04:31
07.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499
00:04
07.07.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:51
07.07.2023

Eksplozje w obwodzie odeskim

Działa obrona przeciwlotnicza.

23:32
07.07.2023

Rumunia  rozważa otwarcie regionalnego centrum szkoleniowego dla pilotów myśliwców F-16

Centrum to docelowo byłoby dostępne dla sojuszników Rumunii i partnerów z NATO, w tym Ukrainy.

W Rumunii,  członku UE  i NATO, znajduje się system obrony przeciwrakietowej, a od zeszłego roku także stała grupa bojowa sojuszu.

23:07
06.07.2023

Stoltenberg: NATO  monitoruje ruchy Prigożyna

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że organizacja „ściśle monitoruje” ruchy jednostek Grupy Wagnera i ich dowódcy, Jewgienija Prigożyna, po ich krótkim, nieudanym buncie dwa tygodnie temu.

Amerykańskie wydanie NYT, powołując się na anonimowe źródło w Pentagonie, poinformowało dziś, że Prigożyn przez większość czasu po buncie przebywał w Rosji, przemieszczając się między Moskwą a Sankt Petersburgiem.

Według Stoltenberga dowództwo NATO wie o ruchach Prigożyna, ale sekretarz generalny odmówił wchodzenia w  szczegóły, zaznaczając jedynie, że oficerowie wywiadu sojuszu mają informacje o toczących się na Białorusi przygotowaniach do rozmieszczenia dużych oddziałów Grupy Wagnera.

22:44
06.07.2023

We Lwowie liczba ofiar rosyjskiego ostrzału wzrosła do siedmiu

Szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozicki pisze, że pod gruzami domu zniszczonego ostatniej nocy przez rosyjskie pociski znaleziono ciało kolejnej kobiety.

Tym samym ofiar ostrzału miasta jest już siedem.

22:16
06.07.2023

Finlandia przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy o wartości 114 milionów dolarów

Ministerstwo Obrony Finlandii nie informuje szczegółowo o zawartości pakietu, a jedynie, że zawiera on między innymi broń przeciwlotniczą i amunicję.

To 17. pakiet pomocy wojskowej Finlandii dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Według Ministerstwa Obrony, Finlandia przekazała ukraińskim władzom sprzęt wojskowy o łącznej wartości 1,2 mld euro.

21:55
06.07.2023

Reznikow: Oczekujemy realnego sygnału, że Ukraina zostanie de iure członkiem NATO

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow spotkał się w Kijowie z delegacją think tanku Europejskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (ECFR), kierowaną przez profesora nauk europejskich Uniwersytetu Oksfordzkiego Timothy'ego Hartona Asha.

Jak poinformowano w czwartek na stronie internetowej Ministerstwa Obrony, Reznikow powiedział przedstawicielom Rady Europejskiej o priorytetowych potrzebach Ukrainy w zakresie zbrojeń.

Reznikow powiedział także, że Ukraina oczekuje realnego sygnału, że  zostanie de iure członkiem NATO, bo już jest  de facto partnerem Sojuszu.

21:36
06.07.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Lwów wzrosła do sześciu

Ciało szóstej ofiary, kobiety, zostało wyciągnięte spod gruzów w czwartek późnym wieczorem.

Najmłodsza z sześciu ofiar miała 21 lat, a najstarsza 95.

21:14
06.07.2023

Biały Dom odmawia komentarza w sprawie miejsca pobytu Prigożyna

Biały Dom odmówił komentarza w sprawie doniesień, jakoby szef rosyjskich najemników Jewgienij Prigożyn wrócił do Rosji, pomimo porozumienia pokojowego z Kremlem, na mocy którego Prigożyn zgodził się przenieść na Białoruś.

Według białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki Prigożyn jest „w Petersburgu. Nie ma go na terytorium Białorusi”.

Zastępca sekretarza prasowego Białego Domu, Andrew Bates, zakomunikował zwięźle, że Stany Zjednoczone będą „nadal monitorować Grupę Wagnera”.

20:51
06.07.2023

Zełenski wylądował w Pradze

Wołodymyr Zełenski wylądował w stolicy Czech, Pradze, w ramach podróży mającej na celu zebranie poparcia dla szybkiej ścieżki Ukrainy do członkostwa w NATO przed szczytem sojuszu w przyszłym tygodniu.

Zełenski przyleciał samolotem czeskiego rządu, eskortowany przez dwa odrzutowce sił powietrznych. Powitał go prezydent Petr Pavel.

"Wizyta ukraińskiego prezydenta ma być wyrazem uznania za wsparcie, jakiego Czechy udzielają Ukrainie od początku rosyjskiej agresji, oraz wzajemnym zapewnieniem, że wsparcie to będzie kontynuowane" - przekazało biuro prasowe prezydenta Czech.

Na spotkaniu prezydenci mają uzgadniać swoje stanowiska przed szczytem NATO w Wilnie, na którym mają być omawiane m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

20:29
06.07.2023

Reuters: W piątek USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Wartość pakietu ma znacznie przekraczać 500 mln USD (392 mln GBP).

Czytaj więcej

Reuters: Jutro USA ogłoszą pakiet pomocy dla Ukrainy obejmujący amunicję kasetową
20:00
06.07.2023

Generał Walerij Załużny: Kontrofensywa postępuje zgodnie z planem

Ukraiński dowódca naczelny generał Walerij Załużny w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem powiedział, że kontrofensywa Ukrainy „rozwija się zgodnie z planem”.

W poście na Facebooku Załużny przekazał, że poinformował Milleya o sytuacji na linii frontu i że obaj „przedyskutowali pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie broni i amunicji”.

19:35
06.07.2023

Ambasador Gruzji na Ukrainie Gieorgij Zakaraszwili opuścił Kijów

Władze ukraińskie nakazały mu opuszczenie kraju w związku z sytuacją związaną ze stanem zdrowia Micheila Saakaszwilego.

19:14
06.07.2023

UNESCO potępia atak bombowy na „zabytkowy budynek” we Lwowie

UNESCO potępiło zamach bombowy na zabytkowy budynek we Lwowie na zachodniej Ukrainie i złożyło „szczere kondolencje” rodzinom pięciu ofiar.

„Ten atak, pierwszy, jaki miał miejsce na obszarze chronionym przez Konwencję Światowego Dziedzictwa od wybuchu wojny 24 lutego 2022 r., stanowi pogwałcenie tej Konwencji” – przekazali przedstawiciele UNICEF. Dodali, że rosyjski atak naruszył również „Konwencję haską z 1954 r. o ochronie dóbr kultury w przypadku konfliktu zbrojnego”.

18:50
06.07.2023

Schrony we Lwowie czynne całą dobę

Po nocnym ataku na Lwów, podczas którego zginęło 5 osób, a 40 zostało rannych, władze miasta wydały nakaz otwarcia schronów przez całą dobę.

Czytaj więcej

Lwów. Schrony mają być czynne całą dobę. "Decyzja nie podlega dyskusji"
18:23
06.07.2023

Zełenski odwiedzi dziś Czechy

W drodze powrotnej z Bułgarii prezydent Ukrainy złoży wizytę w Czechach podaje Associated Press.

18:00
06.07.2023

Zełenski:  Od początku wojny Ukraina wyzwoliła z rąk Rosjan około 1900 miast i wsi

- Udało nam się znacznie zmniejszyć skalę tej wojny, przede wszystkim dzięki zdobywanej przez nas broni, i to jest fakt. Od 24 lutego ubiegłego roku odzyskaliśmy około 1900 miast i wsi na ziemi ukraińskiej - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z przedstawicielami bułgarskich środowisk politycznych, opinii publicznej i mediów.

Podkreślił, że Ukraina musi jeszcze przejść bardzo trudną drogę do wyzwolenia całego terytorium spod okupacji, ale jego zdaniem zwycięstwo może nastąpić „nie w odległej przyszłości, ale wkrótce”.

Wyjaśnił, że wszystko zależy od wielkości i siły wsparcia, jakie Ukraińcy wykorzystają do obrony, czyli wsparcia zbrojeniowego, sankcji wobec Rosji, a także środków finansowych na stabilizację Ukrainy.

17:42
06.07.2023

Austriacki  Raiffeisen Bank odkłada wycofanie się z rosyjskiego rynku

Raiffeisen jest największym zachodnim bankiem, który nadal działa w Rosji.

Źródła Reutersa podają, że chociaż  Austria publicznie popiera Ukrainę, to nie chce całkowicie zerwać wieloletnich więzi z Rosją. Dlatego Raiffeisen odkłada wycofanie się z rosyjskiego rynku w nadziei, że wojna wkrótce się skończy.

17:30
06.07.2023

Przedstawiciel Putina z wizytą w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Siergiej Kirienko, pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Rosji, przybył do okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP).

Kirience towarzyszył Jewgienij Balicki, mianowany przez Rosję „przywódca” okupowanej części obwodu zaporoskiego.

17:17
06.07.2023

Stoltenberg: Członkostwo Szwecji w NATO jest w zasięgu ręki

Jens Stoltenberg powiedział, że przywódcy Szwecji i Turcji spotkają się w Wilnie w poniedziałek w przeddzień rozpoczęcia szczytu NATO.

