyniku ostrzału miasta w obwodzie donieckim przez ukraińską armię zginąć miała jedna osoba, a 36 zostało rannych - podaje przedstawiciel samozwańczej, separatystycznej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej. Mieszkańcy miasta wrzucali wcześniej do mediów społecznościowych nagrania, na których widać potężną eksplozję w mieście. Tymczasem strona ukraińska informuje o ostrzelaniu celu wojskowego w Makiejewce.

04:14
05.07.2023

Rosja informuje o ataku bombowców Su-34 na zgrupowania Ukraińców w rejonie Łymanu

Rzecznik rosyjskiego Zgrupowania Wojsk "Centrum", Aleksandr Sawczuk poinformował, że w rejonie Łymanu bombowce Su-34 zaatakowały, za pomocą bomb kierowanych, trzy zgrupowania ukraińskich wojsk i pozycje obronne ukraińskiej armii.

04:13
05.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496