Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

- Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności przed sądem za swoje odrażające zbrodnie. Prokuratorzy z Ukrainy i Unii Europejskiej już współpracują. Zbieramy dowody i jako pierwszy krok mam przyjemność ogłosić, że w Hadze powstanie międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji w Ukrainie  – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej w Kijowie, rozmawiając z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

ONZ zdefiniowała agresję jako „użycie siły zbrojnej przez państwo przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej lub niezależności politycznej innego państwa lub w jakikolwiek inny sposób niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych”.

Czytaj więcej

Parlament Europejski zagłosował za planem przystąpienia Ukrainy do UE

-  Centrum to będzie koordynować gromadzenie dowodów, zostanie włączone do wspólnego zespołu dochodzeniowego wspieranego przez naszą agencję Eurojust [Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych]” – powiedziała von der Leyen.

- Będziemy więc gotowi do bardzo szybkiego rozpoczęcia pracy z Eurojustem, Ukrainą, partnerami naszego wspólnego zespołu śledczego, a także z Holandią – dodała.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) w zeszłym tygodniu jednogłośnie głosowało za „żądaniem” utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania rosyjskich i białoruskich przywódców politycznych i wojskowych „za zbrodnię agresji na Ukrainę”.

Podobny apel pojawił się na początku tego miesiąca od brytyjskich polityków, by stworzyć specjalny trybunał do zbadania rosyjskich zbrodni w Ukrainie.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna w piątek zaproponowano „utworzenie specjalnego trybunału, który byłby ograniczony do zbrodni agresji”, jako uzupełnienie śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie.