Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345

Płk Czerewaty przekonuje, że głównym aktywem Rosjan na froncie jest liczba żołnierzy, którzy mogą zostać skierowani do walki.

- Rzucają na front żołnierzy z poboru i próbują znaleźć punkty, w których mogą przełamać naszą obronę - mówił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk w rozmowie z ukraińskim radiem. - Celem jest wypełnienie celu ich przywództwa, przejęcie kontroli nad całym obwodem donieckim - dodał.

- Ale te plany są krzyżowane od kilku miesięcy - podkreślił rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk.

Czytaj więcej

"NYT": Straty Rosjan na Ukrainie zbliżają się do 200 tysięcy

Tymczasem przemawiając na uniwersytecie w Waszyngtonie dyrektor CIA, William Burns ocenił, że na Ukrainie "absolutnie kluczowe" będą wyniki walk w najbliższych sześciu miesiącach.

Zdaniem Burnsa Władimir Putin, prezydent Rosji, na razie nie jest poważnie zainteresowany negocjacjami ws. pokoju.

- Kluczowe będą wydarzenia na polu walki w najbliższych sześciu miesiącach, tak to widzimy - powiedział Burns.

Po 24 lutego Rosja zajęła i kontroluje do dziś ok. 18 proc. terytorium Ukrainy

Dyrektor CIA mówił, że trzeba "dać Putinowi jasno do zrozumienia, że nie tylko nie będzie mógł dalej posuwać się na Ukrainie, ale że z każdym miesiącem naraża się na coraz większe ryzyko utraty terytorium, które do tej pory nielegalnie zagarnął".

Po 24 lutego Rosja zajęła i kontroluje do dziś ok. 18 proc. terytorium Ukrainy - Rosjanie okupują część obwodów donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego oraz niemal cały obwód ługański. Tereny te zostały jesienią 2022 roku nielegalnie anektowane do Rosji.

W 2014 roku Rosja zajęła i nielegalnie anektowała ukraiński Krym.