Rosyjski bloger twierdzi, że Rosjanie stracili miejscowość w rejonie Bachmutu

Rosyjski bloger wojskowy, Aleksandr Sładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że rosyjska armia wycofała się z Kliszczijiwki, wsi w pobliżu Bachmutu.

Aktualizacja: 05.07.2023 13:40 Publikacja: 05.07.2023 11:28

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 497

Gdyby informacje te się potwierdziły, byłaby to 10 miejscowość wyzwolona przez ukraińską armię w czasie trwającej od 4 czerwca kontrofensywy Ukrainy.

Rosyjski bloger wojskowy: Nie można być silnym bez siły

Sładkow sam zaznacza, że jego informacje wymagają sprawdzenia i - ewentualnego - zdementowania. Strona ukraińska na razie nie poinformowała o zajęciu Kliszczijiwki.

Bloger pisze jednocześnie, że gdyby Kliszczijiwka została zajęta sytuacja rosyjskiej armii "byłaby zła", a "Bachmut znalazłby się pod kontrolą ogniową Sił Zbrojnych Ukrainy".

Czytaj więcej

Druga nagła śmierć białoruskiego ministra w ciągu kilku miesięcy

"Nie mogę powiedzieć złego słowa o naszych chłopcach, którzy się wycofali" - zaznaczył bloger.

Zdaniem blogera do odwrotu doszło z powodu niewystarczającego zaopatrzenia rosyjskiej armii w amunicję.

"Nie można być silnym bez siły. Słabi nie wygrają. Bachmut jest zagrożony szturmem. Czy możemy go utrzymać? Kto wie" - podsumowuje.

Rosyjski bloger wojskowy: Groźniejsza sytuacja jest na północ od Bachmutu

O walkach w rejonie Bachmutu pisze też inny rosyjski bloger wojskowy, Igor Girkin. Według niego sytuacja w rejonie Bachmutu "nie jest jasna", ale - jak twierdzi Girkin - do przełamania jeszcze nie doszło.

Girkin pisze też, że "jego źródła nie potwierdzają" wycofania się z całej Kliszczijiwki. Jak dodaje przedwczoraj walki trwały na przedmieściach wsi, ale "nie było mowy o dużym odwrocie". "Groźniejsza sytuacja jest na północ od Bachmutu" - podkreśla.

Informacje o zajęciu Kliszczijwiki przez siły ukraińskie dementuje też - jak podaje TASS - doradca szefa okupacyjnych władz obwodu donieckiego, Denisa Puszylina, Jan Gagin. Gagin mówił, że Ukraińcy walczą o Kliszczijiwkę, ale miejscowość ta jest pod rosyjską kontrolą. 

Tymczasem rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow, poinformował o ataku na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Bachmutu, gdzie rosyjska artyleria miała ostrzelać trzy zgrupowania wojsk i sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy. Zniszczony miał zostać także skład amunicji 109. Brygady Obrony Terytorialnej.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar informowała w poniedziałek, że w rejonie Bachmutu ukraińska armia, stabilizując linię frontu w tym rejonie, wyzwoliła ok. 9 km2 terytorium na wschodzie Ukrainy.

Gdyby informacje te się potwierdziły, byłaby to 10 miejscowość wyzwolona przez ukraińską armię w czasie trwającej od 4 czerwca kontrofensywy Ukrainy.

Rosyjski bloger wojskowy: Nie można być silnym bez siły

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosjanie „prą jak szaleni”. Ukraińcy próbują grać na czas
Konflikty zbrojne
Rosja oskarża Ukrainę o sprowadzanie materiałów do "brudnej bomby". Jest mowa o Polsce
Konflikty zbrojne
Pentagon o ataku na Sewastopol z użyciem broni USA: Niech Rosja skończy wojnę
Konflikty zbrojne
Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Drugi front Izraela jedynie kwestią czasu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży