Ministerstwo finansów Rosji poinformowało, że sprzeda chińskiego juana z rezerw Funduszu Narodowego Dobrobytu (FND) za 160,2 mld rubli - to trzy razy więcej niż w styczniu. W oparciu o aktualny kurs na moskiewskiej giełdzie, z funduszu zostanie sprzedanych około 15 miliardów juanów, czyli około 5 proc. wszystkich, które były na stanie 1 stycznia.

W styczniu ministerstwo finansów sprzedało juana za 54,5 mld rubli. Operacje są przeprowadzane przez Bank Rosji na moskiewskiej giełdzie.

Czytaj więcej

Rosja zmusza "zaprzyjaźnione kraje" do handlu bez dolarów

Jak tłumaczy gazeta RBK wyprzedaż juana z rezerw oznacza, że do budżetu federalnego w lutym drugi miesiąc z rzędu trafią wpływy z ropy i gazu poniżej poziomu bazowego. W lutym podstawowe dochody z ropy i gazu obliczono na prawie 670 mld rubli. Utracone dochody Kreml szacuje na 108 miliardów rubli. Tym samym całkowita wielkość wpływów z ropy i gazu w lutym resort szacuje na około 562 mld rubli.

W styczniu łączne dochody budżetu z ropy i gazu (425,5 mld rubli), były najniższe od pandemicznego sierpnia 2020 r. W porównaniu z grudniem ub. roku przychody z ropy i gazu spadły 2,2-krotnie. Wynika to z faktu, że dodatkowe wpływy z podniesionego podatku od wydobycia surowców płacone przez Gazpromu zmniejszyły się o 366 mld rubli, a w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku – były 1,9-krotnie niższe.

Czytaj więcej

Rosja obliczy kursy walut po swojemu. Rosjanie masowo wybierają gotówkę

Szacunkowe przychody z ropy i gazu w lutym odzwierciedlają m.in. średnią cenę rosyjskiej ropy Urals w okresie od połowy grudnia do połowy stycznia, która wyniosła 46,8 dol. za baryłkę. Tak więc w styczniu ropa Urals była tańsza od marki Brent o ponad 30 dol. za baryłkę. Analitycy przypisali to wpływowi pułapu cen rosyjskiej ropy ustanowionemu przez kraje G7 i Unię. Pod koniec stycznia oficjalna średnia cena ropy Urals wynosiła już 49,5 dol. za baryłkę.

W przypadku, gdy do budżetu wpływa mniej pieniędzy z ropy i gazu w stosunku do wielkości bazowej, ministerstwo finansów jest zmuszone rekompensować to z funduszu dobrobytu, aby utrzymać łączną wielkość wydatków budżetowych na zadanym poziomie, zgodnie z uchwalonym budżetem.