BBC: Ukraińscy żołnierze na froncie wątpią w przełamanie rosyjskich linii obrony

Dziennikarz BBC, Andrew Harding, w korespondencji z Ukrainy pisze, że ukraińscy żołnierze na froncie południowym zaczynają zastanawiać się czy przełamanie na froncie jest w ogóle możliwe.

Publikacja: 07.07.2023 08:38

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499

Harding pisze, że miał okazję odwiedzić front południowy, na którym Ukraińcy prowadzą obecnie kontrofensywę.

Kontrofensywa Ukrainy: Rosyjskie linie obrony zrobione z cyny czy drewna?

Jak pisze dziennikarz ukraińscy żołnierze zaczynają zastanawiać się czy rosyjskie linie obronne zbudowane i umacniane zimą, w oczekiwaniu na kontrofensywę, nie są barierą nie do przejścia.

- Bez większej (zachodniej) pomocy, możemy przegrać tę grę - mówi Kyryło Potras, ukraiński żołnierzy piechoty morskiej, który stracił dolną część lewej nogi na rosyjskiej minie w 2020 roku, ale obecnie wrócił na front.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanom brakuje rezerw, które mogą rzucić na front?

Potras twierdzi, że rosyjskie pola minowe są poważną przeszkodą w rozwinięciu kontrofensywy.

- Rosjanie... jest ich mnóstwo. Mają wiele dział przeciwpancernych i zestawów rakietowych - dodaje.

Jednocześnie dziennikarz zauważa, że wielu żołnierzy i ekspertów nie zgadza się z taką oceną, przekonując, iż pierwsza faza rozpoczętej 4 czerwca kontrofensywy przebiega zgodnie z planem, a długiego na ponad 1 000 km frontu nie sposób przełamać tak błyskawicznie jak np. w obwodzie charkowskim, na przełomie lata i jesieni 2022 roku.

Harding twierdzi, że jego rozmówców można podzielić na trzy grupy: tych, którzy uważają, że linie obronne Rosjan są zbudowane z cyny, tych, którzy uważają, że są zbudowane z drewna i tych, którzy sądzą, że są wzniesione ze szkła.

Pierwsza wersja, mówiąca o tym, że linie obronne Rosjan są zbudowane z cyny - i są plastyczne, lecz wytrzymałe - została przedstawiona dziennikarzowi BBC przez ukraińskiego ratownika medycznego, którego spotkał w szpitalu polowym w pobliżu Bachmutu.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. USA mogą zdecydować w tym tygodniu

Zdaniem tego rozmówcy straty Ukraińców rosną, w związku z rosyjskim ostrzałem artyleryjskim, a Rosjanie mieli zbyt wiele czasu na przygotowanie obrony i mają zbyt wiele wojsk, aby Ukraina mogła odepchnąć front choćby o dziesiątki kilometrów.

- Sądzę, że ta wojna nie rozstrzygnie się na polu walki - skończy się układem politycznym - przekonywał ratownik.

Bardziej pesymistyczne wersje rozwoju sytuacji na Ukrainie przedstawiają żołnierze znajdujący się w pobliżu linii frontu

Teoria o liniach obronnych z drewna została przedstawiona dziennikarzowi BBC podczas trzygodzinnej jazdy na południowy zachód od Bachmutu, w kierunku Wełykiej Nowosiłki. Według tej teorii linia obronna Rosjan jest podatna na pękanie i przełamywanie, ale nie na całkowite załamanie się.

- Jestem realistą, choć niektórzy nazywają mnie pesymistą - mówi Artiem, 36-letni żołnierz. Jego zdaniem morale rosyjskich wojsk jest niskie, a Ukraina dokona pewnych znaczących przełamań, ale nie spodziewa się tak dużych sukcesów jak w czasie jesiennej kontrofensywy, gdy ukraińska armia wyzwoliła niemal cały obwód charkowski i zachodnią część obwodu chersońskiego.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski chciał, aby ukraińska ofensywa zaczęła się wcześniej

Kontrofensywa Ukrainy: A może linie obrony Rosjan zrobione są ze szkła?

Dziennikarz BBC zauważa, że bardziej pesymistyczne wersje rozwoju sytuacji na Ukrainie przedstawiają żołnierze znajdujący się w pobliżu linii frontu, którzy biorą udział w walkach. Zauważa jednak przy tym, że ci żołnierze mogą nie widzieć szerszego obrazu sytuacji, skupiając się na swoich odcinkach frontu.

Trzecia teoria mówi o liniach obronnych ze szkła - i tą, jak pisze dziennikarz BBC - przedstawiają zachodni analitycy wojskowi. Według tej teorii, której zwolennikiem jest m.in. szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, admirał Tony Radakin, kontrofensywa rozwinie się i w ciągu tygodni, lub miesięcy, linie obronne Rosjan się załamią, a ukraińska armia zbliży się znacząco do Krymu.

W szpitalu polowym dziennikarz BBC rozmawiał z ukraińskim lekarzem, Jewhenem. - Wszyscy czekają na to (przełamanie). Wierzymy i czekamy. Wiemy, że wszystko będzie dobrze. Musimy być tylko cierpliwi - mówi lekarz.

Harding pisze, że miał okazję odwiedzić front południowy, na którym Ukraińcy prowadzą obecnie kontrofensywę.

Kontrofensywa Ukrainy: Rosyjskie linie obrony zrobione z cyny czy drewna?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Znów gorąco w Kosowie. Serbowie szturmowali wieś na północy kraju
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
Konflikty zbrojne
Początek wielkiej ucieczki. Gdzie trafią uchodźcy z Karabachu?
Konflikty zbrojne
"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie