Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

Pakiet będzie zawierał zobowiązanie do dostarczenia Ukrainie wystrzelonego z ziemi pocisku kierowanego o małej średnicy, o zasięgu ok. 150 km (90 mil), poinformowało dwóch urzędników.

Chociaż pociski skutecznie podwoją zasięg ukraińskiego uzbrojenia, pakiet nie będzie zawierał od dawna poszukiwanego pocisku ATACMS o zasięgu przekraczającym 300 km (200 mil).

Stany Zjednoczone nieustannie odrzucają prośby Ukrainy o ten system w związku z obawami, że mogą one zostać użyte do uderzenia w cele w głębi Rosji.

To pierwszy pakiet bezpieczeństwa od czasu, gdy Stany Zjednoczone zobowiązały się w styczniu dostarczyć Ukrainie zaawansowane czołgi M-1 Abrams – była to decyzja podjęta w porozumieniu z krajami europejskimi dostarczającymi niemieckie czołgi Leopard 2.

Pakiet, który może zostać ogłoszony już w piątek, zostanie podzielony między 500 milionów dolarów na broń i sprzęt pobrany bezpośrednio z amerykańskich zapasów oraz około 1,7 miliarda dolarów na dostawy od kontrahentów wojskowych, znanych jako Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) .

We wtorek rzeczniczka Białego Domu Olivia Dalton powiedziała, że ​​„wkrótce” zostanie ogłoszona kolejna zapowiedź pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, nie podając dalszych szczegółów.

Wystrzeliwana z ziemi bomba o małej średnicy, która ma znaleźć się w pakiecie, nie dotrze na Ukrainę natychmiast, ponieważ nie będzie pochodzić bezpośrednio z amerykańskich zapasów. Zamiast tego Stany Zjednoczone podpiszą umowę z producentami broni na dostarczenie pocisku dalekiego zasięgu na Ukrainę, co może zająć tygodnie lub miesiące.

Pakiet obejmuje również amunicję do artylerii i HIMARS, a także systemy wsparcia i sprzęt dla systemu rakietowego Patriot, powiedział jeden z urzędników. Siły ukraińskie nie ukończyły szkolenia z systemu Patriot , ale Stany Zjednoczone upewniają się, że zakończą zanim pierwsza bateria patriotów zacznie bronić Ukrainy.