04:33
03.02.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345
00:22
03.02.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.

00:05
03.02.2023

Senatorowie piszą list do prezydenta Bidena

Chodzi o ewentualną sprzedaż F-16 Turcji.

Czytaj więcej

Senatorowie: F-16 dla Turcji po ratyfikacji wniosków Szwecji i Finlandii do NATO
23:41
03.02.2023

SBU podejrzewa dwóch urzędników obwodu sumskiego, w tym wicegubernatora, o sprzeniewierzenie państwowych funduszy

Według raportu SBU, urzędnicy są podejrzani o defraudację funduszy rządowych przeznaczone na odbudowę regionu, zniszczonego działaniami wojennymi i ciągłym rosyjskim ostrzałem.

SBU twierdzi, że urzędnicy sprzeniewierzyli 38 000 dolarów (1,4 miliona hrywien) na rekonstrukcję tylko jednego miejsca. Służba Bezpieczeństwa sprawdza 80 innych obiektów. Śledztwo przedprocesowe trwa. Jeśli zostaną uznani za winnych, obu urzędnikom grozi do 12 lat więzienia z konfiskatą mienia.

23:16
03.02.2023

Ukraina zaczyna przygotowywać stanowiska negocjacyjne dotyczące wszystkich 35 rozdziałów przyszłej umowy akcesyjnej z UE

Decyzja ta zostanie politycznie zapisana w dokumentach piątkowego szczytu Ukraina-UE.

- W piątek  zaczyna się szczyt, a dziś odbyliśmy konsultacje międzyrządowe. Tak naprawdę jest to pierwsze wydarzenie przygotowawcze do spotkania na szczeblu prezydentów [Ukrainy, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej]. Omówiliśmy wszystkie kwestie sektorowe od energetyki po liberalizację handlu i kwestie środowiskowe -  powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Ołha Stefaniszyna.

22:56
02.02.2023

Pociski dalekiego zasięgu trafią do Sił Zbrojnych Ukrainy? Nowy pakiet

Pakiet, który może zostać ogłoszony już w piątek, zostanie podzielony między 500 milionów dolarów na broń i sprzęt pobrany bezpośrednio z amerykańskich zapasów oraz około 1,7 miliarda dolarów na dostawy od kontrahentów wojskowych, znanych jako Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) .

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Pociski dalekiego zasięgu w nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy
22:39
02.02.2023

USA sondowały zgodę Rosji i Ukrainy na negocjacje

Propozycja rozmów pokojowych miała paść w połowie stycznia.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: W styczniu USA proponowały Rosji i Ukrainie negocjacje
22:17
02.02.2023

Zacharowa o igrzyskach olimpijskich w Paryżu: Boicie się konkurencji

Tak rzeczniczka rosyjskiego MSZ komentuje działania Polski, tworzącej koalicję państw przeciwnych startowi zawodników z Rosji i Białorusi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

21:57
02.02.2023

Wiosną KE przedstawi stan wdrażania przez Ukrainę siedmiu zaleceń

- Ukraina jest krajem kandydującym i zgodziliśmy się na wdrożenie siedmiu kroków. Ukraina już wykazuje duże postępy… Wiosną nastąpi ustna ocena postępów. Ale uwaga skupia się na dużym pisemnym raporcie w sprawie rozszerzenia, który zostanie opublikowany jesienią – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na briefingu po spotkaniu rządu Ukrainy i Komisji Europejskiej .

21:35
02.02.2023

Biały Dom nie sprzeciwia się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do indywidualnego startu w igrzyskach olimpijskich

Biały Dom nie sprzeciwia się dopuszczeniu sportowców z Rosji lub Białorusi do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2026 — o ile jest „absolutnie jasne”, że nie reprezentują oni swoich krajów ojczystych - powiedziała  rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Powtórzyła, że ​​obecne sankcje wobec Rosji i Białorusi muszą pozostać w mocy.

- W przypadkach, gdy organizacje sportowe i organizatorzy wydarzeń, tacy jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski, zdecydują się zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi na udział w imprezach towarzyszących, powinno być absolutnie jasne, że nie reprezentują oni państwa rosyjskiego ani białoruskiego -  dodała rzeczniczka, podkreślając, że używanie jakichkolwiek oficjalnych rosyjskich lub białoruskich flag, emblematów lub hymnów powinno być zabronione.