- Moją główną ambicją jest teraz uzgodnienie tego na szczycie – powiedział Stoltenberg po spotkaniu ze szwedzkimi, tureckimi i fińskimi przedstawicielami w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Tylko Turcja i Węgry nie zaakceptowały dotąd wniosku akcesyjnego Szwecji.

- Mamy nadzieję i czekamy na pozytywną decyzję w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom.

17:01
06.07.2023

Nietypowy towarzysz jednego z ukraińskich oddziałów. Kradnie skarpetki

Żołnierze z jednego z oddziałów dzielą okopy z krukiem. Mavic, bo takie imię dostał po jednym z dronów obserwacyjnych, jest "kochany, ale nieznośny.

Kradnie wszystko - zapalniczki, kawę, latarki. Ale szczególnie upodobał sobie suszące się po praniu skarpetki. .

16:50
06.07.2023

Zełenski Denkow podpisali deklarację ws. członkostwa Ukrainy w NATO

Wołodymyr Zełenski i premier Bułgarii Nikołaj Denkow podpisali Wspólną Deklarację w sprawie euroatlantyckiej integracji Ukrainy.

Poinformował o tym zastępca przewodniczącego Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew. „Dokument  zaświadcza, że Bułgaria popiera uzyskanie przez Ukrainę członkostwa w NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki” – pisze Żółkiew.

16:31
06.07.2023

W Kijowskim Szpitalu Miejskim w ciągu roku zrehabilitowano ponad 1500 żołnierzy

Od czerwca 2022 roku w Kijowskim Szpitalu Miejskim, na bazie którego obecnie tworzone jest miejskie centrum rehabilitacji,  leczenie i rehabilitację przeszło ponad 1500 ukraińskich żołnierzy – poinformował burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.

Na bazie tego szpitala powstanie 350-łóżkowy ośrodek rehabilitacji i opieki paliatywnej... W ubiegłym roku Wydział Zdrowia KMDA zakupił dla ośrodka sprzęt rehabilitacyjny. Przeprowadził też kapitalny remont budynków uszkodzony w wyniku działań wojennych.

Pierwszy etap generalnego remontu ma się zakończyć do października tego roku.

16:10
06.07.2023

Na Ukrainę wróciło 45 jeńców

Udało nam się sprowadzićd o domu z niewoli 45 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej, Straży Granicznej oraz dwóch cywilów. Wśród nich jest dwóch oficerów, 41 szeregowych i sierżantów, pracownik cywilny Azowstalu i członek obrony terytorialnej z Chersonia - przekazał Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

15:52
06.07.2023

Rzeczniczka MSZ Rosji zaprzecza tajnym rozmowom Siergieja Ławrowa z przedstawicielami USA

- To dezinformacja - oświadczyła Maria Zacharowa komentując doniesienia NBC. Amerykańska stacja podała, że Ławrow wziął udział w tajnym spotkaniu z grupą wysokiej rangi byłymi urzędnikami administracji USA w kwietniu.

15:34
06.07.2023

Zełenski leci do Turcji. Spotka się z Erdoganem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpocznie w piątek wizytę w Turcji, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.Prezydenci przeprowadzą bezpośrednią rozmowę i wezmą dział w spotkaniach międzyrządowych.

15:27
06.07.2023

Dwoje nielegalnie wywiezionych do Rosji dzieci wróciło na Ukrainę

Informacje takie przekazuje Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Na Ukrainę wrócił 6-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka. Matka dzieci, wojskowy ratownik medyczny, wróciła na Ukrainę w ramach wymiany jeńców w październiku 2022 roku. Przez wiele miesięcy wraz z mężem czekała na powrót dzieci, które zostały nielegalnie wywiezione do Rosji - podał Jermak. Z jego wpisu wynika, że Rosjanie chcieli "ukryć uprowadzenie" dzieci.

15:24
06.07.2023

Rosja i Ukraina zrównały się pod względem liczby posiadanych czołgów

W ciągu kilkunastu miesięcy wojny Ukraińcy, dzięki zachodniemu wsparciu, utrzymali liczbę posiadanych maszyn.

Czytaj więcej

Ukraina dogoniła Rosję pod względem liczby posiadanych czołgów
15:14
06.07.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o wymianie jeńców

Resort obrony Rosji poinformował, że w ramach wymiany jeńców do Rosji wróciło 45 rosyjskich żołnierzy.

14:48
06.07.2023

Ukraiński Energoatom ostrzegał przed nowym zagrożeniem

Ze względu na niekompetencję i brak doświadczenia rosyjskiego personelu, zagrożenie dla bezpiecznej pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej rośnie.

Czytaj więcej

Nowe zagrożenie w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to niedoświadczeni Rosjanie
14:47
06.07.2023

Rosjanie prowadzą z Amerykanami tajne rozmowy. Celem przybliżenie negocjacji w sprawie Ukrainy

Byli amerykańscy urzędnicy prowadzą rozmowy z osobami, które mają kontakt z Kremlem. W kwietniu kilka godzin trwało spotkanie z Siergiejem Ławrowem

Czytaj więcej

Tajne rozmowy między Rosjanami a Amerykanami w sprawie Ukrainy
14:36
06.07.2023

Nikołaj Patruszew twierdzi, że Ukraina przeprowadziła w tym roku ponad 70 ataków dronów na Krym

- Cele, co do zasady, to infrastruktura energetyczna i przemysłowa, której zniszczenie zagraża pokojowemu życiu i ludzkiemu zdrowiu - mówił Patruszew cytowany przez agencję RIA. 

14:29
06.07.2023

Martin Harris nowym ambasadorem Wielkiej Brytanii na Ukrainie

Harris był w przeszłości zastępcą ambasadora i konsulem generalnym w Kijowie w latach 2003-2008. Ostatnio był dyrektorem ds. Europy wschodniej i Azji centralnej w brytyjskim MSZ.

14:23
06.07.2023

Nikołaj Patruszew: Rosji groził konflikt wewnętrzny w związku z buntem Prigożyna

- 23-24 czerwca, wydarzenia, które miały wówczas miejsce, w związku z ambicjami i, faktycznie zdradzieckimi, działaniami kierownictwa Grupy Wagnera, kraj znalazł się na krawędzi konfliktu wewnętrznego - powiedział Nikołaj Patruszew w czasie spotkania na temat bezpieczeństwa narodowego w Kraju Krasnodarskim.

14:21
06.07.2023

Finlandia może zamknąć konsulat generalny Rosji w Turku

Zasugerował to prezydent Finlandii w swoim wpisie na Twitterze.

Czytaj więcej

Rosja zamyka konsulat Finlandii w Petersburgu. Jest reakcja Finlandii
14:02
06.07.2023

Rosyjska waluta stała się najsłabsza od marca 2022 roku wobec dolara

Słabość rosyjskiej waluty to efekt buntu Grupy Wagnera i coraz gorszych wyników handlu zagranicznego.

Czytaj więcej

Rubel dołuje. To zasługa Grupy Wagnera i zablokowanych sankcjami granic
13:58
06.07.2023

Lwów: W różnych częściach miasta mieszkańcy nie mogli dostać się do co najmniej dziesięciu schronów

W czasie bombardowania miasta schrony te były zamknięte. Policja wszczęła już postępowanie w tej sprawie.

Czytaj więcej

Lwów po bombardowaniu. Władze: Rosjanie zabijają naszą młodzież, naszą przyszłość
13:56
06.07.2023

Pociągu, którym podróżuje po Rosji Władimir Putin, nie powstydziłby się car

Dziennikarze z niezależnego, rosyjskiego Centrum Dossier, CNN i trzech mediów niemieckich przestudiowali dokumenty (w tym prezydenckiej ochrony FSO i rosyjskich kolei) i wykryli, że pociąg – wraz z wagonami jeszcze budowanymi – kosztował równowartość ok. 75,7 mln dolarów.

Czytaj więcej

Pociąg Władimira Putina: Prezydent Rosji podróżuje po kraju jak car
13:25
06.07.2023

Na południu Ukrainy Rosjanie mieli stracić ponad trzy kompanie piechoty

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria" walczącego na południu Ukrainy twierdzi, że ukraińska armia na froncie południowym posuwa się naprzód i wyzwala kolejne tereny. W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na południu liczbę żołnierzy równą ponad trzem kompaniom piechoty (jedna kompania to ok. 100 żołnierzy), a także 47 jednostek sprzętu i pięć składów amunicji. Ukraińcy zniszczyli m.in. sześć rosyjskich czołgów, trzy bojowe wozy piechoty, cztery haubice D-30, a także samobieżne haubice Hiacynt, Msta-S i Akacja, a także dwie stacje walki radioelektronicznej.

13:21
06.07.2023

Zdjęcia Jewgienija Prigożyna w różnych przebraniach wyciekły do sieci

Za wyciekiem zdjęć ma stać FSB.

