Rezerwy złota i walut Ukrainy największe w historii

Taka sytuacja nie zdarza się często. Rezerwy międzynarodowe Ukrainy - kraju od roku walczącego z rosyjską agresją zbrojną - wzrosły do rekordowej historycznie wielkości 39 mld dolarów. To zasługa pomocy międzynarodowej.

Publikacja: 07.07.2023 10:58

Rezerwy złota i walut Ukrainy największe w historii

Foto: Bloomberg

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował, że, na dzień 1 lipca rezerwy międzynarodowe Ukrainy, według wstępnych danych, wynosiły równowartość 38,99 mld dolarów.

Czytaj więcej

Rynek rosyjski przypomniał, że jest toksyczny

Rezerwy Ukrainy największe od 12 lat

„W czerwcu rezerwy zwiększyły się o 4,5 proc. i zaktualizowały rekordowy wynik w historii niepodległej Ukrainy. Przed tym wynikiem maksymalny poziom rezerw odnotowano 1 maja 2011 r. – 38,352 mld dol.” – poinformował NBU, cytowany przez agencję Unian.

W czerwcu rezerwy międzynarodowe nadal rosły dzięki stałym i rytmicznym wpływom od partnerów międzynarodowych, które przekroczyły nawet sprzedaż netto waluty obcej przez bank centralny i spłatę długu kraju w walutach obcych.

W ciągu ostatniego miesiąca dynamikę rezerw międzynarodowych determinowało kilka czynników. Są to w szczególności wpływy na rzecz rządu oraz wpłaty na obsługę i spłatę długu publicznego: na rachunki walutowe rządu w NBU wpłynęło 4,286 mld dol. A za obsługę i spłatę długu państwowego w walutach obcych rząd zapłacił 704,7 mln dolarów. Ukraina wpłaciła też 171,7 mln dolarów do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj więcej

Złoto sfinansuje wojnę Rosji na Ukrainie

Mądre działania banku centralnego

Na dynamikę rezerw miały również wpływ działania regulatora na rynku walutowym Ukrainy – w czerwcu NBU sprzedał na rynku walutowym 1,863 mld dol.

„Wpływy od partnerów międzynarodowych nadal pozostawały zauważalnie większe niż liczba interwencji NBU w celu sprzedaży obcej waluty. Zostały one przeprowadzone w celu pokrycia różnicy między podażą a popytem na rynku krajowym” – czytamy w komunikacie NBU.

Bank zauważył również, że obecna wielkość rezerw międzynarodowych zapewnia finansowanie 5,2 miesiąca importu, co zapewnia stabilność transakcji międzynarodowych.

W roku 2022 - rosyjskiej agresji na Ukrainę rezerwy złota i walut Ukrainy zmniejszyły się o 7,9 proc. w wyniku interwencji walutowych mających na celu sprzedaż obcej waluty, by utrzymać kurs hrywny na normalnym poziomie.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował, że, na dzień 1 lipca rezerwy międzynarodowe Ukrainy, według wstępnych danych, wynosiły równowartość 38,99 mld dolarów.

Rezerwy Ukrainy największe od 12 lat

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether
Finanse
MF: W nowej radzie fiskalnej mają zasiadać niezależni eksperci i praktycy
Finanse
Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Finanse
Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund