Biały Dom zatwierdził wysłanie amunicji kasetowej na Ukrainę

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, Jake Sullivan poinformował, że w Białym Domu podjęto jednogłośną decyzję o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej.

Publikacja: 07.07.2023 20:41

Ukraiński czołgista sprawdza czołg niedaleko linii frontu w obwodzie charkowskim, 6 lipca 2023 r.

Ukraiński czołgista sprawdza czołg niedaleko linii frontu w obwodzie charkowskim, 6 lipca 2023 r.

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499

Jake Sullivan na piątkowej konferencji prasowej nie przedstawił szczegółowego planu w sprawie przekazania Ukrainie amunicji kasetowej, ale potwierdził, że prezydent Biden i jego doradcy podjęli "jednogłośną decyzję" w tej sprawie.

Prezydent USA miał podjąć decyzję o wysłaniu amunicji kasetowej "w porozumieniu z sojusznikami i partnerami oraz w porozumieniu z członkami Kongresu".

- Rosja używa amunicji kasetowej od początku swojej inwazji na Ukrainę - mówił Sullivan.

- Zdajemy sobie sprawę, że amunicja kasetowa stwarza ryzyko dla cywilów z powodu niewybuchów. Dlatego odkładaliśmy tę decyzję tak długo, jak to było możliwe - powiedział. - Ale istnieje również ogromne ryzyko strat wśród ludności cywilnej, jeśli rosyjskie wojska i czołgi przetoczą się przez ukraińskie pozycje, zajmą więcej ukraińskiego terytorium i podporządkują sobie więcej ukraińskich cywilów - dodał.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Doradca Zełenskiego tłumaczy jej znaczenie

Zdaniem przedstawiciela Białego Domu, "użycie przez Rosję amunicji kasetowej w tym konflikcie jest całkowicie niedopuszczalne z wielu powodów".

Wyjaśnił, że wojska Władimira Putina używają tej broni do atakowania suwerennego kraju i uderzania w cele cywilne, naruszając prawo międzynarodowe.

- Istnieje duża różnica między typem amunicji kasetowej używanej przez Rosję a typem, który USA dostarczyłyby Ukrainie - dodał.

Amunicja kasetowa - co to jest?

Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na Ukrainie. Tego rodzaju amunicji używa też Ukraina.

Amunicja kasetowa jest w polskich magazynach

Polska nadal ma w swoich arsenałach bomby i amunicję kasetową bo jako kraj nie jesteśmy stroną porozumienia Dublińskiego z 2008 r. o zakazie jej stosowania.

Czytaj więcej

Kontrowersyjna kasetowa broń nadal w użyciu
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. Wystrzelono osiem rakiet
Konflikty zbrojne
ISW analizuje ofensywę Rosji w obwodzie charkowskim. Wskazano przyczynę porażki
Konflikty zbrojne
Pojmano izraelskich żołnierzy? Armia Izraela zaprzecza
Konflikty zbrojne
Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Polskie wojsko poderwało myśliwce
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy