00:05
08.07.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
08.07.2023

Erdogan: Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO

Prezydent Turcji na wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim poinformował, że w przyszłym miesiącu swoją wizytę w Ankarze może złożyć prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Erdogan zapowiada wizytę Putina w Turcji. "Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO"
23:19
07.07.2023

USA kontaktują się z Rosją w sprawie przetrzymywanego dziennikarza

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, poinformował, że Stany Zjednoczone kontaktowały się z rosyjskimi urzędnikami w sprawie uwolnienia dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Dziennikarz od stu dni przebywa w rosyjskim areszcie.

- To, co Kreml powiedział na początku tego tygodnia, jest prawdą. Odbyły się rozmowy, ale dyskusje nie stworzyły jasnej ścieżki do porozumienia, więc nie mogę tu dziś stanąć i powiedzieć, że mamy jasną odpowiedź na pytanie, jak sprowadzimy Evana do domu - powiedział Sullivan.

23:17
07.07.2023

Zełenski: nowy pakiet pomocy od USA jest "we właściwym czasie, kompleksowy i bardzo potrzebny"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił nowy pakiet pomocy wojskowej USA, który obejmuje amunicję kasetową.

23:01
07.07.2023

Biden wyjaśnił, czemu zgodził się na przekazanie amunicji kasetowej Ukrainie

Amunicja kasetowa ma być tymczasowym uzupełnieniem zapasów, do czasu aż Amerykanie odtworzą zapasy amunicji 155 mm.

Czytaj więcej

Biden: Decyzja o wysłaniu amunicji kasetowej była trudna, ale Ukraina jej potrzebuje
22:56
07.07.2023

Szwedzkie wozy piechoty Strf 90 dotarły na Ukrainę

Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że szwedzkie bojowe wozy piechoty Combat Vehicle 90 (Stridsfordon 90) „przybyły na Ukrainę i są gotowe do walki”. Podziękował również swojemu szwedzkiemu odpowiednikowi Pålowi Jonsonowi i całemu narodowi szwedzkiemu za dostarczenie pojazdów. „Nasze wspólne barwy to niebieski i żółty. Naszymi wspólnymi wartościami są wolność i demokracja. Naszymi wspólnymi celami są zwycięstwo i sprawiedliwość” - napisał.

Szwecja ogłosiła w lutym, że dostarczy Ukrainie 50 takich wozów.

22:39
07.07.2023

Jak działa amunicja kasetowa?

22:36
07.07.2023

„Przeprowadzka” Prigożyna na Białoruś operacją dezinformacyjną?

Wygląda na to, że rosyjskie władze nie tylko wybaczyły Jewgienijowi Prigożynowi, ale i hojnie go wynagrodziły. Niedawno czołowy petersburski portal Fontanka informował, że zwrócono mu 10 mld rubli (równowartość 450 mln zł), które zostały zabrane przez funkcjonariuszy służb podczas rewizji w jego biurze 24 czerwca. 

Czytaj więcej

Czy Kreml pisze nową legendę dla Grupy Wagnera?
22:07
07.07.2023

Rosja już wygraża po decyzji USA ws. amunicji kasetowej

Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Rosji Grigorij Karasin powiedział, że przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej przez USA to „nowy krok w kierunku eskalacji”, na który reakcja będzie „bardzo twarda”. - Mam nadzieję, że społeczność międzynarodowa zwróci sytuację, która staje się coraz bardziej niepokojąca i budzi poważne obawy - mówił Rosjanin, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti. Zaznaczył, że Rosja „oczywiście na to odpowie”, natomiast nie zająknął się na temat tego, że do tej pory to Rosja używała amunicji kasetowej w wojnie z Ukrainą.

21:39
07.07.2023

Pentagon: Najgorszą rzeczą dla ukraińskich cywilów jest wygrana przez Rosję wojny

Zapytany o zagrożenia stwarzane przez amunicję kasetową, Colin H. Kahl, podsekretarz obrony do spraw politycznych Stanów Zjednoczonych, powiedział, że „najgorszą rzeczą” dla ludności cywilnej byłoby „wygranie wojny przez Rosję”. Zwrócił przy tym uwagę, że Rosja w czasie wojny ciągle używała amunicji kasetowej, co wiązało się ze znacznie większym ryzykiem szkód ubocznych.

Kahl podkreślił, że Ukraińcy będą zgłaszać Stanom Zjednoczonym każde użycie tej broni. Dodał, że Stany Zjednoczone dysponują „setkami tysięcy” sztuk takiej amunicji.

21:14
07.07.2023

Były dowódca wojsk lądowych wskazał dwa kluczowe kierunki dla Ukrainy

W swojej analizie gen. Waldemar Skrzypczak ocenił, że „dowództwo ukraińskie, »popędzane« przez wszystkich, przyjęło w swojej ocenie wariant, który ma dać największe szanse powodzenia”, a wariant ten, przy obecnym rozmieszczeniu wojsk, jest optymalny.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak wskazał dwie operacje, które powinny być celem dla Ukrainy
20:29
07.07.2023

Alarm w Ukrainie po starcie MiG-ów

Obowiązujący już we wszystkich obwodach Ukrainy alarm powietrzny został ogłoszony w związku ze startem z rosyjskiego lotniska trzech MiG-ów-31, przenoszących potencjalnie rakiety Kindżał - informują kanały monitorujące na Telegramie.

20:28
07.07.2023

Amunicja kasetowa trafi na Ukrainę

Sullivan potwierdził, że prezydent Biden i jego doradcy podjęli "jednogłośną decyzję" o wysłaniu amunicji kasetowej na Ukrainę.

Czytaj więcej

Biały Dom zatwierdził wysłanie amunicji kasetowej na Ukrainę
20:22
07.07.2023

Biały Dom: Rosjanie używają amunicji kasetowej od początku wojny

 Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, został zapytany o przekazanie ukraińskiej armii amunicji kasetowej.

- Zdajemy sobie sprawę, że amunicja kasetowa stwarza ryzyko dla cywilów z powodu niewybuchów. Dlatego odkładaliśmy tę decyzję tak długo, jak to było możliwe - powiedział.

- Ale istnieje również ogromne ryzyko strat wśród ludności cywilnej, jeśli rosyjskie wojska i czołgi przetoczą się przez ukraińskie pozycje, zajmą więcej ukraińskiego terytorium i podporządkują sobie więcej ukraińskich cywilów - dodał.

20:21
07.07.2023

Alarm powietrzny w Kijowie

Najpierw w stolicy Ukrainy, a po chwili w całej Ukrainie ogłoszony został alert powietrzny. Mieszkańcy wzywani są do udania się do schronów.

20:16
07.07.2023

Niemcy dostarczają nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy 

Niemiecki rząd ogłosił, że dostarczył nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w tym sprzęt do zwalczania dronów.

Na Ukrainę trafią także pojazdy do tworzenia przepraw wodnych.

19:42
07.07.2023

Wiceminister obrony: W kierunku Bachmutu Ukraińcy posunęli się nawet o ponad kilometr

Na kierunku Bachmutu, na południowej flance, następuje natarcie na kilku odcinkach. Ukraińskim siłom obronnym udało się tam przesunąć przodu o ponad kilometr. Na północnej flance toczą się walki, ale bez zmiany pozycji - poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. „W samym Bachmucie wróg jest właściwie uwięziony. Nasze wojska maksymalnie utrudniały wrogowi poruszanie się i uniemożliwiały wydostanie się” – zaznaczyła.

19:26
07.07.2023

Zełenski przybył do Turcji

"Koniec pracowitego dnia w Turcji. Rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Koordynacja stanowisk w sprawie formuły pokojowej, szczytu NATO, gwarancji bezpieczeństwa i inicjatywy zbożowej. Odbudowa Ukrainy, kontrakty obronne między naszymi firmami" - poinformował na Telegramie prezydent Ukrainy.

18:44
07.07.2023

ONZ: Brak porozumienia w sprawie eksportu zboża z Ukrainy wpłynie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

- Sekretarz generalny wzywa wszystkich zainteresowanych do priorytetowego traktowania globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział rzecznik ONZ Farhan Haq.

Porozumienie w sprawie transportu zboża przez Morze Czarne wygasa 17 lipca.

18:40
07.07.2023

Niemcy podsłuchiwali Prigożyna i Łukaszenkę w czasie zamachu stanu

Do niemieckiego wywiadu już w połowie czerwca dochodziły sygnały o możliwym buncie w Rosji.

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad podsłuchiwał Prigożyna i Łukaszenkę podczas buntu Grupy Wagnera
18:20
07.07.2023

Eksplozja w fabryce w rosyjskim obwodzie samarskim. Są ofiary

W fabryce Promsintez w mieście Czapajewsk w obwodzie samarskim doszło do eksplozji.

Początkowo informowano o dwóch rannych osobach. Służby przekazały, że w wyniku wybuchu zginęło sześć osób.

17:45
07.07.2023

Połowa przedsiębiorstw w Rosji ma niedobór pracowników

Już połowa pracodawców w Rosji skarży się na brak pracowników. Nikt głośno nie mówi o wywołanej przez Kreml wojnie jako o przyczynie tego stanu rzeczy. Oficjalnym powodem są… sankcje Zachodu.

Czytaj więcej

Połowie biznesu w Rosji brakuje pracowników. Przez wojnę i sankcje
17:14
07.07.2023

Syryjczycy obawiali się, że bunt Grupy Wagnera rozprzestrzeni się na ich kraj

Gdy Jewgienij Prigożyn rozpoczął w Rosji swój marsz na Moskwę, rosyjskie dowództwo wojskowe w Syrii natychmiast zaczęło reagować.

Czytaj więcej

Bunt Prigożyna wywołał strach w Syrii. Rosyjskie wojsko szybko interweniowało
16:53
07.07.2023

Pożar po rosyjskim ataku na Zaporoże

Rosyjskie pociski uderzyły w obiekt infrastrukturalny w Zaporożu

- Jeden z budynków zapalił się. Specjaliści pracują nad usunięciem skutków ostrzału - poinformował Jurij Małaszko, szef administracji wojskowej Zaporoża.

16:36
07.07.2023

Zełenski: Brak decyzji w sprawie Szwecji i Ukrainy w NATO jest zagrożeniem dla jej jedności 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł przed rozłamem w Sojuszu Północnoatlantyckim z powodu braku decyzji w sprawie członkostwa Szwecji i Ukrainy.

Zełenskij mówił o tym na konferencji prasowej w Bratysławie z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową.

16:35
07.07.2023

Sondaż: Połowa Niemców za wysłaniem żołnierzy na Litwę

Według najnowszego sondażu ośrodka YouGov dla agencji DPA, decyzję o wysłaniu 4000 żołnierzy Bundeswehry na Litwę popiera 49 proc. ankietowanych. 31 proc. respondentów nie akceptuje tych planów, zaś 20 prac. nie ma zdania na ten temat albo nie udzieliło odpowiedzi.  

Największe poparcie dla tej decyzji jest wśród wyborców partii Zielonych (68 proc.). Spośród wyborców SPD, partii, do której należy Pistorius, jego plan popiera 53 proc. Rozmieszczeniu niemieckiej brygady na Litwie w większości sprzeciwiają się za to wyborcy AfD (60 proc.).

16:00
07.07.2023

Haubice Zuzana trafią na Ukrainę

Słowacja wkrótce dostarczy Ukrainie 16 samobieżnych armatohaubic typu Zuzana 2 - przekazała prezydent Słowacji Zuzana Čaputová podczas wspólnej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim konferencji prasowej.

15:53
07.07.2023

Niemcy przekazały Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej

Z aktualnego wykazu opublikowanego przez niemieckie władze wynika, że Niemcy przekazały Ukrainie m.in. kolejny most czołgowy Biber, wóz saperski Dachs oraz sprzęt do zwalczania dronów.

15:35
07.07.2023

Prognoza wzrostu gospodarczego na Ukrainie

Ukraińskie Ministerstwo Finansów prognozuje, że wzrost gospodarczy na Ukrainie wyniesie w 2023 r. 3 proc. - przekazał szef resortu Serhij Marczenko.

15:14
07.07.2023

Kijów otrzymał od Warszawy kolejne wagony metra

Władze Kijowa poinformowały, że do stolicy Ukrainy przyjechało sześć kolejnych wagonów metra, przekazanych przez Warszawę. W sumie Kijów otrzymał 18 warszawskich wagonów, do końca roku planowana jest dostawa kolejnych 42.

14:59
07.07.2023

Orędzie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podpisali orędzie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. - Wyrażamy sprzeciw wobec gloryfikacji ukraińskich nacjonalistów członków OUN i UPA - mówił przewodniczący KEP.

