00:04
04.02.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 346
23:55
03.02.2023

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosjan

Kanada nałożyła sankcje na 38 osób i 16 podmiotów prawnych, które według niej są „współwinne rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji i propagandy”. Sankcje te obejmują rosyjską państwową grupę medialną Rossija siegodnia oraz piosenkarza Nikołaja Baskowa, który wystąpił na prowojennym koncercie w Moskwie.

23:34
03.02.2023

Zełenski: Sytuacja na froncie pozostaje bardzo trudna

Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu poinformował rodaków o „bardzo trudnej sytuacji na froncie, zwłaszcza na kierunku donieckim”. - Dziękuję wszystkim naszym żołnierzom, którzy wytrzymują ostry nacisk okupantów, którzy wywiązują się z zadania obrony naszych pozycji. I którzy nawet w tak trudnych warunkach, jak obecnie na froncie, dają Ukrainie dobre wieści - mówił.

Wołodymyr Zełenski szczególnie dziękował w piątek 10. Górskiej Brygadzie Szturmowej za „udane akcje kontrofensywne w obwodzie donieckim”, 54. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej „za ich męstwo i prawdziwy ukraiński opór w walkach o Donbas”, 81. Samodzielnej Brygadzie Lotnictwa i 66. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej „za ochronę obwodu ługańskiego i wytrzymałość stali” oraz 3. Brygadę Operacyjną Gwardii Narodowej za zestrzeliwanie wrogich samolotów w obwodzie donieckim. - Dziękuję wszystkim, którzy walczą za Ukrainę! Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam obronić się przed okupantem! - mówił.

23:14
03.02.2023

Są pułapy cenowe na rosyjskie paliwa

Państwa Unii zgodziły się ograniczyć cenę produktów naftowych z Rosji do 100 dolarów za baryłkę - w wypadku produktów sprzedawanych z premią i 45 dol. za baryłkę dla produktów naftowych sprzedawanych ze zniżką - informują Bloomberg i Reuters, powołując się na dyplomatów unijnych.

Czytaj więcej

Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa
22:52
03.02.2023

Błaszczak spotkał się z Zełenskim. Prezydent Ukrainy dziękował Polsce

Wołodymyr Zełenski podziękował w piątek szefowi polskiego MON za „wszechstronne wsparcie Polski w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i solidarność Polaków z Ukraińcami” - relacjonuje agencja Ukrinform. Podkreślono, że prezydent Ukrainy chwalił „prawdziwe partnerstwo strategiczne” z Polską oraz „efektywną interakcję na wszystkich poziomach”.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski wręczył order Mariuszowi Błaszczakowi. „Szczególne zasługi osobiste”
22:25
03.02.2023

Amerykański ratownik zginął w Bachmucie

Pete Reed, pracownik organizacji humanitarnych i weteran piechoty morskiej USA, zginął w czwartek, pomagając cywilom w Bachmucie - przekazała rodzina Amerykanina i grupa Global Response Medicine. 33-letni Reed „ewakuował mieszkańców i udzielał pomocy rannym, kiedy jego karetka została ostrzelana” – napisała na Facebooku jego żona.

O Bachmut w ostatnich tygodniach toczą się zacięte walki. Informację o „niedawnej śmierci obywatela USA na Ukrainie” potwierdził Departament Stanu USA, nie wskazując jednak ofiary z nazwiska.

21:58
03.02.2023

Alarm powietrzny odwołany we wschodniej Ukrainie

Po ok. 30 minutach odwołano alarm powietrzny we wschodnich rejonach Ukrainy. Nadal obowiązuje on tylko w obwodzie ługańskim i na okupowanym Krymie.

21:49
03.02.2023

USA nakładają sankcje na osoby związane z irańskim producentem dronów

Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych, agencja rządowa podległa Departamentowi Skarbu USA, nałożyło w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu irańskiego producenta dronów Paravar Pars. Irańskie drony były wykorzystywane przez Rosję do ataków na krytyczną infrastrukturę Ukrainy.

21:22
03.02.2023

Eksplozje w Kramatorsku

Ukraińskie kanały na Telegramie informują o wybuchach, które wieczorem słychać było w Kramatorsku w obwodzie donieckim. We wschodniej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny.

20:59
03.02.2023

Środki na transformację węglową mogą pójść na zbrojenia w Niemczech

Rozmowy między rządem federalnym Niemiec a krajami regionalnymi mają na celu zapewnienie siłom zbrojnym większej ilości broni i amunicji oraz tworzenie miejsc pracy w regionach dotkniętych odchodzeniem od węgla – donosi Bloomberg.

Czytaj więcej

Niemcy chcą wydać na zbrojenia środki z transformacji węglowej
20:30
03.02.2023

Estonia przekazała dziewięć dronów na rzecz ukraińskiej „armii dronów”

Ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk i estoński poseł Marko Mihkelson podczas spotkania z szefem Państwowych Sił Specjalnych Ukrainy Jurijem Szczygołem przekazali ukraińskiej „armii dronów”.

„Armia dronów” to kompleksowy program, w ramach którego planowany jest systematyczny zakup bezzałogowców, ich naprawa, a także szkolenia dla odpowiednich specjalistów. Projekt wystartował 1 lipca zeszłego roku.

20:01
03.02.2023

Zełenski dziękuje Bidenowi za nowy pakiet pomocy

„Dziękuję prezydentowi USA za nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 2,2 miliarda dolarów. To ważne, by wzmocnić siłę ukraińskich sił obronnych. Razem ze Stanami Zjednoczonymi przeciwstawiamy się terrorowi! Im bardziej dalekosiężna jest nasza broń i im bardziej mobilne są nasze wojska, tym szybciej skończy się brutalna agresja Rosji” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:32
03.02.2023

Francja i Włochy rozmawiają o przekazaniu Ukrainie przeciwpancernego systemu rakietowego

Francja i Włochy prowadzą rozmowy w sprawie wysłania na Ukrainę systemów przeciwpancernych. „Pozwoli to Ukrainie na obronę przed rosyjskimi dronami, rakietami i atakami lotniczymi poprzez pokrycie znacznej części terytorium Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu francuskiego Ministerstwa Obrony.

19:04
03.02.2023

Gen. Skrzypczak: Jako dowódca podjąłbym decyzję o wycofaniu wojska z Bachmutu

- Nikt nie podda Bachmutu. Będziemy walczyć tak długo, jak to możliwe – powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po historycznym szczycie Ukraina-UE w Kijowie. Eksperci wojskowi zwracają jednak uwagę na bardzo trudne położenie ukraińskich wojsk w tym rejonie.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Obrona Bachmutu jest nieuzasadniona
18:35
03.02.2023

Pakiet pomocy wojskowej warty 2,175 mld dolarów dla Ukrainy

Na liście znalazło się więcej amunicji do systemów rakietowych HIMARS, które umożliwiły siłom ukraińskim atakowanie za liniami rosyjskimi, więcej jednostek obrony powietrznej i pojazdów opancerzonych - poinformował Pentagon.

Czytaj więcej

Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na liście nowe pociski
18:09
03.02.2023

Gwardia Narodowa Ukrainy zestrzeliła rosyjskiego Su-25

W obwodzie donieckim żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli kolejny rosyjski samolot Su-25 - poinformowano na stronie internetowej tej wojskowej formacji. Do zdarzenia doszło w okolicy Bachmutu.

17:40
03.02.2023

Poseł AfD krytykowany za występ u rosyjskiego propagandysty

Steffen Kotré z AfD wywołał poruszenie swoim występem u czołowego kremlowskiego propagandysty Władimira Sołowjowa. Sołowjow to twarz propagandy Putina, jak kremlowscy politycy jest objęty sankcjami (Włochy skonfiskowały jego luksusowe wille nad jeziorem Como) za podżeganie do wojny i agitację antyukraińską.

Czytaj więcej

Poseł AfD wystąpił u propagandysty Sołowjowa. „Wywiadów udzielam wszystkim”
17:13
03.02.2023

Alarm powietrzny nad Ukrainą odwołany

Po godz. 16.00 polskiego czasu odwołany został alarm powietrzny nad większością regionów Ukrainy. Nadal obowiązuje on tylko w obwodzie ługańskim i na Krymie oraz częściowo w obwodzie mikołajowskim.

