Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

Prezydent Rosji Władimir Putin przebywa dziś w Wołgogradzie - dawniej Stalingradzie - gdzie trwają uroczystości 80. rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej w Bitwie o to miasto.

W przeddzień uroczystości, które obejmują ok. 250 różnych wydarzeń, jak podkreślały rosyjskie media, w Wołgogradzie odsłonięto pomnik Józefa Stalina i dwóch sowieckich marszałków - Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego.

Czytaj więcej

W Wołgogradzie odsłonięto pomnik Józefa Stalina

W czwartek, główny dzień obchodów, w mieście, któremu czasowo przywrócono dawną nazwę, odbyła się parada wojskowa pod hasłem "Wygraliśmy w 1943, wygramy teraz".

Czytaj więcej

Parada zwycięstwa w Wołgogradzie. "Wygraliśmy w 1943, wygramy teraz"

Podczas swojej wizyty w Wołgogradzie Putin wygłosi przemówienie. Wcześniej odwiedził Kurhan Mamaja, najwyższy punkt Wołgogradu i nekropolię, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy radzieckich poległych w bitwie stalingradzkiej.

Putin złożył wieniec przed Wiecznym Płomieniem w Sali Sław, a następnie uczcił minutą ciszy pamięć żołnierzy.

Następnie prezydent Rosji zabrał głos na uroczystości poświęconej 80. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem.i

Stwierdził, że siły, które prowadzą niewypowiedzianą wojnę z Rosją, spotkają się z ostrą reakcją.  - Nie wysyłamy naszych czołgów do ich granic, ale mamy czym odpowiedzieć - powiedział Putin.

Rosyjski dyktator zwrócił też uwagę, że ideologia nazizmu stwarza bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji.

 - Teraz niestety widzimy, że ideologia nazizmu, już w swojej nowoczesnej postaci, w swoim nowoczesnym przejawie, ponownie stwarza bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju. Raz po raz jesteśmy zmuszeni do odparcia agresji kolektywnego Zachodu – powiedział.

 - Niewiarygodne, ale prawdziwe: znowu grożą nam niemieckie czołgi Leopard z krzyżami na pancerzach. I znowu będą walczyć z Rosją na ziemi ukraińskiej rękami Bandery – mówił Putin.

Putin podkreślił, że Rosja ma świadomość, że „mimo wysiłków w gruncie rzeczy przekupnej propagandy nieprzyjaznych zachodnich elit", Rosja ma  wielu przyjaciół i to "na całym świecie, w tym na kontynencie amerykańskim, w Ameryce Północnej, w Europie”.

- Ale ci, którzy wciągają kraje europejskie, w tym Niemcy, w nową wojnę z Rosją i tym bardziej nieodpowiedzialnie ogłaszają to jako fakt dokonany, ci, którzy spodziewają się zwycięstwa nad Rosją na polu bitwy, najwyraźniej nie rozumieją, że współczesna wojna z Rosją będzie zupełnie inna – podkreślił rosyjski prezydent.