21:14
02.02.2023

Kramatorsk. Tak wygląda miejsce po domu, w który uderzyły rosyjskie rakiety

20:46
02.02.2023

Wojskowy pies Waśka na leczeniu w Polsce

Pies Waśka, związany z jednym z ukraińskich oddziałów, zaplątał się w druty w pobliżu pozycji Rosjan. Aby się uwolnić, odgryzł sobie łapę.

Czytaj więcej

Pies-weteran wojenny na leczeniu w Polsce
20:25
02.02.2023

Eksplozje w okolicach Mariupola i Melitopola

Ukraińscy urzędnicy poinformowali o wybuchach w rosyjskich obiektach wojskowych wokół okupowanych miast Mariupola i Melitopola.

Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow poinformował również o eksplozjach w rosyjskiej bazie w pobliżu miasta, a także w składzie ropy we wsi Nowobohdaniwka.

Zarówno Mariupol, jak i Melitopol na południu Ukrainy znajdują się pod kontrolą sił rosyjskich.

20:06
02.02.2023

Minister obrony Ukrainy składa obietnicę sojusznikom

- Sukces Ukrainy na polu bitwy jest także Waszym sukcesem. Spodziewamy się, że ten rok przyniesie nowe możliwości... Aby wygrać, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - powiedział minister.

Czytaj więcej

Reznikow obiecuje: Nie użyjemy waszych pocisków do ataków na terytorium Rosji
19:47
02.02.2023

Parada w Wołgogradzie

19:24
02.02.2023

Ukraińskie wojsko: Rosja  porywa uczniów szkół średnich z okupowanego obwodu ługańskiego

Rosja uprowadziła 50 uczniów szkół średnich z okupowanego Lisiczańska w obwodzie ługańskim do rosyjskiego regionu Tatarstanu, poinformowało 2 lutego Narodowe Centrum Oporu

Rosja oferowała przymusowo deportowanym ukraińskim dzieciom stypendia na lokalnych uniwersytetach, jeśli zdały egzaminy końcowe w Rosji. Narodowe Centrum Oporu twierdzi, że rosyjskie uprowadzenia ukraińskich dzieci mają na celu „asymilację młodzieży”.

18 stycznia Daria Herasymczuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dzieci poinformowała, że Rosja uprowadziła prawie 14 tys. ukraińskich dzieci. Tylko 125 z nich wróciło do Ukrainy.

19:07
02.02.2023

Grupa Wagnera zwalnia tempo

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważa, że spadek rekrutacji może częściowo wynikać z "reputacji" Grupy Wagnera, która odnotowuje dużą liczbę ofiar.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera werbuje coraz mniej więźniów. Moskwa nie potrzebuje rekrutów?
18:49
02.02.2023

Korea Północna zamierza wysłać policjantów i żołnierzy do okupowanych części Donbasu

Mają tam pełnić rolę siły roboczej podczas odbudowy wojennych zniszczeń.

Jednocześnie ich rodziny pozostaną w KRLD, aby nie było pokusy ucieczki.

18:26
02.02.2023

Włochy: System obrony powietrznej SAMP/T zostanie uruchomiony za 7-8 tygodni

Włosko-francuski system obrony powietrznej SAMP/T zostanie uruchomiony w Ukrainie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy -  powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

System może śledzić kilka celów i przechwycić 10 jednocześnie. Jest to jedyny wyprodukowany w Europie system, który może przechwytywać pociski balistyczne. Kijów wielokrotnie prosił swoich zachodnich sojuszników o więcej systemów obrony powietrznej, a konkretnie w listopadzie poprosił o SAMP/T, znany jako Mamba.

18:12
02.02.2023

Zełenski: Przyszłość UE pisze się właśnie w Ukrainie

"To walka o wolność, suwerenność i demokrację" - napisał prezydent Ukrainy.