Czytaj więcej

Abp Gądecki: Ludobójstwo Polaków na Wołyniu trzeba nazwać po imieniu
14:57
07.07.2023

Rosjanie ostrzelali Zaporoże przy użyciu zestawów S-300

Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że trafiony został obiekt miejskiej infrastruktury.

14:51
07.07.2023

Czy Rosjanie aprobują działania Putina? Nowy sondaż

Ankietowani w Rosji byli m.in. pytani, czy ufają Władimirowi Putinowi.

Czytaj więcej

Sondaż: Coraz więcej Rosjan nie aprobuje działań Putina
14:30
07.07.2023

Mychajło Podolak wyjaśnia dlaczego amunicja kasetowa dla Ukrainy jest ważna

- Amunicja kasetowa bez wątpienia jest w stanie wywrzeć nadzwyczajny psychoemocjonalny wpływ na, już zdemoralizowane, rosyjskie zgrupowanie okupacyjne - mówił doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Doradca Zełenskiego tłumaczy jej znaczenie
14:02
07.07.2023

Mateusz Morawiecki: Od kilku tygodni na Ukrainie trwają poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej

Od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w nocy z 12 na 13 lutego 1945 banda UPA dowodzona przez Petro Chamczuka zamordowała około 100 Polaków - głównie kobiet i dzieci - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

13:55
07.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy apeluje, aby nie relacjonować wydarzeń na froncie w internecie

Apel został skierowany do osób relacjonujących na bieżąco wydarzenia na froncie w serwisie Telegram.

13:51
07.07.2023

Jens Stoltenberg zapowiedział inaugurację działania Rady NATO-Ukraina

Pierwsze posiedzenie Rady będzie mieć miejsce w czasie szczytu NATO w Wilnie. Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Rada będzie się składać z "równych" członków. Ponadto każdy z jej uczestników będzie mógł zwołać konsultacje kryzysowe w przypadku, jeśli poczuje się zagrożony w jakikolwiek sposób.

13:36
07.07.2023

Białoruś: Doradca ministra obrony nie potwierdza lokalizacji rosyjskiej broni atomowej

Leonid Kasinski, doradca białoruskiego ministra obrony odmówił potwierdzenia bądź zaprzeczenia doniesieniom, że rosyjska broń jądrowa znajduje się na terenie obiektu wojskowego w Osipowiczach. - Może CIA tak myśli, nie wiem na czym to jest oparte - odpowiedział na pytanie agencji Reutera Kasinki. - Nikt nigdy nie powie wam, gdzie znajduje się taktyczna broń atomowa - dodał.

13:26
07.07.2023

Morawiecki na Ukrainie zapowiada, że Polska będzie dążyć do odnalezienia wszystkich ofiar rzezi wołyńskiej

- Dziś, w 80. rocznicę krwawej niedzieli, nie tylko wspominamy tamten czas, ale wołamy o odnalezienie wszystkich miejsc pochówku po to, aby móc ekshumować ofiary i godnie je pochować. Nie spocznę dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana. To nasze obowiązki, nasza spuścizna, jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli i przeżyli, lub nie przeżyli tej hekatomby - mówił przebywający na Ukrainie Mateusz Morawiecki.

13:01
07.07.2023

Po wizycie w Czechach prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Słowację

Na Słowacji Zełenski spotka się z prezydent tego kraju, Zuzaną Čaputovą, premierem Ľudovítem Ódorem i przewodniczącym parlamentu, Borisem Kollarem. 

12:58
07.07.2023

Warszawska giełda pomoże Ukrainie wzmocnić jej rynki kapitałowe

GPW i EBOiR podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju ukraińskiej infrastruktury rynkowej.

12:51
07.07.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: W rejonie Bachmutu posuwamy się naprzód

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy napisał, że na kierunku bachmuckim "Siły Obronne czynią postępy i posuwają się naprzód" oraz "odzyskują wcześniej utracone tereny". Gen. Syrski zamieścił też nagranie, na którym widać starcia z udziałem 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej na przedmieściach Bachmutu.