16:44
03.02.2023

Błaszczak: Wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski

Wspieramy Ukrainę, bo dla nas wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski - tłumaczył w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Kijowie. - Mówił o tym śp. prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Gruzji. W 2009 roku prezydent Kaczyński mówił jak złe dla Polski i świata jest odradzanie się imperium rosyjskiego - dodał.

Wicepremier podkreślał, że „ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją”. - Ze strony naszych odpowiedników, ministrów obrony państw, które posiadają czołgi Leopard, padły deklaracje. Czekamy na ostateczną deklarację do połowy lutego - wyjaśniał. - Pierwszym etapem procesu przekazywania czołgów Ukrainie jest szkolenie ukraińskich żołnierzy, Polska już przystąpiła do tego szkolenia, wytypowani zostali ukraińscy żołnierze. W krótkim czasie żołnierze ukraińscy zostaną przeszkoleni na czołgach Leopard - dodał Błaszczak.

16:17
03.02.2023

Zełenski: Nasza odporność zależy od broni i motywacji

Po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie - wspólnym oświadczeniu ze szczytu UE-Ukraina -  ogłoszono zamiar rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych „najszybciej jak się da”. Korespondencja Anny Słojewskiej z Kijowa.

Czytaj więcej

Szczyt w Kijowie: Kurs Ukrainy na UE jest nieodwracalny. Zełenski apeluje o blokadę Rosatomu
15:49
03.02.2023

Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy

O godz. 15.36 polskiego czasu ogłoszony został alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy. Nad rejonem briańskim pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22m3.

15:29
03.02.2023

W Kijowie słychać syreny alarmowe

W Kijowie zawyły syreny alarmowe, ale w mieście nie ogłoszono alarmu powietrznego - poinformowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa. W mieście trwa szczyt UE-Ukraina.

15:00
03.02.2023

Wiceszef MON: Na Białorusi postępuje rusyfikacja, a szczególnie w jej siłach zbrojnych

- Musimy być gotowi na atak Białorusi wymierzony w Ukrainę - przekonywał Marcin Ociepa w rozmowie z Michałem Kolanką.

14:54
03.02.2023

Turcja zgodzi się na rozszerzenie NATO o Finlandię?

Agencja Bloomberg podaje, że Turcja może wydać zgodę na przystąpienie Finlandii do NATO najpóźniej w marcu. Oznaczałoby to, że Finlandia będzie mogła wejść do Sojuszu zanim dołączy do niego Szwecja.

Czytaj więcej

Rozszerzenie NATO. Nieoficjalnie: Możliwa zgoda Turcji na dołączenie Finlandii do Sojuszu
14:50
03.02.2023

Polska ma nowego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych

Stanowisko to zajął gen. Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Czytaj więcej

Jest nowy dowódca generalny i nowy dowódca wojsk obrony terytorialnej
14:37
03.02.2023

Rodziny, które ucierpiały w uderzeniu rakiety w blok mieszkalny w Dnieprze, otrzymają po ponad 2 mln hrywien

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram mer Dniepru, Borys Fiłatow. 97 mln hrywien dla rodzin poszkodowanych w ataku na blok w Dnieprze przekażą lokalne władze, a ponad 100 mln - ukraińscy przedsiębiorcy. 2 mln hrywien czyli kwota, którą ma otrzymać każda z poszkodowanych w wyniku uderzenia pocisku Ch-22 w blok mieszkalny rodzin, to ok. 233 tys. złotych.

