Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

2 lutego 1943 roku, po kilku miesiącach walk, walczące pod Stalingradem niemieckie oddziały skapitulowały co okazało się jednym z punktów zwrotnych II wojny światowej. Porażka Wehrmachtu pod Stalingradem rozpoczęła odwrót Niemców na froncie wschodnim.

W tym roku Rosjanie świętują 80 rocznicy bitwy w Wołgogradzie. W uroczystościach bierze udział prezydent Rosji, Władimir Putin, który po południu ma wygłosić przemówienie.

W czasie parady zwycięstwa ulicami Wołgogradu przejechały zarówno współczesne, jak i historyczne czołgi i pojazdy wojskowe.

Czytaj więcej

Przewodniczący Dumy: Merkel pomogła nazistom z Kijowa przygotować się do wojny

Niektóre współczesne pojazdy miały na sobie oznaczenie "V" - tak samo oznaczane są pojazdy biorące udział w działaniach na Ukrainie.

61-letnia Irina Zołotoriewa, mieszkanka Wołgogradu, której krewni walczyli w Stalingradzie, widzi podobieństwo między wydarzeniami sprzed 80 lat a obecną wojną na Ukrainie.

Władze Rosji wielokrotnie porównywały obecną wojnę, którą toczą na Ukrainie, do II wojny światowej

- To nasuwa skojarzenia. Nasz kraj walczy o sprawiedliwość, wolność. Zwyciężyliśmy w 1943 i to jest przykładem dla współczesnego pokolenia. Sądzę, że wygramy znów, niezależnie od tego, co się stanie - mówi.

W środę w Wołgogradzie odsłonięto nowe popiersie Józefa Stalina, wraz z dwoma innymi popiersiami - marszałków Georgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego.

Władze Rosji wielokrotnie porównywały obecną wojnę, którą toczą na Ukrainie, do II wojny światowej - jednak porównanie to zdecydowanie odrzuca strona ukraińska wskazując, że Rosja prowadzi na Ukrainie wojnę napastniczą, której celem jest powiększenie terytorium Federacji Rosyjskiej siłą.