Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów poinformowała, że w 2022 r Ukraina uzgodniła z partnerami zagranicznymi 22 wzory międzynarodowych świadectw weterynaryjnych na eksport produktów pochodzenia zwierzęcego do 12 krajów świata.

W szczególności Ukraina rozpoczęła eksport półproduktów mięsnych do Albanii, ślimaków do Gruzji oraz mleka i produktów mlecznych do Republiki Dominikańskiej, wylicza agencja Unian.

Czytaj więcej

Chiny pomagają Rosji w wojnie? To może zaszkodzić gospodarce

Izrael importuje ozdobne ryby słodkowodne, króliki, gryzaki dla zwierząt domowych, mrożone i przetworzone skóry. Kanada rozpoczęła import mięsa i przetworów drobiowych z Ukrainy, Kenia - mleka i nabiału, Singapur kupuje karmę dla zwierząt domowych.

Od zeszłego roku Macedonia Północna kupuje ukraińską konserwy dla zwierząt domowych, a także surową karmę dla zwierząt domowych do sprzedaży bezpośredniej lub produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego do karmienia zwierząt futerkowych.

Serbia importuje z Ukrainy jaja wylęgowe, konserwy i przetworzoną karmę dla zwierząt domowych. Od 2022 roku Ukraina eksportuje produkty z białka zwierzęcego (nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi) oraz produkty rybne do Turcji, do Pakistanu - jaja spożywcze, do Czarnogóry - półprodukty mięsne przeznaczone do spożycia przez ludzi oraz zwierząt.

Czytaj więcej

Ukraina chce wjechać na węższe tory. Porozumienie podpisane

Rośnie też ukraiński handel rolny w Unią. Państwowa Służba ds. Żywności i Konsumentów zauważyła, że w ciągu roku liczba przedsiębiorstw produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego, które mają prawo eksportować na terytorium Unii Europejskiej, wzrosła do 432, czyli o 53 firmy. Dla porównania w 2021 r. takie uprawnienie otrzymały 23 przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, że 22 lipca 2022 roku Ukraina i Rosja, za pośrednictwem Turcji, podpisały odrębne porozumienia z ONZ w sprawie przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. 1 sierpnia 2022 r pierwszy od 24 lutego statek z ukraińską żywnością wypłynął z Odessy.

W końcu grudnia Ukraina otworzyła rynki Kanady i Turcji na eksport produktów rolnych. Poinformowano, że do Turcji trafią produkty rybne, a mięso drobiowe i przetwory drobiowe importuje Kanada.

Czytaj więcej

Krym dławi się zebranym zbożem. Nikt go nie chce