14:34
03.02.2023

Miedwiediew pisze o "gnijącej ukraińskiej gospodarce"

"Jest oczywiste, że Rosja będzie działać na rzecz osiągnięcia celów specjalnej operacji wojskowej. To oznacza, że do końca tego roku, PKB Ukrainy spadnie o kolejnych 5-10 proc. W związku z tym całkowite bankructwo ukraińskiego państwa i nieunikniony koniec są coraz bardziej i bardziej widoczne" - pisze były prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Były prezydent Rosji zapowiada "śmierć Ukrainy". I używa słowa wojna
13:49
03.02.2023

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w obwodzie chersońskim

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie zniszczyli wyrzutnię HIMARS w pobliżu wsi Antonówka, w obwodzie chersońskim. Z kolei w pobliżu Pokrowska, w obwodzie donieckim, Rosjanie mieli zniszczyć norweski zestaw przeciwlotniczy NASAMS. W przeszłości Rosjanie wielokrotnie informowali o rzekomym zniszczeniu zestawów HIMARS - ale informacji tych ani razu nie potwierdziła ani strona ukraińska, ani USA. Łączna liczba rzekomo zniszczonych przez Rosjan zestawów HIMARS, o których informowała strona rosyjska, jest wyższa niż liczba wszystkich takich zestawów przekazanych Ukrainie przez USA.

13:41
03.02.2023

Szef unijnej dyplomacji: UE przekaże Ukrainie kolejne 25 mln euro na rozminowanie

Josep Borrell podkreślił, że rozminowanie jest "kluczowe dla ratowania życia cywilów i powrotu do normalnego życia".

13:39
03.02.2023

Samolot An-225 "Mrija" pojawi się w grze Microsoft Flight Simulator

12:49
03.02.2023

Podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie briańskim przedłużony do odwołania

Władze obwodu briańskiego bezterminowo przedłużyły podwyższony "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie. Dotychczas wprowadzony 11 kwietnia w obwodzie briańskim "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego był przedłużany co 15 dni.

12:42
03.02.2023

Czeski prezydent-elekt: Dostarczać Ukrainie każdą broń, poza atomową

- Sądzę, że nie powinniśmy wprowadzać ograniczeń, co do sprzętu (dostarczanego na Ukrainę - red.) - powiedział Petr Pavel w rozmowie z Bloombergiem. - Jedynym wyjątkiem powinna być broń atomowa i bezpośredni udział NATO w konflikcie - dodał.

Czytaj więcej

Czeski prezydent-elekt przypomina: Zachód też ma broń atomową i może jej użyć
12:40
03.02.2023

Kreml zaprzecza doniesieniom o ofercie CIA

Według szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", dyrektor CIA miał w styczniu odwiedzić Moskwę, by sondować gotowość Rosji i Ukrainy do rozmów pokojowych. Jego propozycja miała zakładać przekazanie Rosji ok. 20 proc. terytorium Ukrainy. W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał te doniesienia kaczką dziennikarską.

Czytaj więcej

Kreml tłumaczy, dlaczego wojna wciąż trwa
12:39
03.02.2023

Rosja ratuje budżet chińską walutą

Kremlowski reżim gwałtownie wyprzedaje chińskie juany z rezerw, by zastopować spadek dochodów budżetowych.

Czytaj więcej

Rosja gwałtownie wyprzedaje chińskie juany
12:15
03.02.2023

UE zadeklaruje gotowość dalszego wsparcia Ukrainy, ale nie przyzna jej szybkiej ścieżki akcesji do Unii

UE nie chce jednak wskazywać żadnych dat dotyczących procesu akcesyjnego, zamiast tego podkreślając potrzebę intensyfikacji walki z korupcją na Ukrainie, a także potrzebę reformy sądownictwa i uwolnienia go od wpływów politycznych oraz wzmocnienia ukraińskiej gospodarki.

Czytaj więcej

Szczyt UE-Ukraina przy dźwięku syren. UE gotowa wspierać Kijów "jak długo trzeba"
11:49
03.02.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie 10 rosyjskich okrętów, dwa z nich są uzbrojone w pociski Kalibr

Informacje takie podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Na pokładzie dwóch okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr znajduje się łącznie 16 takich pocisków.

11:39
03.02.2023

Po dwóch godzinach alarm przeciwlotniczy na Ukrainie został odwołany

Alarm rozległ się w związku z poderwaniem się z lotniska na Białorusi samolotu MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

11:17
03.02.2023

Do Kijowa, na szczyt UE-Ukraina, przybył przewodniczący RE, Charles Michel

W Kijowie są też szefowa KE, Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

11:14
03.02.2023

Norweski rząd podjął decyzję: Kupi niemieckie czołgi Leopard 2A7, a nie koreańskie K2

- Chcemy zapewnić, że posiadamy te same czołgi co nasi nordyccy sąsiedzi i wielu kluczowych sojuszników z NATO - oświadczył premier Norwegii, Jonas Gahr Stoere.

Czytaj więcej

Norwegia chce kupić od Niemców 54 czołgi Leopard 2
11:13
03.02.2023

Putin wkrótce spotka się z przewodniczącymi frakcji zasiadających w Dumie

O tym, że takie spotkania są już przygotowywane, mówił na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

10:55
03.02.2023

Belgrad mówi o możliwych sankcjach wobec Moskwy. Pieskow: Są pod presją

- Jesteśmy świadomi bezprecedensowej presji na przywództwo Serbii, ze strony kolektywnego Zachodu i wiemy jakim kosztem serbskie przywództwo (...) przeciwstawiało się tej presji dotychczas - tak Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował słowa prezydenta Serbii, Aleksandara Vucicia, który przyznał, że Belgrad może nałożyć sankcję na Moskwę w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie.

10:51
03.02.2023

Białoruskie czołgi ćwiczą w pobliżu granicy z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o ćwiczeniach plutonów czołgów, z użyciem ostrej amunicji, na poligonie w pobliżu granicy z Ukrainą. W ćwiczeniach biorą udział żołnierze 6 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

10:41
03.02.2023

Kreml stracił na spadających cenach gazu i ropy

Przychody reżimu z eksportu ropy i gazu gwałtownie spadną o połowę, do krytycznego poziomu 40 mld dolarów na kwartał.

Czytaj więcej

Ile faktycznie Rosja zarabia teraz na ropie i gazie?
10:40
03.02.2023

Polska skonfiskuje rosyjski majątek by obniżyć ceny gazu i prądu?

Premier Morawiecki zadeklarował, że uzyskane z konfiskaty pieniądze zostaną przeznaczone na obniżkę cen gazu i energii elektrycznej.

Czytaj więcej

Morawiecki apeluje do opozycji. Chodzi o zmianę konstytucji
10:39
03.02.2023

Na Ukrainę może trafić kilkadziesiąt czołgów Leopard 1

Czołgi Leopard 1 chcą przywrócić do użytku koncerny Rheinmetall i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft.

Czytaj więcej

Niemiecki rząd gotów dostarczyć Ukrainie również czołgi Leopard 1
10:08
03.02.2023

W 2023 roku bezrobocie na Ukrainie ma wynieść 26 proc.

Tak wynika z prognoz Narodowego Banku Ukrainy.

Czytaj więcej

Narodowy Bank Ukrainy: W 2023 bez pracy pozostawać będzie 26 proc. Ukraińców
09:53
03.02.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Kramatorsk wzrosła do czterech

Ukraińskie władze podały w piątek, że liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego Rosji na obszary zamieszkane w Kramatorsku wzrosła do czterech. Rannych jest 18 osób. W środę wieczorem rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny, całkowicie go burząc, uszkodzonych zostało również kilka innych budynków.

09:42
03.02.2023

Syreny alarmowe rozlegają się m.in. w Kijowie, gdzie wkrótce ma zacząć się szczyt UE-Ukraina

09:40
03.02.2023

Alarm przeciwlotniczy na całej Ukrainie

Alarm ma związek z poderwaniem samolotu MiG-31K z lotniska w Białorusi. Samolot ten może przenosić hipersoniczne pociski Kindżał.

09:31
03.02.2023

Jewgienij Prigożyn wezwany na przesłuchanie przez ukraińską prokuraturę

Jewgienij Prigożyn, rosyjski oligarcha nazywany "kucharzem Putina" (jego firma zajmowała się w przeszłości cateringiem na Kremlu), jest założycielem Grupy Wagnera - prywatnej organizacji wojskowej, która ściśle współpracuje z rosyjskimi władzami i czynnie bierze udział w walkach na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraińska prokuratura stawia zarzuty Prigożynowi i wzywa go na przesłuchanie
09:14
03.02.2023

Rzeczniczka MSZ Rosji: Europa tonie z Ukrainą przywiązaną do nóg

"Gdyby nie sankcje z 2014 roku i późniejsze, dawno temu udusilibyśmy się od nadmiaru wygody i pieniędzy za ropę" - pisze Maria Zacharowa dodając, że "elity narzucone Rosji przez Zachód w latach 90-tych nie pozwoliły się jej rozwijać" (chodzi o demokratyczne władze Rosji z czasu rządów prezydenta Borysa Jelcyna - red.).

Czytaj więcej

Rzeczniczka MSZ Rosji: Ludzie radzieccy ocalili Europę w połowie XX wieku
08:53
03.02.2023

W obwodzie kijowskim traktor wjechał na minę. Kierowcy nic się nie stało

Rolnik kierujący traktorem wjechał na minę w czasie prac na polu - informuje Andrij Niebytow, stojący na czele kijowskiej policji. W wyniku eksplozji poważnie uszkodzony został traktor, ale jego kierowcy nic się nie stało.

08:51
03.02.2023

W 2023 roku Rosja będzie sprzedawać Białorusi gaz po cenie z 2022 roku

Cena rosyjskiego gazu sprzedawanego Białorusi będzie w 2022 roku wynosić 128,5 dolara za 1000 m3.

08:44
03.02.2023

Wiceszef MSZ: Rosja musi stracić twarz i zostać rozliczona

- Wyjście z twarzą dla agresora z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem, nie tylko jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale też globalnie - mówił Paweł Jabłoński.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Naszym celem jest, by Rosja została pokonana, by straciła twarz
08:43
03.02.2023

Antywojenna wystawa 77-letniej Jeleny Osipowej w Petersburgu została otwarta w biurze opozycyjnej partii Jabłoko

Kobieta zaprezentowała swoje rysunki podpisane antywojennymi i antyreżimowymi hasłami: „Rosja to nie Putin”, „Miłość przeciwko nienawiści”, „Mamo, boje się wojny” (napisane w języku ukraińskim), „Ludzie ziemi, kiedy zabijecie wszystkich „wrogów”, pozostaną zabójcy”, "Niech wasze żagle będą białe, nie czerwone od krwi".

Czytaj więcej

“Rosja to nie Putin”. Antywojenna wystawa w Petersburgu zamknięta po dobie
08:18
03.02.2023

Eksplozja samochodu w okupowanym Enerhodarze

W eksplozji zginął funkcjonariusz regionalnych sił bezpieczeństwa - podaje Wydział Spraw Wewnętrznych okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego.

07:58
03.02.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie od 24 lutego zginęło 459 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej informacji wynika też, że rannych w wyniku działań wojennych zostało na Ukrainie 919 dzieci. Jak podaje prokuratura 2 lutego, w wyniku rosyjskiego ostrzału, ranny został w Chersoniu pięciolatek.

07:51
03.02.2023

Nad ranem Rosjanie ostrzelali Barwinkowo, miasteczko w obwodzie charkowskim. Są ofiary

Dwóch braci w wieku 49 i 42 lat zginęło, a ich 70-letni ojciec został ranny, po tym jak rosyjski pocisk spadł na ich dom w miasteczku Barwinkowo, w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Do ostrzału doszło ok. 4:30 rano - wynika z wpisu Synehubowa. Z kolei w wyniku ostrzału Wowczańska ranna została 51-letnia kobieta.

07:21
03.02.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol

Informację na temat ostrzału podał na swoim profilu na Facebooku p.o. gubernatora obwodu dniepropietrowskiego, Wołodymyr Orłow.

07:16
03.02.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 129 870 żołnierzy, 3 215 czołgów, 6 388 pojazdów opancerzonych, 2 215 zestawów artyleryjskich, 460 wyrzutni rakiet, 222 zestawy przeciwlotnicze, 294 samoloty, 284 śmigłowce, 1 952 bezzałogowe statki powietrzne, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 068 pojazdów (w tym cystern) i 202 jednostki sprzętu specjalnego.