17:54
02.02.2023

Prezydent Czech: Moje poglądy na Ukrainę są stabilne

Wynik tych wyborów (prezydenckich - red.) odbieram też jako dość mocną opinię głosujących, że konfrontacyjny styl polityki, który polega na dzieleniu i straszeniu, po prostu im nie odpowiada - mówi w wywiadzie dla Deutsche Welle nowy prezydent Czech, Petr Pavel.

Czytaj więcej

Prezydent-elekt Czech: Rosja musi przegrać
17:21
02.02.2023

Dania planuje zakup 20 naprawionych leopardów od Niemiec

Czołgi zostaną przekazane Ukrainie.

16:58
02.02.2023

Pieskow: Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swój potencjał

- Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swoje zdolności, gdy Zachód zwiększy dostawy broni dla Ukrainy - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Ponieważ Zachód dostarcza nową broń, Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swój potencjał do reagowania w trakcie "specjalnej operacji wojskowej” (taką nazwę nosi w Rosji tocząca się w Ukrainie wojna - red.) – cytuje go państwowa agencja informacyjna TASS.

Pieskow został poproszony o skomentowanie wcześniejszej uwagi Putina, że odpowiedź Rosji "wykracza poza użycie pojazdów opancerzonych".

16:32
02.02.2023

Centrum w Hadze zbada rosyjskie zbrodnie

- Centrum to będzie koordynować gromadzenie dowodów, zostanie włączone do wspólnego zespołu dochodzeniowego wspieranego przez naszą agencję Eurojust [Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych]” – powiedziała von der Leyen w Kijowie.

Czytaj więcej

Międzynarodowe centrum w Hadze zbada rosyjskie zbrodnie
16:10
02.02.2023

Putin: Ideologia nazizmu stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji

- Teraz niestety widzimy, że ideologia nazizmu, już w swojej nowoczesnej postaci, w swoim nowoczesnym przejawie, ponownie stwarza bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju. Raz po raz jesteśmy zmuszeni do odparcia agresji kolektywnego Zachodu – powiedział Putin w Wołgogradzie, gdzie trwają uroczystości z okazji 80. rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej w bitwie o Stalingrad.

Czytaj więcej

Putin w Wołgogradzie: Znowu grożą nam niemieckie czołgi z krzyżami na pancerzach
15:54
02.02.2023

Zakłady Forda w Rosji będą obrabiać drewno

Dawna fabryka Forda w Rosji, po wycofaniu się marki z FR,  zostanie przekształcona w zakład obróbki drewna.

Ford miał swoje fabryki m.in. w obwodzie leningradzkim i w Republice Tatarstanu.

15:33
02.02.2023

PE przyjął rezolucję ws. prac nad przystąpieniem Ukrainy do UE

Napisano w niej, że Unia Europejska „będzie pracować nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych i wspierać plan działania określający dalsze kroki w celu zapewnienia przystąpienia Ukrainy do jednolitego rynku UE”.

Czytaj więcej

Parlament Europejski zagłosował za planem przystąpienia Ukrainy do UE
15:17
02.02.2023

Zakończyły się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia

Zakończyły się dwutygodniowe wspólne ćwiczenia sił powietrznych Białorusi i Rosji - poinformowało w czwartek białoruskie ministerstwo obrony.

Wspólne ćwiczenie lotów taktycznych” miało na celu „zapewnienie bezpieczeństwa Państwa Związkowego” i miało „wyłącznie charakter obronny” – poinformowało ministerstwo na swoim oficjalnym kanale na Telegramie.

W miniony wtorek ministerstwo ogłosiło rozpoczęcie tygodniowych wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją dla połączonego dowództwa  regionalnego zgrupowania sił. Ministerstwo poinformowało, że przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń Union Shield 2023, które oba kraje przeprowadzą w Rosji we wrześniu.

14:58
02.02.2023

Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał wsi Komyszany w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby - w tym 5-letnie dziecko, Wszyscy ranni trafili do szpitala. 

14:51
02.02.2023

Moskwa chce "przyciągnąć uwagę świata" 24 lutego

Władze Rosji zapowiadają, że planuje wydarzenia, które zwrócą uwagę świata w rocznicę inwazji na Ukrainę. Kreml nie chce, by dominował antyrosyjski przekaz.