12:36
07.07.2023

Władimir Putin nie planuje organizować żadnych spotkań w związku z kursem rubla

6 lipca za euro trzeba było płacić w Moskwie nawet 102 ruble, a za dolara - 93 ruble. Kurs rosyjskiej waluty nie był tak niski od 28 marca 2022 roku. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył jednak, że Putin nie zamierza organizować żadnych spotkań w tej sprawie i przypomniał, że w czasie ostatniego spotkania Putina z premierem Michaiłem Miszustinem padły słowa o tym, że "wskaźniki gospodarcze są w Rosji bardzo dobre, obiecujące i lepsze od oczekiwań".

12:33
07.07.2023

Ołeksij Daniłow o stratach wojsk Ukrainy i Rosji podczas kontrofensywy

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył, że Ukraina potrzebuje "stałych i znacznie większych dostaw broni".

Czytaj więcej

Straty wojsk ukraińskich i rosyjskich. Daniłow o kontrofensywie
12:11
07.07.2023

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy napisali list do sekretarza generalnego NATO

Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits napisali list do sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, w którym wzywają o podjęcie środków mających przeciwdziałać zagrożeniu związanemu z rosyjską agresją na Ukrainę i zmieniającą się sytuacją na Białorusi. "Musimy pokazać Rosji, że widzimy i rozumiemy te zagrożenia i że jesteśmy gotowi im przeciwdziałać" - piszą prezydenci wzywając też do "solidarności i jedności w przededniu szczytu NATO w Wilnie".

11:42
07.07.2023

Kreml nie widzi perspektyw dla rozmów pokojowych z Ukrainą

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że "na różnych poziomach, w tym najwyższym, strona rosyjska nigdy nie zamknęła drzwi do procesu negocjacji" z Ukrainą. - Ale nie widzimy jak dotąd żadnych perspektyw dla procesu negocjacyjnego - zaznaczył, komentując wypowiedź przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki, który mówił, że negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą mogą zacząć się jesienią.

11:37
07.07.2023

W Irpieniu odbudowano najwyższy budynek zniszczony przez Rosjan

Do swoich mieszkań w 18-piętrowym budynku może wrócić 1 000 mieszkańców.

11:23
07.07.2023

Ukraina ma coraz więcej złota

Rezerwy międzynarodowe Ukrainy - kraju od roku walczącego z rosyjską agresją zbrojną - wzrosły do rekordowej historycznie wielkości 39 mld dolarów.

Czytaj więcej

Rezerwy złota i walut Ukrainy największe w historii
11:19
07.07.2023

Niemcy sprzeciwiają się wysłaniu amunicji kasetowej na Ukrainę

Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że Niemcy są przeciwni przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Baerbock przypomniała, że Niemcy są stroną konwencji zakazującej używania tej broni.

11:16
07.07.2023

Nie wiadomo czym są tajemnicze białe kształty na dachu reaktora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Obiekty widać na dachu reaktora numer cztery na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez firmę Planet Labs 5 lipca.

Czytaj więcej

Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Tajemnicze obiekty na dachu reaktora
10:41
07.07.2023

317 mieszkańców obwodu kijowskiego uznaje się za zaginionych

Informacje takie przekazuje komendant policji w obwodzie kijowskim, Andrij Niebytow. Niebytow dodał, że kolejnych 190 mieszkańców obwodu znajduje się obecnie w Federacji Rosyjskiej.

10:18
07.07.2023

Czesi przekażą Ukrainie śmigłowce i amunicję

Zapowiedział to na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, premier Czech Petr Fiala. Fiala zapowiedział też, że Czechy wezmą udział w szkoleniu ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16. Czeski premier przekonywał również, że w przyszłości miejsce Ukrainy jest w NATO.

10:11
07.07.2023

Na Morzu Azowskim powstała nowa rosyjska flota, licząca osiem okrętów

Znaczenie jej utworzenia wskazuje brytyjski resort obrony w swoim nowym raporcie.

Czytaj więcej

Resort obrony Wielkiej Brytanii wyjaśnia, dlaczego Rosja stworzyła nową flotę
09:34
07.07.2023

W rejonie Bachmutu ukraińska armia przesunęła się o kilometr

Ukraińskie jednostki przesunęły się o kilometr w rejonie Bachmutu - oświadczył rzecznik wschodniego zgrupowania sił Ukrainy, płk Serhij Czerewaty. - Siły obronne Ukrainy utrzymują inicjatywę, wywierając presję na wroga, przeprowadzając natarcia na południowej i północnej flance (zgrupowania rosyjskich wojsk w Bachmucie) - powiedział płk Czerwaty w ukraińskiej telewizji. Z kolei rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy mówił o "częściowym sukcesie" ukraińskich sił w rejonie Kliszczijiwki, w pobliżu Bachmutu.

09:26
07.07.2023

W wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczona została szkoła we wsi Inhułec

Informację o zniszczeniu szkoły podaje administracja obwodu charkowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:00
07.07.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 13,341 mln osób

Informacje takie podaje Straż Graniczna. W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 33,5 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 29,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,511 mln osób.

08:39
07.07.2023

Dziennikarz BBC: Ukraińscy żołnierze na froncie pesymistyczni w ocenie szans na przełamanie linii obrony Rosjan

Jak pisze dziennikarz ukraińscy żołnierze zaczynają zastanawiać się czy rosyjskie linie obronne zbudowane i umacniane zimą, w oczekiwaniu na kontrofensywę, nie są barierą nie do przejścia.

Czytaj więcej

BBC: Ukraińscy żołnierze na froncie wątpią w przełamanie rosyjskich linii obrony
08:06
07.07.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 67 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Z jego wpisu wynika, że wskutek ostrzału zginęła 56-letnia kobieta.

08:04
07.07.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Informację taką podaje Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe". Z jej wypowiedzi wynika, że na Morzu Czarnym jest obecnie okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski Kalibr.

07:32
07.07.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Lwów wzrosła do 10

O dziesiątej ofierze śmiertelnej ataku poinformował mer miasta, Andrij Sadowy.

07:21
07.07.2023

W nocy Rosjanie wysłali 18 dronów-kamikadze przeciwko celom na Ukrainie

12 z tych dronów (Shahed-136/131) zostało strąconych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

07:02
07.07.2023

Morawiecki na Ukrainie. Oddał hołd pamięci ofiarom rzezi wołyńskiej

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki na Ukrainie oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
06:57
07.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 232 810 żołnierzy, 4 070 czołgów, 7 944 pojazdy opancerzone, 4 330 zestawów artyleryjskich, 658 wyrzutni rakiet, 408 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 652 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 898 pojazdów (w tym cystern) i 612 jednostek sprzętu specjalnego.

06:55
07.07.2023

MSW Ukrainy: Liczba ofiar ataku na Lwów wzrosła do dziewięciu

W czwartkowym ataku rakietowym na Lwów zginęło dziewięć osób, a 42 zostały ranne (w tym troje dzieci) - podaje MSW Ukrainy.

06:48
07.07.2023

Nocny atak dronów-kamikadze na obwód dniepropietrowski. Nie żyją dwie osoby

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że w nocy Rosja przeprowadziła atak z użyciem dronów-kamikadze na cele w obwodzie. Sześć dronów-kamikadze zostało strąconych, szczątki jednego spadły na samochód zabijając dwie osoby, które nim jechały - napisał Łysak.

06:45
07.07.2023

Rosyjscy blogerzy twierdzą, że rosyjska obrona na południu nie jest tak skuteczna, jak się ją przedstawia

Jeden z blogerów pisze, że zmobilizowani Rosjanie walczą w obwodzie zaporoskim na froncie od października 2022 roku, bez rotacji. Jego zdaniem rotacja tych sił jest niemożliwa ze względu na brak rezerw, które można byłoby skierować na front.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanom brakuje rezerw, które mogą rzucić na front?
06:15
07.07.2023

Rosyjscy gubernatorzy z obwodów leżących w pobliżu frontu próbowali od zeszłego roku tworzyć własne oddziały obrony terytorialnej

Obecnie, oficjalnie istnieją takie oddziały i posiadają broń (przynajmniej na papierze) w okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim. Jednak o jakichkolwiek uzbrojonych formacjach kolaboracyjnych z dwóch ostatnich obwodów nikt nie słyszał, choć okupanci rzeczywiście próbowali je formować.

Czytaj więcej

Rosja. Gubernatorzy tworzą oddziały obrony terytorialnej
05:57
07.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Osiem uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan

W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły osiem razy na zgrupowania Rosjan - podaje w najnowszym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan, jeden skład amunicji, sześć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i trzy stacje walki radioelektronicznej.