07:12
03.02.2023

Think tank z USA ocenia, że Putin nie ma dziś sił, by zająć cały Donbas do końca marca

Think tank pisze też, że przedwczesna kulminacja rosyjskiej ofensywy może stworzyć korzystne warunki dla ukraińskiej kontrofensywy, która ma nastąpić wiosną lub latem 2023 roku, po dostarczeniu Ukrainie zachodnich czołgów.

Czytaj więcej

Think tank: Putin chce zaatakować za wcześnie, to szansa dla Ukrainy
06:52
03.02.2023

Ukraińska policja: Obecnie poszukujemy 347 zaginionych dzieci

Od 24 lutego ukraińska policja otrzymała 9 631 zgłoszeń o zaginięciu łącznie 9 764 dzieci - mówił przedstawiciel ukraińskiej policji, Jarosław Szańko, cytowany przez agencję Ukrinform. Obecnie poszukiwanych jest 347 dzieci, z czego 323 zaginęły na terenach, na których toczą się walki.

06:31
03.02.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne w obwodach chersońskim i mikołajowskim

W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe (dwa z nich w cele cywilne w Kramatorsku), a także pięć ataków powietrznych i 70 ostrzałów celów na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji ukraińskiego Sztabu wynika, że rosyjskie wojska rakietowe ostrzeliwały obiekty cywilne w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

06:26
03.02.2023

Wojna na Ukrainie jest pierwszą, której świadectwa są upubliczniane, zanim jeszcze się zakończyła

Gromadzenie świadectw wojny nie tylko ma służyć utrzymywaniu pamięci w muzeach. Celem jest także wymierzenie sprawiedliwości. Tym zajmują się organizacje praw człowieka, które stworzyły inicjatywę Trybunał dla Putina - pisze w korespondencji z Kijowa Anna Słojewska. 

Czytaj więcej

Ukraina zbiera dowody rosyjskich zbrodni
06:18
03.02.2023

Były prezydent Gruzji chce, aby jego serce pochować w Kijowie

Mówiąc o swoim złym stanie zdrowia Micheil Saakaszwili w pewnym momencie po ukraińsku wyraził poparcie oraz uznanie dla prezydenta Zełenskiego i powiedział, że Ukraina zwycięży w trwającej od niemal roku wojnie. Zażyczył też sobie, by jego serce zostało pochowane w Kijowie, jeżeli nie dożyje do tego zwycięstwa.

Czytaj więcej

Micheil Saakaszwili: Pochowajcie moje serce w Kijowie
06:09
03.02.2023

Von der Leyen: Od inwazji minął rok, a my cały czas stoimy twardo przy boku Ukrainy

UE pomaga Ukrainie gospodarczo i militarnie. Od początku wojny ta pomoc wynosi 50 mld euro, a jeśli doliczyć dwustronne dostawy sprzętu wojskowego, sięga 66 mld euro.

Czytaj więcej

Unia nad Dnieprem: Ukraina zostanie członkiem UE. Pytanie tylko - kiedy
05:49
03.02.2023

Dyrektor CIA: Trzeba dać Putinowi jasno do zrozumienia, że może stracić to, co już nielegalnie zajął na Ukrainie

Po 24 lutego Rosja zajęła i kontroluje do dziś ok. 18 proc. terytorium Ukrainy - Rosjanie okupują część obwodów donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego oraz niemal cały obwód ługański. Tereny te zostały jesienią 2022 roku nielegalnie anektowane do Rosji.

Czytaj więcej

Dyrektor CIA: Czeka nas kluczowe sześć miesięcy walk na Ukrainie
05:31
03.02.2023

Rosja mogła stracić na Ukrainie już ok. 200 tysięcy żołnierzy - zabitych i rannych

Mimo wysokich rosyjskich strat, o których pisze "New York Times", władze USA szacują, że nie stanowią one na razie politycznego zagrożenia dla Władimira Putina, który - jak twierdzą - może pozwolić sobie na setki tysięcy ofiar walk na Ukrainie. Jednak gdyby straty wzrosły powyżej tego poziomu wówczas - jak oceniają przedstawiciele administracji USA - poparcie polityczne dla Putina mogłoby zacząć słabnąć.