Czytaj więcej

Rosjanie zapowiadają, że w rocznicę inwazji nie tylko "antyrosyjskie wydarzenia przyciągną uwagę świata"
14:32
02.02.2023

Władimir Putin przybył do Wołgogradu

W dawnym Stalingradzie prezydent Rosji weźmie udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy zakończenia bitwy stalingradzkiej. W trakcie obchodów Putin ma wygłosić przemówienie.

14:30
02.02.2023

Od jesieni ubiegłego roku pojawia się oraz więcej informacji o dezerterach spośród zwerbowanych do Grupy Wagnerów więźniów

Co najmniej dwukrotnie ukraińskie oddziały odnotowywały tuż za linią frontu pościgi najemników Wagnera za uciekającymi więźniami. Złapanych rozstrzeliwano na miejscu.

Czytaj więcej

Najemnicy z Grupy Wagnera uciekają z frontu. Jeden chciał wrócić do łagru
14:18
02.02.2023

Ulicami Wołgogradu przeszła parada zwycięstwa

Niektóre współczesne pojazdy wojskowe biorące w niej udział miały na sobie oznaczenie "V" - tak samo oznaczane są pojazdy biorące udział w działaniach na Ukrainie.

Czytaj więcej

Parada zwycięstwa w Wołgogradzie. "Wygraliśmy w 1943, wygramy teraz"
13:52
02.02.2023

Przewodniczący Dumy: Leopardy czeka ten sam los co tygrysy 80 lat temu. Spłoną

"Kierownictwo Niemiec powinno właściwie wyjaśnić swoim obywatelom, dlaczego po raz kolejny wciągają Niemców w wojnę. I pamiętać o odległym, ale pamiętnym, 1943 roku" - pisze Wiaczesław Wołodin na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Przewodniczący Dumy: Merkel pomogła nazistom z Kijowa przygotować się do wojny
13:50
02.02.2023

Abp Sawa wysłał list z życzeniami do patriarchy Cyryla

"Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi – stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie" - napisał abp Sawa.

Czytaj więcej

Abp Sawa wysłał list do Cyryla. Pisze o Ukrainie i wrogach wiary
13:25
02.02.2023

Prezydent Ukrainy: Rosja szybko dostosowuje się do wprowadzonych sankcji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w Kijowie, że w rocznicę inwazji zostanie wprowadzony 10. pakiet sankcji na Rosję.

Czytaj więcej

Zełenski: Europa zwalnia tempo sankcji, a Rosja zwiększa tempo dostosowywania się
13:13
02.02.2023

Borrell: UE wyszkoli dodatkowo 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy

Josep Borrell oświadczył, że "Rosja sprowadziła z powrotem wojnę do Europy, ale Ukraina walczy". Szef unijnej dyplomacji dodał, że w czasie rozmowy z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem poinformował go, że w ramach unijnej misji EUMAM przeszkolonych zostanie dodatkowo 15 tys. ukraińskich żołnierzy - łączna liczba przeszkolonych w ramach unijnej misji ukraińskich żołnierzy wzrośnie tym samym do 30 tysięcy.

13:08
02.02.2023

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w pobliżu Kramatorska

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji poinformował, że w pobliżu Kramatorska Rosjanie zniszczyli wyrzutnię rakiet M142 (HIMARS) i M270 (takie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet przekazała Ukrainie Wielka Brytania). Ukraińcy informowali w ostatnich kilkunastu godzinach o atakach rakietowych na Kramatorsk - jednak z przekazywanych przez nich informacji i publikowanych zdjęć wynika, że rosyjskie rakiety spadły na budynki mieszkalne, zabijając trzy osoby i raniąc 20.

12:59
02.02.2023

Ursula von der Leyen w Kijowie: Wsparcie UE dla Ukrainy to, jak dotąd, 50 mld euro

Von der Leyen mówiła, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w długiej perspektywie.

12:39
02.02.2023

Kolejne dwie rakiety spadły na Kramatorsk

Do ataku rakietowego na miasto w obwodzie donieckim doszło dzień po tym, gdy rosyjska rakieta zburzyła jeden dom mieszkalny i uszkodziła kilka innych w środę wieczorem. W środowym ataku zginęły trzy osoby, a 20 zostało rannych.

