Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja poniosła taktyczną porażkę, ale wciąż jeszcze dysponuje zasobami pozwalającymi jej prowadzić działania ofensywne.
Zacharowa komentuje słowa prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który skarży się, że "tempo sankcji wobec Rosji słabnie", a Rosja "szybciej przystosowuje się do ograniczeń".
"Gdyby nie sankcje z 2014 roku i późniejsze, dawno temu udusilibyśmy się od nadmiaru wygody i pieniędzy za ropę" - pisze Zacharowa dodając, że "elity narzucone Rosji przez Zachód w latach 90-tych nie pozwoliły się jej rozwijać" (chodzi o demokratyczne władze Rosji z czasu rządów prezydenta Borysa Jelcyna - red.).
Czytaj więcej
Gdyby sankcji nie było Rosja miałaby dużo lepszą sytuację, byłaby w stanie dużo szybciej produkować broń - mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.
Następnie rzeczniczka MSZ Rosji przekonuje, że zachodnia Europa "pogrążająca się w recesji dawno straciła instynkt przetrwania i tonie, z Ukrainą przywiązaną do nóg"
"W połowie XX wieku zachodnia Europa została uratowana przed samą sobą przez ludzi radzieckich" - stwierdza następnie Zacharowa dodając, że "szczerze mówiąc teraz zastanowiłaby się nad tym (ocaleniem Europy - red.) dwa razy".
W pierwszej fazie wojny (w latach 1939-1941) ZSRR był sojusznikiem III Rzeszy, dokonując w tym czasie agresji przeciwko Polsce i Finlandii oraz aneksji krajów bałtyckich
ZSRR Józefa Stalina, wbrew słowom Zacharowej, ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej, o której pisze rzeczniczka MSZ Rosji - w pierwszej fazie wojny (w latach 1939-1941) ZSRR był sojusznikiem III Rzeszy, dokonując w tym czasie agresji przeciwko Polsce i Finlandii oraz aneksji krajów bałtyckich. Dopiero po ataku III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941 roku Związek Radziecki został sojusznikiem aliantów zachodnich. ZSRR udało się wyprzeć Niemców ze swojego terytorium w dużej mierze dzięki pomocy otrzymywanej od USA w ramach tzw. lend-lease.