Czytaj więcej

"NYT": Straty Rosjan na Ukrainie zbliżają się do 200 tysięcy
05:11
03.02.2023

Polityk Konserwatywnej Partii Kanady chce uznania Rosji za sponsora terroryzmu

Larry Brock, parlamentarzysta opozycyjnej Konserwatywnej Partii Kanady, złożył w parlamencie petycję, w której domaga się uznania Rosji za sponsora terroryzmu. "W świetle rozpoczęcia przez Rosję niesprowokowanej wojny przeciw Ukraińcom, popełnienia licznych zbrodni przeciw Ukraińcom, biorąc pod uwagę, że Federacja Rosyjska i jej oddziały wielokrotnie dopuszczali się brutalnych ostrzałów cywilnych obiektów na Ukrainie, w tym przedszkoli, szpitali i wielopiętrowych budynków mieszkalnych - my, obywatele Kanady, wzywamy rząd, by natychmiast, publicznie uznał Federację Rosyjską za sponsora terroryzmu" - głosi treść petycji. Zgodnie z prawem obowiązującym w Kanadzie rząd kraju ma teraz 45 dni na pisemną odpowiedź na petycję.

04:51
03.02.2023

W obwodzie chersońskim ekshumowano ciała pięciu ofiar rosyjskiego ostrzału

Osoby, których ciała ekshumowano, zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów w marcu-kwietniu 2022 roku - informuje chersońska prokuratura obwodowa.

04:25
03.02.2023

Zełenski: Rosjanie wciąż mają zasoby, by prowadzić działania ofensywne

- Nie pozostawimy żadnego agresywnego działania najeźdźcy bez odpowiedzi. Wróg znajduje się na specyficznym etapie, gdy rosyjska porażka strategiczna jest już oczywista. Ale taktycznie, wciąż mają zasoby, by prowadzić działania ofensywne. Szukają opcji, by zmienić przebieg wojny - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski dodał,że Ukraina musi "robić to, co robi: wzmacniać swoją odporność". - Musimy być absolutnie zjednoczeni w naszym pragnieniu dostarczenia armii i wszystkim obrońcom niezbędnej broni i sprzętu - my, w Ukrainie, musimy mówić jednym głosem do świata ws. dostaw środków obrony. Musimy także zwiększać globalną presję na Rosję każdego miesiąca - dodał. - Wróg musi wyjść z tego etapu (wojny) znacznie słabszy niż przewiduje w najgorszym scenariuszu - podsumował Zełenski.

04:21
03.02.2023

Włosko-francuskie zestawy przeciwlotnicze SAMP/T trafią na Ukrainę w ciągu dwóch miesięcy

Deklarację taką złożył w telewizji Rai News szef MSZ Włoch, Antonio Tajani. Według Tajaniego przekazanie Ukrainie zestawów SAMP/T pozwoli stworzyć tarczę antyrakietową, która "ochroni Kijów i inne strategiczne miejsca". Zestawy SAMP/T są zdolne do zwalczania samolotów na odległość 100 km, a rakiet - na odległość do 25 km. Oprócz zestawów SAMP/T Włochy i Francja mają przekazać Ukrainie również 700 sztuk pocisków przeciwlotniczych do ich uzbrojenia.

04:16
03.02.2023

W najbliższym czasie dojdzie do rozmów ministrów obrony Turcji, Rosji i Syrii

Informację taką przekazał minister obrony Turcji, Hulusi Akar. Będzie to kontynuacja rozmów, które odbyły się w grudniu w Moskwie, gdy po raz pierwszy od 11 lat doszło do spotkania ministra obrony Turcji i Syrii. W wojnie domowej, która toczy się w Syrii od 2011 roku, Turcja wspiera rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Syrii, Baszara el-Asada. 

04:15
03.02.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344