Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że sytuacja w Donbasie staje się jeszcze poważniejsza.
Propozycja rozmów pokojowych miała paść w połowie stycznia.
"NZZ" powołuje się na rozmowę z dwoma niemieckimi ekspertami od polityki zagranicznej, którzy pod warunkiem anonimowości poinformowali, że szef CIA sondował wówczas gotowość do rozmów pokojowych Ukrainy i Rosji.
Propozycja obejmowała pokój dla Ukrainy za oddanie Rosji 20 proc. ziemi - czyli mniej więcej powierzchnię Donbasu, dla Rosji - ziemię za pokój.
Czytaj więcej
Niemcy nie pozwolą sojusznikom eksportować niemieckich czołgów do Ukrainy, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się wysłać własne czołgi bojowe - poinformowali wysocy niemieccy urzędnicy cytowani przez "Wall Street Journal".
Obie strony odmówiły. Rosjanie - bo byli przekonani, że wojnę i tak wygrają, a Ukraińcy - bo nie są skłonni dzielić swojego terytorium.
Według szwajcarskiego dziennika, jeśli ta informacja jest prawdziwa, oznacza to, że Biden chciał uniknąć przedłużającej się wojny w Ukrainie. I nie mialby być w tym osamotniony.
Nowe opracowanie Rand Corporation (»Avoiding a long war«), renomowanego amerykańskiego think tanku, stwierdza, że »uniknięcie długiej wojny jest wyższym priorytetem« dla Stanów Zjednoczonych niż pozwolenie Ukrainie na »kontrolowanie całego swojego terytorium«" — informuje szwajcarski dziennik, cytowany przez Onet.
To właśnie po tej nieudanej próbie doprowadzenia do negocjacji, prezydent Joe Biden zdecydował się ulec presji kanclerza Scholza, który zapowiedział, że Niemcy wyślą Ukrainie leopardy, jeśli Stany Zjednoczone wyślą abramsy.