Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

- Ponieważ Ukraina potrzebuje pocisków dalekiego zasięgu, które nie pozwolą wrogowi na utrzymanie obrony i zmuszą go do przegrania, jest gotowa koordynować cele z partnerami – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow na spotkaniu z Komisją Europejską w czwartek.

- Gdybyśmy mieli możliwość uderzenia z odległości 300 kilometrów, armia rosyjska nie byłaby w stanie utrzymać obrony i przegrałaby. Ukraina jest gotowa udzielić wszelkich gwarancji, że wasza broń nie zostanie użyta w atakach na terytorium Rosji - powiedział Reznikow, zapewniając, że siły zbrojne mają wystarczającą liczbę celów na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy.

- Sukces Ukrainy na polu bitwy jest także Waszym sukcesem. Spodziewamy się, że ten rok przyniesie nowe możliwości... Aby wygrać, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - powiedział minister.

W szczególności zaapelował do partnerów o jak najszybszą pomoc w tworzeniu zdolności obrony przeciwrakietowej. W tym kontekście Reznikow podkreślił potrzebę zdobycia systemów Patriot i SAMP/T przy pierwszej okazji, wraz z większą liczbą IRIS-T i NASAMS.