Pieskow: Nie wyolbrzymiać roli prywatnych organizacji wojskowych na Ukrainie

- Nie mam wiedzy o żadnych zaplanowanych wydarzeniach - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie czy Rosja będzie w jakikolwiek sposób obchodzić rocznicę rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Publikacja: 02.02.2023 10:57

Dmitrij Pieskow

Dmitrij Pieskow

Foto: PAP/EPA

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazje na Ukrainę, atakując terytorium sąsiada z trzech stron, w tym z terytorium Białorusi.

Rosja określa działania wojenne przeciw Ukrainie mianem "specjalnej operacji wojskowej".

Według ministra obrony Ukrainy, Ołeksija Reznikowa, w rocznicę inwazji Rosja planuje rozpocząć kolejną, dużą ofensywę na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej

Ławrow: Będziemy musieli odepchnąć Ukrainę dalej od swoich granic

Z kolei szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w rozmowie z rosyjskim propagandystą, Dmitrijem Kisielowem powiedział, że Rosja przygotuje "raporty" na rocznicę inwazji, w tym raport dotyczący amerykańskich biolaboratoriów na Ukrainie.

W czasie spotkania z dziennikarzami o plany obchodów rocznicy inwazji na Ukrainę był pytany rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

- Nie mam informacji o żadnych planowanych wydarzeniach - odparł.

Sugeruję, aby nie wyolbrzymiać wagi do takich prywatnych organizacji wojskowych

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

Pieskow był też pytany o doniesienia dotyczące udziału w walkach na Ukrainie zachodnich ochotników z tzw. Grupy Mozarta - prywatnej firmy wojskowej, złożonej z obywateli państw Zachodu z wojskowym doświadczeniem, która zajmowała się szkoleniem wojskowym, ewakuacją cywilów i dystrybucją pomocy humanitarnej na ogarniętej wojną Ukrainie.

- Mówiąc szczerze, sugeruję, aby nie wyolbrzymiać wagi do takich prywatnych organizacji wojskowych. Nie mam informacji o żadnej znaczącej roli, którą takie prywatne organizacje wojskowe by odgrywały - powiedział Pieskow.

Prywatną organizacją wojskową jest m.in. rosyjska Grupa Wagnera, której najemnicy mieli odgrywać dużą rolę m.in. w walkach o Sołedar i Bachmut. W ostatnim czasie pojawiają się jednak sygnały, że brak sukcesów najemników z Grupy Wagnera w szturmie na Bachmut sprawił, iż Grupa Wagnera i jej założyciel, Jewgienij Prigożyn, znaleźli się w niełasce Kremla, który obecnie stawia na regularne jednostki rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Think tank: Putin odwraca się od Prigożyna, znów liczy na armię
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO