Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345

Rozmiary strat poniesionych przez Rosję na Ukrainie miały drastycznie wzrosnąć w związku z ciężkimi walkami o Bachmut i Sołedar - pisze "New York Times".

Amerykańscy urzędnicy szacują, że w związku z rzuceniem w obwodzie donieckim źle wyszkolonych rezerwistów i byłych więźniów (służących jako najemnicy w Grupie Wagnera) wprost na pozycje obronne armii ukraińskiej, Rosjanie tracą na froncie wschodnim kilkuset żołnierzy dziennie (zarówno zabitych, jak i rannych).

Władze USA szacują, że wysokie straty na razie nie stanowią politycznego zagrożenia dla Władimira Putina, który - jak twierdzą - może pozwolić sobie na setki tysięcy ofiar walk na Ukrainie. Jednak gdyby straty wzrosły powyżej tego poziomu wówczas - jak oceniają przedstawiciele administracji USA - poparcie polityczne dla Putina mogłoby zacząć słabnąć.

Czytaj więcej

Sytuacja na froncie w Donbasie "coraz poważniejsza"

"NYT" zauważa, że równie trudno jak rosyjskie szacuje się ukraińskie straty. Ani Moskwa, ani Kijów nie podają oficjalnych informacji o swoich zabitych i rannych. Jednak, według przedstawicieli administracji USA, straty Ukraińców w rejonie Bachmutu również są liczone w setkach zabitych i rannych dziennie. Ukraińcy mają umieszczać na pierwszej linii gorzej wyszkolone jednostki - np. oddziały obrony terytorialnej, które ponoszą ciężkie straty w związku z rosyjskim ostrzałem.

W listopadzie kierujący amerykańskim Połączonym Kolegium Szefów Sztabów gen. Mark A. Milley, szacował straty obu stron na 100 tysięcy zabitych i rannych.

Ani Moskwa, ani Kijów nie podają oficjalnych informacji o swoich zabitych i rannych

W styczniu gen. Milley przyznał, że obecnie liczby te są "znacznie większe".

22 stycznia na antenie norweskiej telewizji - jak przypomina "New York Times" - gen. Eirik Kristoffersen, dowódca norweskiej armii szacował, że Rosja straciła 180 tys. żołnierzy - zabitych i rannych, podczas gdy straty Ukrainy wyniosły 100 tys. zabitych i rannych oraz 30 tys. zabitych cywilów. W odpowiedzi na pytanie "NYT" gen. Kristoffersen zastrzegł, że liczby te "mogą być zarówno niższe, jak i wyższe".

Wysocy rangą przedstawiciele administracji USA mieli mówić w tym tygodniu, że ich zdaniem liczba rosyjskich strat zbliża się do 200 tysięcy.