BBC: Ukraińscy żołnierze na froncie wątpią w przełamanie rosyjskich linii obrony

Dziennikarz BBC, Andrew Harding, w korespondencji z Ukrainy pisze, że ukraińscy żołnierze na froncie południowym zaczynają zastanawiać się czy przełamanie na froncie jest w ogóle możliwe.

Publikacja: 07.07.2023 08:38

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499

Harding pisze, że miał okazję odwiedzić front południowy, na którym Ukraińcy prowadzą obecnie kontrofensywę.

Kontrofensywa Ukrainy: Rosyjskie linie obrony zrobione z cyny czy drewna?

Jak pisze dziennikarz ukraińscy żołnierze zaczynają zastanawiać się czy rosyjskie linie obronne zbudowane i umacniane zimą, w oczekiwaniu na kontrofensywę, nie są barierą nie do przejścia.

- Bez większej (zachodniej) pomocy, możemy przegrać tę grę - mówi Kyryło Potras, ukraiński żołnierzy piechoty morskiej, który stracił dolną część lewej nogi na rosyjskiej minie w 2020 roku, ale obecnie wrócił na front.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanom brakuje rezerw, które mogą rzucić na front?

Potras twierdzi, że rosyjskie pola minowe są poważną przeszkodą w rozwinięciu kontrofensywy.

- Rosjanie... jest ich mnóstwo. Mają wiele dział przeciwpancernych i zestawów rakietowych - dodaje.

Jednocześnie dziennikarz zauważa, że wielu żołnierzy i ekspertów nie zgadza się z taką oceną, przekonując, iż pierwsza faza rozpoczętej 4 czerwca kontrofensywy przebiega zgodnie z planem, a długiego na ponad 1 000 km frontu nie sposób przełamać tak błyskawicznie jak np. w obwodzie charkowskim, na przełomie lata i jesieni 2022 roku.

Harding twierdzi, że jego rozmówców można podzielić na trzy grupy: tych, którzy uważają, że linie obronne Rosjan są zbudowane z cyny, tych, którzy uważają, że są zbudowane z drewna i tych, którzy sądzą, że są wzniesione ze szkła.

Pierwsza wersja, mówiąca o tym, że linie obronne Rosjan są zbudowane z cyny - i są plastyczne, lecz wytrzymałe - została przedstawiona dziennikarzowi BBC przez ukraińskiego ratownika medycznego, którego spotkał w szpitalu polowym w pobliżu Bachmutu.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. USA mogą zdecydować w tym tygodniu

Zdaniem tego rozmówcy straty Ukraińców rosną, w związku z rosyjskim ostrzałem artyleryjskim, a Rosjanie mieli zbyt wiele czasu na przygotowanie obrony i mają zbyt wiele wojsk, aby Ukraina mogła odepchnąć front choćby o dziesiątki kilometrów.

- Sądzę, że ta wojna nie rozstrzygnie się na polu walki - skończy się układem politycznym - przekonywał ratownik.

Bardziej pesymistyczne wersje rozwoju sytuacji na Ukrainie przedstawiają żołnierze znajdujący się w pobliżu linii frontu

Teoria o liniach obronnych z drewna została przedstawiona dziennikarzowi BBC podczas trzygodzinnej jazdy na południowy zachód od Bachmutu, w kierunku Wełykiej Nowosiłki. Według tej teorii linia obronna Rosjan jest podatna na pękanie i przełamywanie, ale nie na całkowite załamanie się.

- Jestem realistą, choć niektórzy nazywają mnie pesymistą - mówi Artiem, 36-letni żołnierz. Jego zdaniem morale rosyjskich wojsk jest niskie, a Ukraina dokona pewnych znaczących przełamań, ale nie spodziewa się tak dużych sukcesów jak w czasie jesiennej kontrofensywy, gdy ukraińska armia wyzwoliła niemal cały obwód charkowski i zachodnią część obwodu chersońskiego.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski chciał, aby ukraińska ofensywa zaczęła się wcześniej

Kontrofensywa Ukrainy: A może linie obrony Rosjan zrobione są ze szkła?

Dziennikarz BBC zauważa, że bardziej pesymistyczne wersje rozwoju sytuacji na Ukrainie przedstawiają żołnierze znajdujący się w pobliżu linii frontu, którzy biorą udział w walkach. Zauważa jednak przy tym, że ci żołnierze mogą nie widzieć szerszego obrazu sytuacji, skupiając się na swoich odcinkach frontu.

Trzecia teoria mówi o liniach obronnych ze szkła - i tą, jak pisze dziennikarz BBC - przedstawiają zachodni analitycy wojskowi. Według tej teorii, której zwolennikiem jest m.in. szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, admirał Tony Radakin, kontrofensywa rozwinie się i w ciągu tygodni, lub miesięcy, linie obronne Rosjan się załamią, a ukraińska armia zbliży się znacząco do Krymu.

W szpitalu polowym dziennikarz BBC rozmawiał z ukraińskim lekarzem, Jewhenem. - Wszyscy czekają na to (przełamanie). Wierzymy i czekamy. Wiemy, że wszystko będzie dobrze. Musimy być tylko cierpliwi - mówi lekarz.

Harding pisze, że miał okazję odwiedzić front południowy, na którym Ukraińcy prowadzą obecnie kontrofensywę.

Kontrofensywa Ukrainy: Rosyjskie linie obrony zrobione z cyny czy drewna?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
"Wykończcie ich!". Kandydatka na prezydenta USA podpisała pocisk izraelskiego wojska
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?