05:34
07.07.2023

Analityk z "Atlantic Council" kreśli scenariusze dla Rosji po buncie Jewgienija Prigożyna

Jeden ze scenariusz przewiduje rozpad Rosji na zwalczające się bloki.

Czytaj więcej

Think tank o czterech scenariuszach dla Rosji. Jeden przewiduje jej rozpad
04:59
07.07.2023

Trwają ćwiczenia strategicznego lotnictwa Federacji Rosyjskiej

W ramach ćwiczeń dwa bombowce strategiczne Tu-95MS wylądowały w mieście Anadyr, w Czukockim Okręgu Autonomicznym - informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Czukocki Okręg Autonomiczny znajduje się naprzeciw amerykańskiej Alaski. W ramach tych samych ćwiczeń bombowce strategiczne Tu-160 wylądowały na lotnisku w Republice Komi.

04:26
07.07.2023

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Lwów wzrosła do siedmiu

Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego poinformował w czwartek wieczorem, że pod gruzami budynku trafionego przez rosyjską rakietę we Lwowie, znaleziono ciało siódmej ofiary.

04:22
07.07.2023

Wicepremier Ukrainy: Trwają negocjacje ws. decyzji, które zostaną ogłoszone na szczycie NATO

Ołha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji, na antenie ukraińskiej telewizji oświadczyła, że wciąż trwają negocjacje na temat treści dokumentów i decyzji ws. Ukrainy, które zostaną przyjęte i podjęte na szczycie NATO w Wilnie. - Trwa dyskusja dotycząca dokumentów dotyczących gwarancji bezpieczeństwa, które będą przedstawione przez poszczególnych sojuszników z NATO, na dziś, Sojusz nie ma zastrzeżeń co do tego formatu - podkreśliła. Jednocześnie Stefaniszyna zaznaczyła, że gwarancje nie zastąpią członkostwa w Sojuszu.

04:19
07.07.2023

W okupowanej części obwodu zaporoskiego Rosjanie stworzyli bazę wojskową w dziecięcym sanatorium

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W rejonie berdiańskim obwodu zaporoskiego Rosjanie mieli stworzyć bazę na terenie sanatorium dziecięcego "Wiosna". Na terenie sanatorium, w pobliżu jego zabudowań, Rosjanie mieli rozmieścić sprzęt wojskowy. W sanatorium stacjonuje obecnie ponad 800 żołnierzy - podaje ukraiński Sztab Generalny.

04:17
07.07.2023

Szef Pentagonu rozmawiał z ukraińskim ministrem obrony

Lloyd Austin w czasie rozmowy telefonicznej z Ołeksijem Reznikowem przedstawił ukraińskiemu Ministrowi Obrony długofalowe plany wsparcia Kijowa "na polu bezpieczeństwa" - informuje Pentagon. Austin i Reznikow rozmawiali też o sytuacji na ukraińskich frontach.

04:09
07.07.2023

Amerykanie drugi dzień z rzędu oskarżają Rosję o niebezpieczne manewry nad Syrią

CNN, cytując Siły Powietrzne USA podaje, że drugi dzień z rzędu Amerykanie oskarżają rosyjskich pilotów w Syrii o wykonywanie "niebezpiecznych manewrów wobec amerykańskich dronów". W wydanym oświadczeniu dowódca amerykańskiego Dowództwa Centralnego (CENTCOM) podaje, że amerykański dron MQ-9 Reaper wykonywał w czwartek misję, w trakcie której miał niszczyć cele Państwa Islamskiego w Syrii, gdy zbliżyły się do niego rosyjskie myśliwce. Jeden z nich miał zacząć wystrzeliwać flary, co zmusiło operatora drona do rozpoczęcia manewrów mających na celu ich ominięcie. Rosyjskich pilotów myśliwców Su-35 o "nieprofesjonalne zachowanie" oskarżyły też siły zbrojne Francji - miało to mieć miejsce, gdy dwa francuskie myśliwce wykonywały misję niedaleko granicy Iraku z Syrią. Z kolei rosyjska armia oskarża siły amerykańskiej koalicji w Syrii o naruszanie granic zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Syrią w związku z ćwiczeniami Sił Powietrznych Syrii i Rosji.

04:08
07.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 498