12:30
02.02.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili 127 żołnierzy w rejonie Bachmutu

127 zabitych rosyjskich żołnierzy, 137 rannych - to bilans walk w rejonie Bachmutu w ciągu ostatniej doby - informuje płk Serhij Czerwaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

12:27
02.02.2023

Co z cenami diesla?

Za 3 dni wchodzi w życie unijne embargo na paliwa z Rosji.

Czytaj więcej

Czy diesel w Unii Europejskiej podrożeje za trzy dni?
12:11
02.02.2023

W czasie obowiązywania w Kijowie godziny policyjnej prostytutki do klientów dowozili policjanci - ustaliła SBU

Stołeczni funkcjonariusze policji postanowili zarabiać na prostytucji nie tylko w Kijowie, wysyłali też swoje „pracownice” do innych regionów Ukrainy, ale też za granicę. SBU informuje, że miesięczne dochody organizatorów seksbiznesu wynosiły ponad 50 mln hrywien (równowartość 6 mln złotych).

Czytaj więcej

Ukraina: Seksbiznes w czasie wojny zarządzany przez policję
11:57
02.02.2023

Premier Ukrainy spotkał się z szefem unijnej dyplomacji

Po spotkaniu Denysa Szmyhala z Josepem Borrellem poinformowano o uruchomieniu przez UE wartego 25 mln euro programu rozminowania Ukrainy.

11:55
02.02.2023

BBC rozmawiało z byłym rosyjskim oficerem, który brał udział w inwazji na Ukrainę

- Dziękuję Bogu, że nikogo nie skrzywdziłem, nikogo nie zabiłem. Dziękuję Bogu, że nie zginąłem. Nie mam nawet moralnego prawa prosić o wybaczenie od Ukraińców. Nie mogę sobie wybaczyć, Więc nie mogę oczekiwać, że mnie wybaczą - mówi Konstantin Jefremow.

Czytaj więcej

Rosyjski oficer: Tak, torturowaliśmy Ukraińców. Sam sobie tego nie wybaczę
11:18
02.02.2023

Norwegia przeznaczy część środków z Suwerennego Funduszu Norwegii na pomoc wojskową i cywilną dla Ukrainy

Deklarację taką złożył premier Norwegii, Jonas Gahr Stoere, na forum norweskiego parlamentu. Wart 1,3 bln dolarów Suwerenny Fundusz Norwegii to jeden z największych światowych funduszy inwestycyjnych. Po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą fundusz ten zaczął notować rekordowe zyski w związku z wzrostem cen norweskiej ropy i gazu. Premier Stoere nie wskazał jaką część środków z funduszu Norwegia ma zamiar wydać na pomoc Ukrainie. Dodał jednak, że jest to "wieloletnie zobowiązanie".

11:02
02.02.2023

Doradca ukraińskiego mera Mariupola: Rosjanie twierdzą, że w lutym mają zdobyć Wuhłedar i Zaporoże

W pobliżu Mariupola miało pojawić się ok. 20 czołgów - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan Mariupola, Petro Andriuszczenko. Andriuszczenko dodaje, że w wioskach wokół Mariupola zakwaterowano czołgistów a ci "otwarcie mówią (zwłaszcza poczęstowani wódką), że otrzymali rozkazy, by w lutym zdobyć Wuhłedar i Zaporoże".

10:59
02.02.2023

Moskwa nie planuje obchodów rocznicy inwazji na Ukrainę

Tak wynika ze słów rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, który był o to pytany w czasie spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Pieskow: Nie wyolbrzymiać roli prywatnych organizacji wojskowych na Ukrainie
10:54
02.02.2023

Ukraina nadal handluje ze światem

Wojna nie wstrzymała eksportu ukraińskich towarów.

Czytaj więcej

Eksport w czas wojny. Ukraina weszła na 12 nowych rynków
10:31
02.02.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim. Jest ofiara

44-letnia kobieta została śmiertelnie ranna w wyniku trafienia rosyjskiego pocisku w dom mieszkalny we wsi Komyszany, w obwodzie chersońskim - informuje chersońska administracja obwodowa. Do ostrzału wsi Komyszany doszło w czwartek rano.

