Wołodymyr Zełenski chciał, aby ukraińska ofensywa zaczęła się wcześniej

W rozmowie z CNN prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski stwierdził, że chciał, aby dostawy broni z Zachodu dla Ukrainy były szybsze, co pozwoliłoby wcześniej rozpocząć ukraińską kontrofensywę.

Publikacja: 06.07.2023 05:10

Ukraiński żołnierz w czasie prowadzenia ognia z moździerza

Ukraiński żołnierz w czasie prowadzenia ognia z moździerza

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Ostatecznie ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się 4 czerwca. W jej trakcie - jak dotąd - ukraińska armia wyzwoliła dziewięć miejscowości i niespełna 160 km2 terytorium kraju. Ukraińcom nie udało się jednak, jak dotąd, dokonać wyłomu w rosyjskiej obronie.

Wołodymyr Zełenski apeluje o przekazanie ukraińskiej armii F-16 i pocisków ATACMS

Ukraińcy prowadzą działania ofensywne na trzech głównych odcinkach - w zachodniej części obwodu zaporoskiego, w rejonie granicy między obwodami zaporoskim i donieckim oraz w rejonie Bachmutu.

- Jestem wdzięczny USA i ich przywódcom za wsparcie - powiedział Zełenski w rozmowie z CNN. - Ale powiedziałem im także, jak również europejskim przywódcom, że chcieliśmy zacząć naszą kontrofensywę wcześniej i potrzebowaliśmy całej broni i sprzętu, by to zrobić. Dlaczego? Ponieważ jeśli zaczynamy później, kontrofensywa będzie przebiegać wolniej - wyjaśnił.

Zełenski przyznał, że kontrofensywa przebiega wolniej, ze względu na umocnienia i linie obronne, stworzone przez Rosjan w czasie oczekiwania na kontrofensywę. - Wszyscy rozumieli, że jeśli kontrofensywa rozwinie się później, większa część terytorium naszego kraju będzie zaminowana. Damy naszemu wrogowi czas i możliwości, aby umieścić więcej min i przygotować linie obronne - powiedział.

Jednocześnie Zełenski zaapelował o dalsze dostawy zachodniego, nowoczesnego uzbrojenia na Ukrainę, w tym np. pociski ATAMCS, zdolne razić cele precyzyjnie na odległość do 300 km.

- Na niektórych kierunkach da nam to możliwość do rozpoczęcia kontrofensywy. Na niektórych kierunkach nie możemy nawet myśleć o jej rozpoczęciu, ponieważ nie mamy odpowiedniej broni. A rzucanie naszych ludzi na śmierć przeciwko Rosjanom dysponującym bronią dalekiego zasięgu, byłoby po prostu nieludzkie - wyjaśnił.

Prezydent Ukrainy mówił też, jak ważne jest dla Ukraińców pozyskanie myśliwców F-16. - Nie chodzi nawet o uzyskanie przez Ukrainę przewagi na niebie nad Rosjanami. Chodzi o równe szanse. F-16 pomagają nie tylko posuwać się nacierającym wojskom. Jest po prostu bardzo trudno bez osłony z powietrza - wyjaśnił.

Wołodymyr Zełenski: Połowa Rosji popierała Władimira Putina, połowa Jewgieniaj Prigożyna

CNN pytał też Zełenskiego o bunt Jewgienija Prigożyna i marsz najemników Grupy Wagnera na Moskwę 24 czerwca. Zełenski zwrócił uwagę, że po próbie puczu Putin zniknął z przestrzeni publicznej.

- Po wszystkich tych wydarzeniach, gdzie udał się Putin? Rzadko pojawia się na ulicy. Widzimy go w biurach, etc. ale nie widzimy go na zewnątrz - stwierdził.

Zełenski stwierdził też, że ukraiński wywiad ma informacje, iż Kreml badał poparcie dla Prigożyna. - Połowa Rosji popierała Prigożyna. Połowa Rosji popierała Putina - powiedział. - Niektóre obwody Rosji balansowały, nie wiedząc kogo poprzeć - dodał.

Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Jaki cel ma Rosja proponując zawieszenie broni? Robią to tylko dla siebie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: Donald Trump macha białą flagą za plecami ukraińskich żołnierzy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
W Rosji znów jest Stalingrad. Jest decyzja Władimira Putina
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne