Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanom brakuje rezerw, które mogą rzucić na front?

Ukraińskie wojska prowadziły 6 lipca działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - pisze w swojej najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA. W rejonie Bachmutu Ukraińcy mieli przesunąć się o kilometr w ciągu doby. Gen. Ołeksandr Syrski twierdzi, że Ukraińcy odbijają na tym kierunku wcześniej utracone tereny.

Aktualizacja: 07.07.2023 12:58 Publikacja: 07.07.2023 06:43

Ukraiński artylerzysta

Ukraiński artylerzysta

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499

Jak pisze ISW Ukraińcy "kontynuują wysiłki", których celem jest pozbawianie rosyjskiej armii "aktywów logistycznych" oraz wykrwawianie rosyjskich oddziałów.

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie atakują Ukraińcy?

Działania ofensywne ukraińska armia ma prowadzić w rejonie Bachmutu, a także w zachodniej części obwodu donieckiego i w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Ukraińcy mają nacierać w kierunku zachodniego krańca Kliszczijiwki - wsi w pobliżu Bachmutu (5 km na południowy zachód od tego miasta), która rzekomo miała już dwa dni temu wpaść w ręce ukraińskiej armii (strona rosyjska jednak kilkukrotnie to dementowała potwierdzając jedynie natarcie ukraińskiej armii na wieś).

Czytaj więcej

Think tank o czterech scenariuszach dla Rosji. Jeden przewiduje jej rozpad

"Rosyjskie i ukraińskie źródła nadal omawiają ukraińskie działania kontrofensywne w zachodniej części obwodu donieckiego, na południe od miejscowości Wełyka Nowosiłka i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, w rejonie Orichiwa" - pisze ISW.

Think tank cytuje też wiceminister obrony Ukrainy, Hannę Malar, która podkreśliła, że ostrzeliwanie przez Ukrainę zgrupowań rosyjskich sił jest kluczowe dla szerszej kontrofensywy i przyczyniają się do spowolnienia tempa ataków lądowych na całym teatrze działań.

Malar podkreśliła, że Ukraińcy zniszczyli sześć rosyjskich składów amunicji w obwodzie zaporoskim w ciągu doby. Potwierdziła też, że uderzenie na Makiejewkę, miejscowość w obwodzie donieckim, było "skutecznym przykładem niszczenia rosyjskiej artylerii i zasobów sprzętowych". Z wpisu Malar wynika, że wskutek tego uderzenia Rosja straciła dużą ilość amunicji do wyrzutni rakiet Grad.

Czytaj więcej

Rosja. Gubernatorzy tworzą oddziały obrony terytorialnej

Rzecznik wschodniego zgrupowania sił Ukrainy, płk Serhij Czerewaty powiedział w piątek rano, że "ukraińskie jednostki przesunęły się o kilometr w rejonie Bachmutu". - Siły obronne Ukrainy utrzymują inicjatywę, wywierając presję na wroga, przeprowadzając natarcia na południowej i północnej flance (zgrupowania rosyjskich wojsk w Bachmucie) - powiedział płk Czerwaty w ukraińskiej telewizji. Z kolei rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy mówił o "częściowym sukcesie" ukraińskich sił w rejonie Kliszczijiwki, w pobliżu Bachmutu.

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na kierunku bachmuckim "Siły Obronne czynią postępy i posuwają się naprzód" oraz "odzyskują wcześniej utracone tereny". Gen. Syrski zamieścił też nagranie, na którym widać starcia z udziałem 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej na przedmieściach Bachmutu.

Kontrofensywa: Rosjanie niszczą już zniszczone pojazdy?

Tymczasem rosyjscy blogerzy wojskowi uważają, że rosyjskie działania obronne na południu Ukrainy mają poważne ograniczenia i mogą "nie być tak skuteczne, jak przedstawiały to rosyjskie źródła"

Rosyjskie śmigłowce mają atakować zniszczony już wcześniej sprzęt wojskowy Ukrainy

Jeden z blogerów pisze, że zmobilizowani Rosjanie walczą w obwodzie zaporoskim na froncie od października 2022 roku, bez rotacji. Jego zdaniem rotacja tych sił jest niemożliwa ze względu na brak rezerw, które można byłoby skierować na front.

ISW podkreśla, że w jego ocenie Rosjanom brakuje rezerw z doświadczeniem bojowym, a rotacja mogłaby doprowadzić do wyższego poziomu strat rosyjskich jednostek broniących się na południu Ukrainy.

Inni blogerzy wojskowi z Rosji twierdzą, że rosyjskie śmigłowce atakują zniszczony już wcześniej sprzęt wojskowy Ukrainy i sugerują, że rosyjski resort obrony wykorzystuje takie ataki, by zawyżać straty ponoszone przez ukraińską armię.

Tymczasem dziennikarz BBC, Andrew Harding pisze w korespondencji z frontu południowego, że ukraińscy żołnierze walczący na froncie zaczynają powątpiewać czy linie obronne Rosjan można przełamać.

Czytaj więcej

BBC: Ukraińscy żołnierze na froncie wątpią w przełamanie rosyjskich linii obrony

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał 7 lipca rano, że od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 232 810 żołnierzy, 4 070 czołgów, 7 944 pojazdy opancerzone, 4 330 zestawów artyleryjskich, 658 wyrzutni rakiet, 408 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 652 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 898 pojazdów (w tym cystern) i 612 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 510 żołnierzy, 2 czołgi, 12 pojazdów opancerzonych, 20 zestawów artyleryjskich, jedną wyrzutnię rakiet, cztery zestawy obrony przeciwlotniczej, 17 bezzałogowych statków powietrznych.

Jak pisze ISW Ukraińcy "kontynuują wysiłki", których celem jest pozbawianie rosyjskiej armii "aktywów logistycznych" oraz wykrwawianie rosyjskich oddziałów.

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie atakują Ukraińcy?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ofensywa Rosji wokół Charkowa. Szef NATO w Europie ocenił szansę wojsk Putina
Konflikty zbrojne
Ukraińcy oskarżają Rosjan o zabijanie cywilów w Wołczańsku
Konflikty zbrojne
Zajęcie Charkowa? Władimir Putin mówi, że Rosja nie ma tego w planach
Konflikty zbrojne
Patriarcha Cyryl zostanie uznany za heretyka? Rząd Estonii ma plan
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol i Noworosyjsk