Czytaj więcej

W sieci krążą zdjęcia Prigożyna w przebraniach. Na jednym wygląda jak Kadafi
12:56
06.07.2023

Rosjanie zniszczyli stację kolejową w Odnorobiwce

O zniszczeniu stacji w obwodzie charkowskim poinformowała ukraińska prokuratura generalna.

12:48
06.07.2023

Generał z doświadczeniem bojowym zostanie zastępcą gubernatora obwodu biełgorodzkiego

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował, że "generał z doświadczeniem bojowym", Dmitrij Prokopow, zostanie jego zastępcą ds. kontaktu ze służbami mundurowymi. Gładkow podkreślił, że "obwód pilnie potrzebuje" generała na tym stanowisku. Gen. Prokopow ma objąć stanowisko za trzy i pół miesiąca, gdy zakończy służbę w armii.

12:46
06.07.2023

MSZ Rosji zarzuca Polsce, że nie przekazuje informacji o zatrzymanych Rosjaninie

20-letni Rosjanin został zatrzymany 11 czerwca na Śląsku. W śledztwie Lubelskiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie usłyszał zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom RP" (grozi mu do dziesięciu lat).

Czytaj więcej

Rosyjski szpieg w Polsce. Maria Zacharowa oskarża Warszawę o ukrywanie informacji
12:39
06.07.2023

Rosja wydala dziewięciu fińskich dyplomatów

MSZ Rosji poinformowało, że dziewięciu fińskich dyplomatów, pracowników fińskiej ambasady ma opuścić Rosję. Rosja wycofała też zgodę na działanie konsulatu generalnego Finlandii w Sankt Petersburgu - ta decyzja wejdzie w życie 1 października. To reakcja Rosji na wydalenie przez Finlandię dziewięciu rosyjskich dyplomatów w czerwcu.

12:31
06.07.2023

Kreml nie zamierza śledzić tego, gdzie znajduje się Jewgienij Prigożyn

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Kreml "nie będzie śledził tego, gdzie znajduje się (Prigożyn) - nie ma takich możliwości, ani chęci". Wcześniej Aleksandr Łukaszenko zadeklarował, że Prigożyn nie znajduje się na Białorusi. Pieskow mówił też, że nie ma jeszcze ustalonej daty spotkania Władimira Putina i Łukaszenki ws. przyszłości Grupy Wagnera, której część może trafić na Białoruś.

12:14
06.07.2023

Rosyjscy jeńcy wojenni opowiadają o walkach na froncie

O tym jak wygląda ukraińska kontrofensywa z punktu widzenia Rosjan opowiadają schwytani Rosjanie. Dwóch z nich to byli więźniowie, którzy nie spodziewali się, że po dwutygodniowym szkoleniu trafią na front.

Czytaj więcej

Schwytani Rosjanie opowiadają o toczonych walkach. Nie spodziewali się, że trafią na front
12:07
06.07.2023

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego: Nie ma gwarancji, że rakieta nie trafi przypadkowo w kraj sąsiadujący z Ukrainą

Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, po ataku rakietowym na położony w zachodniej części Ukrainy, niedaleko granicy z Polską Lwów, oświadczył, że "nie ma gwarancji, że któraś z rakiet nie trafi przypadkowo w sąsiedni kraj, w czasie terroru przeciw Ukrainie".

11:41
06.07.2023

Suspilne: Mer Lwowa ogłosił dwudniową żałobę w mieście

Po ataku rakietowym na Lwów, w którym zginęły co najmniej cztery osoby, mer Lwowa, Andrij Sadowy oświadczył, że w mieście obowiązywać będzie dwudniowa żałoba - podaje telewizja Suspilne. 

11:39
06.07.2023

Zełenski jedzie do Sofii na rozmowy z władzami Bułgarii

Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że udaje się z wizytą do Sofii, gdzie będzie rozmawiał z premierem Nikołajem Denkowem i prezydentem Rumenem Radewem. Prezydent Ukrainy poinformował, że omówią "wsparcie obronne, integrację euroatlantycką Ukrainy, szczyt NATO, gwarancje bezpieczeństwa i wdrożenie formuły pokojowej".

11:36
06.07.2023

Dwie miejscowości w obwodzie lwowskim pozbawione prądu po rosyjskim ataku

W wyniku nocnego ataku rakietowego na Lwów dwie miejscowości w obwodzie lwowskim zostały pozbawione dostępu do prądu - informuje Ministerstwo Energetyki Ukrainy.

11:13
06.07.2023

Izrael przedłużył czas legalnego pobytu w kraju obywateli Ukrainy do 31 stycznia 2024 roku

Decyzja dotyczy Ukraińców, którzy przybyli do Izraela po 24 lutego 2022 roku oraz tych, którzy przed 24 lutego 2022 roku przebywali w Izraelu legalnie.

11:11
06.07.2023

Mieszkający w Rosji Ormianie oraz znani przedstawiciele świata kryminalnego stworzyli w Rosji batalion

Na czele batalionu staną Ajk Gasparian, który już walczył po stronie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie i nawet został odznaczony przez Władimira Putina medalem „Za odwagę”.

Czytaj więcej

W Moskwie pobłogosławiono prorosyjski batalion Ormian
11:08
06.07.2023

Rosyjski bloger wojskowy: Ukraina rozpoczęła kontrofensywę za późno

Rosyjski bloger wojskowy, Igor Girkin uważa, że dowództwo ukraińskiej armii podjęło decyzję o rozpoczęciu ofensywy zbyt późno. Zdaniem Girkina Ukraińcy powinni byli to zrobić na początku kwietnia, gdy rosyjskim wojskom - jak twierdzi były pułkownik FSB - brakowało amunicji, a wiele jednostek było związanych walkami o Bachmut, Awdijiwkę i Wuhłedar. Według Girkina błędem Ukraińców było czekanie na "cudowną broń".

10:59
06.07.2023

Rosjanie planują wybory władz lokalnych w okupowanej części obwodu chersońskiego na 8-10 września

Informacje takie przekazał zastępca szefa rady obwodowej obwodu chersońskiego, Jurij Sobolewski.

10:42
06.07.2023

Aleksander Łukaszenko twierdzi, że Wołodymyr Zełenski zdał sobie sprawę z tego, że nie może wygrać

- Już podejmuje kroki, by wyjść z tej sytuacji - stwierdził Łukaszenko.

10:35
06.07.2023

Generał Skrzypczak: Grupa Wagnera jest w rozsypce. To propaganda, że stanowią dla nas zagrożenie

- Wszystko, co się dzieje wokół Wagnera jest tylko i wyłącznie sprawą propagandy, którą buduje i wykorzystuje przeciwko nam. Łukaszenka boi się tej bandy u siebie. Taka banda, która jest poza kontrolą, będzie tylko się osławiała rozbojami i gwałtami. Póki co takie zagrożenie realne nie istnieje - mówi "Rzeczpospolitej" generał Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Generał Waldemar Skrzypczak: Armii Wagnera praktycznie nie ma. Nie stanowi zagrożenia dla Polski
10:34
06.07.2023

Do 37 osób wzrosła liczba rannych w ataku rakietowym na Lwów

Nowy bilans ataku podała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

10:31
06.07.2023

Aleksandr Łukaszenko nie obawia się obecności Grupy Wagnera na Białorusi

- Jeśli chodzi o Jewgienija Prigożyna to jest w Sankt Petersburgu. Gdzie jest dziś rano? Może pojechał do Moskwy, może gdzieś indziej, ale nie ma go na terytorium Białorusi - podkreślił przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko: Na Białorusi nie ma Jewgienija Prigożyna
10:09
06.07.2023

W obwodzie sumskim ogłoszono alarm powietrzny

Mieszkańcy obwodu zostali wezwani do zejścia do schronu.

10:06
06.07.2023

Na giełdzie w Moskwie spada kurs rubla

Na giełdzie w Moskwie za 1 dolara trzeba płacić ponad 93 ruble, a za euro - niemal 102 ruble (w pewnym momencie kurs euro przekraczał 102 ruble) po raz pierwszy od 28 marca 2022 roku. Juan kosztuje obecnie ponad 13 rubli.

09:38
06.07.2023

Na obwód czerkaski spadły szczątki zestrzelonej rosyjskiej rakiety

Informacje takie pokazuje Ihor Taburec, szef czerkaskiej administracji obwodowej.

09:33
06.07.2023

Ambasador USA na Ukrainie potępiła atak Rosji na Lwów

"Powtarzające się ataki Rosji na cywilów są absolutnie przerażające. Nie będziemy patrzeć z boku i będziemy nadal wzmacniać zdolności Ukrainy do obrony siebie" - oświadczyła Bridget A. Brink we wpisie na Twitterze.

09:28
06.07.2023

Separatyści twierdzą, że Kliszczijiwka jest pod kontrolą rosyjskiej armii

Denis Puszylin, szef separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył w czwartek, że Kliszczijiwka, miejscowość w pobliżu Bachmutu, znajduje się nadal pod kontrolą rosyjskiej armii. W środę pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Ukraińcy zajęli Kliszczijiwkę. Puszylin przyznał jedynie, że Ukraińcy zbliżyli się do Kliszczijiwki.

09:08
06.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 13,309 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 32,1 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 32,7 tys. osób, a od początku wojny - 11,481 mln osób.

08:56
06.07.2023

W tym tygodniu Biały Dom może zdecydować o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej

CBS News informuje, że jeszcze w tym tygodniu w Waszyngtonie może zapaść decyzja o przekazaniu Ukrainie nowego rodzaju amunicji. Jej używania sprzeciwiają się organizacje zajmujące się obroną praw człowieka.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. USA mogą zdecydować w tym tygodniu
08:38
06.07.2023

Spod gruzów we Lwowie uratowano siedem osób

Po nocnym ataku z zaatakowanego budynku ewakuowano wcześniej 64 osoby.

08:10
06.07.2023

Peruki, sztabki złota i młot znalezione w posiadłości Jewgienija Prigożyna

Rosyjskie służby bezpieczeństwa przeprowadziły nalot na dom Jewgienija Prigożyna, przebywającego na emigracji szefa Grupy Wagner.

W środku znaleziono wiele nietypowych przedmiotów, w tym peruki, młot kowalski i broń.

W budynku znajdowały się również sztabki złota, których wartość nie została obliczona.

Zdjęcia zostały opublikowane przez prokremlowską gazetę Izwiestia.

Czytaj więcej

Peruki, młot kowalski, sztabki złota i broń. Co odkryto w willi Jewgienija Prigożyna?

Izwiestia

07:51
06.07.2023

W nocy Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 10 pocisków Kalibr

Siedem pocisków manewrujących zostało zniszczonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

07:37
06.07.2023

Obwód chersoński ostrzelany 84 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby, a 10 (w tym dziecko) zostało rannych - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:36
06.07.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski

W wyniku ostrzału uszkodzony został jeden budynek mieszkalny i dwa budynki gospodarcze.

07:15
06.07.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało Rosjan 13 razy

W wyniku ataków ukraińskiego lotnictwa udało się zniszczyć jeden zestaw przeciwlotniczy - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie lotnictwo atakowało też zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jedno zgrupowanie rosyjskich wojsk, cztery stanowiska dowodzenia, jeden skład amunicji, osiem zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych, dwa zestawy przeciwlotnicze, jedną stację radarową i jedną stację walki radioelektronicznej.

07:10
06.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 232 300 żołnierzy, 4 068 czołgów, 7 932 pojazdy opancerzone, 4 310 zestawów artyleryjskich, 657 wyrzutni rakiet, 404 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 635 bezzałogowych statków powietrznych, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 888 pojazdów (w tym cystern), 605 jednostek sprzętu specjalnego.

07:05
06.07.2023

HRW nie chce, aby USA dostarczyły Ukrainie amunicję kasetową

- Amunicja kasetowa wykorzystywana przez Rosję i Ukrainę zabija cywilów teraz i będzie to robić przez wiele lat - mówi Mary Wareham z HRW. - Obie strony powinny natychmiast zaprzestać jej używania i nie próbować pozyskać więcej tego typu broni - dodaje.

Czytaj więcej

Obrońcy praw człowieka apelują do USA: Nie dostarczajcie Ukrainie tej broni
06:43
06.07.2023

Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Lwów wzrosła do czterech

O wyższej liczbie ofiar śmiertelnych informuje MSW Ukrainy.

06:40
06.07.2023

Wraz z rosyjskim najazdem prorosyjska Cerkiew na Ukrainie znalazła się na cenzurowanym

Część jej hierarchów (głównie z rejonów dotkniętych wojną) wypowiedziała się przeciw moskiewskiemu patriarchatowi, który poparł agresję. Jednak najwyższe władze Cerkwi nie chciały zrywać więzów z Moskwą.

Czytaj więcej

Rosyjskie prawosławie usuwane na Ukrainie. Zmienić się ma nawet kalendarz świąt
06:34
06.07.2023

Z okupowanych ukraińskich regionów dzieci są wywożone nie tylko do Rosji

Białoruska opozycja demokratyczna twierdzi, że ponad 2 tys. ukraińskich dzieci przywieziono na Białoruś. Jeden z liderów białoruskiego rządu na uchodźstwie Paweł Łatuszka (były dyplomata i minister kultury) przekazał ostatnio dowody w tej sprawie do prokuratora trybunału w Hadze.

Czytaj więcej

Watykan rozmawia z Moskwą i Kijowem. Zabiega o powrót ukraińskich dzieci
06:27
06.07.2023

Wołodymyr Zełenski po ataku na Lwów: Z pewnością odpowiemy wrogowi

"Odpowiedź będzie mocna" - zapewnia prezydent Ukrainy.

