Kontrofensywa Ukrainy. "Szczególnie owocne" dni. Rosjanie uwięzieni w Bachmucie?

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że ostatnie dni były "szczególnie owocne" jeśli chodzi o kontrofensywę Ukrainy, która trwa na południu i wschodzie kraju od 4 czerwca.

Aktualizacja: 05.07.2023 08:09 Publikacja: 05.07.2023 06:56

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 497

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, informowała o zdobyczach ukraińskich wokół Bachmutu, uzyskanych mimo zaciętego rosyjskiego oporu.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar: Nacieramy, powstrzymujemy natarcie Rosjan

"My posuwamy się naprzód, wróg nie" - napisała Malar w serwisie Telegram. W swoim wpisie wiceminister obrony Ukrainy pisze o walkach trwających na północ od Bachmutu, który Rosjanie zajęli pod koniec maja po 10 miesiącach zaciętych walk.

Malar twierdzi, że w samym Bachmucie Rosjanie mają problem ze swobodą poruszania się i "nie mogą opuścić miasta".

Od kilku tygodni pojawiają się informacje, że Ukraińcy posuwają się do przodu na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie. Tuż po zajęciu miasta przed takim scenariuszem ostrzegał twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, który wskazywał, że zgrupowanie rosyjskie w Bachmucie jest zagrożone na obu flankach.

Czytaj więcej

Ukraińscy generałowie: Kontrofensywa idzie zgodnie z naszym planem

Malar napisała też, że rosyjska armia naciera w rejonie Łymanu, Awdijiwki i Marijinki. "Jest bardzo gorąco, ale wróg nie może posunąć się naprzód".

"Na wszystkich kierunkach nasze siły obronne intensywnie niszczą możliwości ofensywne wrogiej armii" - zapewniła Malar, która zapowiedziała, że wkrótce poinformuje o postępach ukraińskiej armii na południu.

Były pułkownik FSB, Igor Girkin, obecnie wpływowy rosyjski bloger wojskowy, napisał we wtorek na swoim kanale w serwisie Telegram, że Ukraińcy nacierają na północ od Bachmutu, gdzie pozycji broni 3. Korpus Armijny. Jak dodał "konieczne jest skierowanie tam rezerw".

Girkin twierdzi też, że Ukraińcy "intensywnie przerzucają siły i amunicję" na front południowy.

Ołeksij Daniłow: Zadajemy Rosjanom maksymalne straty

"Na tym etapie walk ukraińskie Siły Obronne wypełniają zadanie numer jeden - zadają maksymalne straty w ludziach, sprzęcie, składach paliw, pojazdach wojskowych, stanowiskach dowodzenia, artylerii i siłach obrony przeciwlotniczej rosyjskiej armii" - podkreślił Daniłow w swoim wpisie na Twitterze.

"Ostatnie dni były szczególnie owocne" - dodał.

Walerij Szerszeń, rzecznik zgrupowania "Tawria" walczącego na południu poinformował o przesunięciu się ukraińskich wojsk o 2 km na kierunku berdiańskim, pomimo zaciętego oporu.  

W Makijiwce, mieście położonym w kontrolowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego, ukraińska armia miała zniszczyć jednostkę rosyjskiej armii. Tymczasem strona rosyjska informuje o ostrzale Makijiwki, w którym zginął jeden cywil, a 36 zostało rannych.

Ukraińcy mieli też ostrzeliwać cele w obwodzie kurskim i biełgorodzkim w Rosji o czym informują gubernatorzy tych obwodów.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o odparciu rosyjskiego natarcia w rejonie Kupiańska, Bachmutu, Awdijiwki i Marijinki.

Sztab podał też informacje o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 231 700 żołnierzy, 4 062 czołgi, 7 917 pojazdów opancerzonych, 4 288 zestawów artyleryjskich, 656 wyrzutni rakiet, 395 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 614 bezzałogowych statków powietrznych, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 865 pojazdów (w tym cystern), 598 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić ok. 670 żołnierzy, trzy czołgi, dziewięć pojazdów opancerzonych, 36 zestawy artyleryjskie i 9 wyrzutni rakiet.

Kontrofensywa Ukrainy "przebiega zgodnie z planem"?

W rozmowie z ABC News gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych i gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria" (działającego na południu) przekonywali, że kontrofensywa Ukrainy przebiega "zgodnie z planem". Według ich słów obecnie trwa pierwsza faza ofensywy w czasie której ukraińska armia chce zadać maksymalne straty Rosjanom (gen. Syrski twierdzi, że straty Rosjan są 8-10 razy większe niż Ukraińców).

Również think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną podaje, że obecne tempo ukraińskich działań nie wskazuje na impas ani na to, że Ukraina nie może odbić dużej części terytorium. ISW przypomina, że ukraińska armia prowadziła powolne i stopniowe działania wymierzone w koncentrację rosyjskich sił na lewym brzegu obwodu chersońskiego i ograniczone ataki lądowe na wojska na zachodnim brzegu między sierpniem a listopadem 2022 roku zanim ostatecznie Ukraińcy wypchnęli rosyjską armię za Dniepr w listopadzie. Ukraińska kontrofensywa w obwodzie chersońskim miała kolejne fazy - przypomina ISW - a gwałtowne postępy ukraińskiej armii poprzedzały długie okresy przygotowania i walki skupione na wykrwawianiu rosyjskich wojsk.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, informowała o zdobyczach ukraińskich wokół Bachmutu, uzyskanych mimo zaciętego rosyjskiego oporu.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar: Nacieramy, powstrzymujemy natarcie Rosjan

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"