Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wicepremier Ukrainy, Ołha Stefaniszyna poinformowała, że wciąż trwają negocjacje ws. decyzji, jakie zostaną podjęte na szczycie NATO w kwestii Ukrainy.
Agencja Reutera powołuje się na informacje przekazane przez syryjskich urzędników ds. bezpieczeństwa.
Gdy w Rosji rozpoczął się bunt Jewgienija Prigożyna, w Syrii zablokowano linie telefoniczne, wezwano dowódców Grupy Wagnera do rosyjskiej bazy wojskowej, a najemników zmuszono do podpisania nowych kontraktów z Ministerstwem Obrony. Odmowa zawarcia umowy wiązałaby się z natychmiastowym opuszczeniem Syrii.
Według dwóch syryjskich źródeł agencji Reutera, działania te pokazały, że syryjskie władze podjęły szybkie kroki w celu powstrzymania najemników, obawiając się, że ich kluczowy partner wojskowy, Rosja, jest skupiony na sytuacji w kraju.
Obawa o bunt w Syrii
- Rola Grupy Wagnera w Syrii - taka, jaką pełnili wcześniej - dobiegła końca - powiedział Nawar Shaban, analityk z Omran Center for Strategic Studies, niezależnej grupy badawczej z siedzibą w Stambule, koncentrującej się na Syrii. - Biorąc pod uwagę wydarzenia, ich relacje z syryjskim Ministerstwem Obrony dobiegły końca - dodał.