06:11
06.07.2023

Ukraińska armia zaatakowała 5 lipca wiele celów na zapleczu frontu

Think tank z USA, ISW, pisze, że ta seria ataków miała na celu zakłócenie szlaków zaopatrzenia rosyjskiej armii na całym teatrze działań. Zdaniem szefa Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, admirała Antony'ego Radakina, ukraińskie siły chcą wykrwawić rosyjską armię, aby doprowadzić do przełamania rosyjskich linii obronnych.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują cele na tyłach frontu
05:49
06.07.2023

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Zmniejsza się ryzyko katastrofy w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

W rozmowie z "The Times" Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy stwierdził, że "ryzyko katastrofy wywołanej działaniem człowieka w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej powoli się zmniejsza".

05:47
06.07.2023

Lwów miał zostać zaatakowany w nocy rakietami Kalibr

Rakiety wystrzeliły rosyjskie okręty działające na wodach Morza Czarnego.

Czytaj więcej

W nocy rosyjskie rakiety spadły na Lwów. Są ofiary
05:32
06.07.2023

W ataku rakietowym na Lwów zginęły trzy osoby

Wcześniej mer Lwowa, Andrij Sadowy, informował o czterech rannych osobach, w tym jednej ciężko, w wyniku uderzenia rakiety w budynek mieszkalny.

05:11
06.07.2023

Wołodymyr Zełenski tłumaczy, dlaczego ukraińska kontrofensywa rozwija się wolno

Wołodymyr Zełenski przyznał w rozmowie z CNN, że kontrofensywa przebiega wolniej, ze względu na umocnienia i linie obronne, stworzone przez Rosjan w czasie oczekiwania na kontrofensywę. - Wszyscy rozumieli, że jeśli kontrofensywa rozwinie się później, większa część terytorium naszego kraju będzie zaminowana. Damy naszemu wrogowi czas i możliwości, aby umieścić więcej min i przygotować linie obronne - powiedział.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski chciał, aby ukraińska ofensywa zaczęła się wcześniej
04:42
06.07.2023

Kolejny atak rakietowy na okupowaną Makijiwkę

W wyniku ataku ukraińskiej artylerii rakietowej na miasto w okupowanej części obwodu donieckiego, w płomieniach stanął skład paliw.

04:40
06.07.2023

Ok. 2:30 w Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

W czasie alarmu obrona przeciwlotnicza była aktywna w obwodach lwowskim i tarnopolskim na zachodzie Ukrainy.

04:34
06.07.2023

Atak rakietowy na Lwów: Cztery osoby są ranne

Cztery osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko, po tym jak szczątki zestrzelonej rosyjskiej rakiety trafiły w budynek mieszkalny - poinformował mer Lwowa, Andrij Sadowy. "Jedna osoba została zabrana karetką w stanie poważnym" - podkreślił Sadowy na swoim kanale w serwisie Telegram. Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego poinformował, że w wyniku trafienia w budynek mieszkalny przez szczątki rosyjskiej rakiety, doszło do pożaru.  W nocnym ataku rakietowym na Lwów trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej w mieście. Atak miał też zakłócić dostawy prądu i łączność komórkową we Lwowie.

04:32
06.07.2023

Joe Biden rozmawiał z premierem Szwecji o wejściu jego kraju do NATO

Biały Dom podał, że w czasie spotkania w Waszyngtonie prezydenta USA, Joe Bidena, z premierem Szwecji, Ulfem Kristerssonem, obaj przywódcy omawiali sytuację na Ukrainie, kwestie związane z polityką wobec Chin oraz sprawy związane z wejściem Szwecji do NATO. Biden miał pochwalić rolę Szwecji w zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie i "podkreślił determinację, by przyjąć Szwecję do NATO tak szybko, jak to możliwe".

04:27
06.07.2023

Rosyjskie myśliwce wykonywały niebezpieczne manewry w pobliżu dronów w USA nad Syrią

Amerykańskie Centralne Dowództwo oświadczyło, że rosyjskie myśliwce wykonywały niebezpieczne manewry w pobliżu amerykańskich dronów w przestrzeni powietrznej nad Syrią, uniemożliwiając im wykonywanie zadań. CNN podaje, że trzy myśliwce przechwyciły drony USA MQ-9 Reaper nad północno-wschodnią Syrią w środę rano. Rosyjskie samoloty miały następnie wystrzelić kilka flar przed dronami a jeden z rosyjskich pilotów ustawił się przed dronem MQ-9 i włączył dopalacz, utrudniając operatorowi drona możliwość bezpiecznego sterowania maszyną. Drony miały namierzać cele związane z aktywnością Państwa Islamskiego w Syrii.

04:26
06.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 497