10:27
02.02.2023

Pieskow: Na Kremlu nie toczą się dyskusje o zmianie nazwy Wołgogradu na Stalingrad

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zapewnił, że władze Rosji nie prowadzą dyskusji na temat zmiany nazwy Wołgogradu na Stalingrad z okazji 80. rocznicy zakończenia bitwy stalingradzkiej. - Powtarzam raz jeszcze, nie ma (takiej) dyskusji w łonie administracji prezydenckiej - powiedział Pieskow odpowiadając na pytania dziennikarzy.

10:20
02.02.2023

Niemcy przenieśli do Polski trzy baterie Patriot PAC-3. Osiągnęły już gotowość bojową

Według zapewnień polskiego MON będą one wspierać obronę wschodniej Polski przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. Mają być wpięte do polskiego systemu ochrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Czytaj więcej

Niemieckie patrioty chronią już polskie niebo
10:01
02.02.2023

Ławrow: Jeśli broń dalszego zasięgu jest dostarczana Ukrainie, będziemy musieli odepchnąć ją od naszych granic

W związku ze zbliżającą się rocznicą rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Siergiej Ławrow zapowiedział też przygotowanie przez Rosję "raportów", w tym raportów dotyczących aktywności amerykańskich biolaboratoriów na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ławrow: Będziemy musieli odepchnąć Ukrainę dalej od swoich granic
09:47
02.02.2023

Orędzie Putina nabiera kształtów. Prezydent Rosji skupi się na wojnie

Otoczenie prezydenta Rosji przygotowuje orędzie, które w lutym ma wygłosić Władimir Putin. Portal Meduza dotarł do informacji, jakie tezy ma stawiać Putin.

Czytaj więcej

Kreml przygotowuje orędzie Władimira Putina. Co powie prezydent Rosji?
09:29
02.02.2023

MSZ Austrii uznał czterech rosyjskich dyplomatów za persona non grata

Chodzi o dwóch pracowników rosyjskiej ambasady podejrzanych o działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym, a także dwóch pracowników stałej rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu. Wszyscy czterej mają opuścić Austrię do 8 lutego.

08:58
02.02.2023

Odzyskanie Krymu? Pentagon wątpi w możliwości Ukraińców

W ocenie Pentagonu w najbliższym czasie ukraińska armia nie będzie miała możliwości wyprzeć Rosjan z okupowanego Krymu.

Czytaj więcej

Pentagon nie uważa, by Ukraina mogła szybko odzyskać Krym
08:44
02.02.2023

Ursula von der Leyen w Kijowie

08:18
02.02.2023

USA nie poinformowały sojuszników, że zablokują wysłanie F-16 na Ukrainę

Stany Zjednoczone nie poinformowały swoich sojuszników, że sprzeciwią się wysłaniu przez inne kraje swoich myśliwców F-16 na Ukrainę - informuje CNN.

Jednocześnie wielu amerykańskich urzędników uważa, że wysłanie przez USA własnych samolotów byłoby kosztownym i skomplikowanym krokiem, który ich zdaniem nie opłaca się w krótkiej perspektywie w porównaniu z pilniejszymi potrzebami Ukrainy w zakresie artylerii, rakiet i systemów obrony powietrznej.

07:57
02.02.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon Oczakowa

O ostrzale poinformował gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.

07:51
02.02.2023

Brytyjski resort obrony: Rola Rosji, jako eksportera uzbrojenia, spadnie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii spodziewa się, że w związku z wojną na Ukrainie i międzynarodowymi sankcjami rola Rosji, jako wiarygodnego eksportera uzbrojenia, spadnie. "Nawet przed inwazją udział Rosji w międzynarodowym eksporcie uzbrojenia spadał. Obecnie (...) Rosja niemal na pewno uczyni priorytetem dostarczanie nowych systemów uzbrojenia dla swojej armii, kosztem partnerów zewnętrznych" - czytamy w analizie. 

