Na liście znalazło się więcej amunicji do systemów rakietowych HIMARS, które umożliwiły siłom ukraińskim atakowanie za liniami rosyjskimi, więcej jednostek obrony powietrznej i pojazdów opancerzonych - poinformował Pentagon.

Stacja CNN poinformowała już w czwartek, że pakiet będzie obejmował pociski kierowane o zasięgu 90 mil (ok. 145 km). Najnowszy pakiet pomocy nie obejmuje natomiast pocisków ATACMS o zasięgu przekraczającym 200 mil, których Stany Zjednoczone konsekwentnie nie chcą przekazać Ukraińcom w obawie, że ci mogliby użyć ich do rażenia celów w głębi Rosji.

O nowym amerykańskim pakiecie poinformował w czasie konferencji prasowej gen. Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu. Według niego w pakiecie, oprócz systemów obrony powietrznej, znajdzie się m. in. opancerzony pojazd piechoty, „którego Ukraina tak skutecznie używa do obrony swoich obywateli”. W pakiecie znalazła się też amunicja artyleryjska oraz pociski konwencjonalne.

Nowy pakiet oznacza, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc o łącznej wartości 29,3 miliarda dolarów.