07:26
02.02.2023

Ukraińcy o walkach z wagnerowcami: Karabiny są tak przegrzane, że trzeba je wymieniać

Stacja CNN rozmawiała z członkiem ukraińskiej armii, który opowiada o starciach z najemnikami z grupy Wagnera. Rosjan, często przywożonych na front prosto z więzień, porównuje do filmowych zombie.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz: Walka z wagnerowcami przypomina film o zombie
07:20
02.02.2023

W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów

Wszystkie ofiary śmiertelne to ofiary rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk. Ranne w obwodzie donieckim zostały 22 osoby, z czego 17 to mieszkańcy Kramatorska - wynika z wpisu Pawła Kyryłenki, gubernatora obwodu donieckiego, na jego kanale w serwisie Telegram.

07:08
02.02.2023

Rosyjska ciężka artyleria ostrzelała rejon nikopolski

O ostrzale informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Mykoła Łukaszczuk na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że ostrzelany został m.in. Nikopol, stolica rejonu.

06:58
02.02.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 129 030 żołnierzy, 3 211 czołgów, 6 382 pojazdy opancerzone, 2 212 zestawów artyleryjskich, 458 wyrzutnie rakiet, 222 zestawy przeciwlotnicze, 293 samoloty, 284 śmigłowce, 1 951 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 064 pojazdy (w tym cysterny) i 200 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
02.02.2023

ISW: Mimo groźby rosyjskiego ataku ukraińska armia nadal przygotowuje się do kontrofensywy

Zdaniem think tanku Ukraina chce przeprowadzić dużą kontrofensywę do lata 2023 roku.

Czytaj więcej

Think tank: Nadchodzi rosyjska ofensywa. Ograniczy się do Donbasu
06:37
02.02.2023

Dwóch mieszkańców Chersonia oskarżonych o kolaborację z Rosjanami

Ukraińska prokuratura poinformowała dwóch mieszkańców Chersonia, in absentia, o oskarżeniu ich o kolaborację z Rosjanami. Mężczyźni - jeden pracował przed inwazją Rosji na Ukrainę jako ochroniarz w sklepie a drugi był bezrobotny -  w czasie okupacji Chersonia przez Rosjan zajęli stanowiska dyrektorów dwóch szkół w mieście (gimnazjum i szkoły podstawowej). Prokuratura podkreśla, że obaj podejmowali działania mające na celu "zniszczenie państwowego systemu edukacji i wdrożenia rosyjskich standardów nauczania".

06:19
02.02.2023

Okupowany Donieck pełen jest rosyjskich żołnierzy

Rosja chce zdążyć z ofensywą przed dotarciem na Ukrainę zachodnich czołgów.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Krótka historia czasu na wojnie
06:14
02.02.2023

2 lutego Wołgograd obchodzi 80. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego w bitwie stalingradzkiej

W czwartek Putin w Wołgogradzie weźmie udział w oficjalnych uroczystościach (odbędzie się m.in. parada wojskowa), przemówi podczas koncertu, spotka się z weteranami i miejscowymi władzami. Rosyjskie media spekulują, że powie ostatnie słowo w trwającym od lat sporze wokół przywrócenia poprzedniej nazwy miasta. Zwłaszcza że miejscowa organizacja weteranów zwróciła się w ubiegłym roku z prośbą o rozpoczęcie procedury przemianowania miasta do gubernatora.

Czytaj więcej

Stalingrad czeka na przemówienie Putina
06:12
02.02.2023

New Start to ostatnie porozumienie rozbrojeniowe między Moskwą i Waszyngtonem, które zamiera

W ten sposób bezpieczeństwo świata cofa się o ponad 50 lat. W 1969 r. oba kraje podjęły bowiem rokowania w sprawie pierwszego porozumienia o redukcji strategicznych pocisków atomowych SALT. Umowa ta była przedłużana w 1979 r. oraz – już z inicjatywy Ronalda Reagana – w 1991 r. Stanowiła fundament umów ograniczających wyścig zbrojeń, bo w ten sposób Amerykanie mieli nadzieję, że w razie wybuchu wojny światowej ryzyko anihilacji ich kraju zostanie przynajmniej ograniczone.

Czytaj więcej

Wyścig zbrojeń bez żadnych ograniczeń
05:55
02.02.2023

W środę Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na Słowiańsk, Kramatorsk i Drużkiwkę

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby Rosjanie wystrzelili przeciwko celom na Ukrainie sześć rakiet, z czego cztery spadły na cele cywilne w Słowiańsku, Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim. Ponadto Rosjanie przeprowadzili cztery uderzenia z powietrza i 73 ostrzały celów na Ukrainie.

05:40
02.02.2023

Zestawy IRIS-T, Arrow-3 i Patriot mają złożyć się na niemiecką tarczę antyrakietową

Ostateczny koszt systemu obrony przeciwrakietowej, jaki chcą stworzyć Niemcy, nie jest jeszcze znany, ponieważ negocjacje w tej kwestii nadal się toczą.

Czytaj więcej

Niemcy chcą zbudować tarczę antyrakietową. Mogą na to wydać do 17 mld euro
05:17
02.02.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa pokazała zniszczenie oddziału szturmowego Grupy Wagnera w rejonie Bachmutu

Jak czytamy na kanale Gwardii Narodowej w serwisie Telegram 27 stycznia, w rejonie Bachmutu, 3 Brygada Gwardii Narodowej wraz z 44 Samodzielną Brygadą Artylerii wykryła lokalizację oddziału rosyjskich najemników. W efekcie udało się zniszczyć jednostkę w sile plutonu - czytamy we wpisie.

04:58
02.02.2023

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli ataki Rosjan w rejonie Bachmutu, Krasnej Hory i Błahodatnego

Rosjanie próbują też atakować Łyman, miasto odbite przez ukraińską armię w październiku, które pełni dziś ważną rolę w zaopatrywaniu ukraińskich wojsk walczących na froncie.

Czytaj więcej

Sytuacja na froncie w Donbasie "coraz poważniejsza"
04:33
02.02.2023

Zełenski: Wróg stara się o zdobycze, by pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja ma jakieś szanse

- Dochodzi do pewnego nasilenia działań ofensywnych na froncie - na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wytrwaliśmy przez cały ten czas, od lutego do lutego. Wróg stara się o jakiekolwiek zdobycze teraz, by pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja ma jakieś szanse. W takich okolicznościach musimy być szczególnie zjednoczeni, szczególnie skupieni na interesie narodowym i - w efekcie - szczególnie odporni. Jestem pewien, że w tym wytrwamy - dodał.

04:29
02.02.2023

W lutym co najmniej cztery posiedzenia RB ONZ ws. Ukrainy

O tym, że Rada Bezpieczeństwa ONZ w lutym odbędzie co najmniej cztery posiedzenia poświęcone sytuacji na Ukrainie, poinformował Dmitrij Poliański, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ. Posiedzenia mają odbyć się 6 lutego (będzie poświęcone humanitarnym aspektom wojny na Ukrainie) i 24 lutego (w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę), a także 8 lutego (na żądanie Rosji, w kwestii perspektyw pokojowego zakończenia konfliktu na Ukrainie) oraz 23 lutego (to spotkanie będzie poświęcone relacjom ONZ-UE, ale w jego trakcie ma być poruszony temat Ukrainy).

04:24
02.02.2023

W środę z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło pięć statków z żywnością

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą podało, że w piątek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło pięć statków z kukurydzą, pszenicą i soją. Łącznie na ich pokładach znajdowało się 216 719 ton żywności. Statki te udały się do Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Chin i Egiptu. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów wypłynęły 694 statki, na pokładzie których znajdowało się 19 288 350 ton żywności.

04:17
02.02.2023

Wyrzutnie strategicznych pocisków międzykontynentalnych Jars rozpoczęły patrole w Kraju Ałtajskim

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że mobilne wyrzutnie strategicznych pocisków międzykontynentalnych RS-24 Jars rozpoczęły patrole w Kraju Ałtajskim. Ministerstwo opublikowało nagranie, na którym widać wyrzutnie w czasie patrolu i w trakcie zmieniania pozycji w zaśnieżonym rejonie. Załogi wyrzutni mają w ramach patroli pokonywać do 100 km, zmieniać pozycje polowe, maskować wyrzutnie oraz rozpraszać wyrzutnie m.in. w terenach zalesionych - wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.

04:17
02.02.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 343