06:00
05.02.2023

Niedzielna relacja

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 347
00:59
05.02.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:57
05.02.2023

Zełenski: Jest bardzo ciężko w Bachmucie

Prezydent Ukrainy powiedział, że rosyjskie dowództwo rzuca coraz więcej sił, by przełamać ukraińską obronę.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Zełenski: Sytuacja na froncie coraz trudniejsza
23:58
05.02.2023

Mer: W Mariupolu działa ruch oporu

Lojalny wobec Kijowa mer kontrolowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, Wadym Bojczenko, powiedział, że w mieście działa ruch oporu, którego członkowie przekazują informacje o sytuacji w mieście, o miejscach dyslokacji rosyjskich wojsk oraz o składach amunicji. - Siły zbrojne (Ukrainy - red.), działając na podstawie informacji, które uzyskujemy od partyzantów z Mariupola, pracują nad niszczeniem amunicji i siły żywej Federacji Rosyjskiej na terenie miasta - dodał Bojczenko, cytowany przez Ukrinform.

23:36
05.02.2023

Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy

Sumska obwodowa administracja wojskowa podała, że w sobotę wojska rosyjskie ostrzelały - głównie za pomocą moździerzy - teren czterech hromad (gmin) w obwodzie sumskim. Uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne, nie było ofiar w ludziach - czytamy w komunikacie.

23:07
05.02.2023

Zełenski: Z niewoli uwolniono do tej pory 1762 Ukraińców

- Dziś mamy dobre wieści. Z niewoli rosyjskiej uwolniono kolejnych 116 Ukraińców - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodając, że od początku konfliktu na Ukrainę wróciło 1762 jeńców wojennych.

22:26
04.02.2023

Ukraiński SG: Rosjanie werbują skazane kobiety

Aby uzupełnić straty w szeregach swojego wojska, Rosjanie próbują wciągnąć do walk skazane kobiety - podał ukraiński Sztab Generalny. Według tego źródła, w ciągu tygodnia ok. 50 kobiet z kolonii karnej w Śnieżnem (obwód doniecki) zostało zwerbowanych.

21:49
04.02.2023

Czołg Leopard 2 z Kanady w drodze na Ukrainę

Minister obrony Kanady Anita Anand podała, że Kanada wysyła Ukrainie czołgi, a pierwsza maszyna typu Leopard 2 jest w drodze

21:10
04.02.2023

Podolak odpowiada na słowa Miedwiediewa

"Prawo międzynarodowe jest jasne. Ukraina może wyzwolić swe terytoria za pomocą wszelkich narzędzi. Krym jest ukraiński" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak dodając, że grożenie "odwetowymi uderzeniami" ze strony przedstawicieli Rosji to tylko potwierdzenie "zamiaru popełnienia masowych mordów". Podolak napisał też, że Miedwiediewa należy ignorować.

Wcześniej były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dostawy bardziej zaawansowanej broni amerykańskiej na Ukrainę wywołają jedynie więcej uderzeń odwetowych ze strony Rosji, aż do stopnia rosyjskiej doktryny nuklearnej.

20:33
04.02.2023

Odessa bez prądu

Znaczne ograniczenia w dostawach energii elektrycznej w Odessie utrzymają się przynajmniej dziś i jutro - poinformował w sobotę wieczorem szef ukraińskiego koncernu Ukrenergo. Wcześniej informowano, że w Odessie wprowadzono awaryjne wyłączenia dostaw prądu po wypadku w podstacji elektrycznej wysokiego napięcia, która wcześniej została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ataku. Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal mówił, że skala awarii jest znacząca, a szybkie przywrócenie zasilania - niemożliwe.

20:02
04.02.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim

W sobotę Rosjanie dwukrotnie ostrzelali z artylerii rejon Nikopola - podał Mykoła Łukaszuk, szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego podkreślając, że "najważniejsze, że nie było ofiar".

19:32
04.02.2023

Ukraińskie dowództwo o przegrupowaniach wojsk rosyjskich

W codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podał, że "wróg przegrupowuje się na niektórych kierunkach", a wojska rosyjskie koncentrując się na prowadzeniu działań ofensywnych w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki (obwód doniecki) oraz Kupiańska (obwód charkowski).

18:58
04.02.2023

Bezrobocie w Rosji spadło. To wynik mobilizacji

Rosyjski reżim chwali się oszałamiającym spadkiem bezrobocia – bez pracy jest już tylko 548 tysięcy obywateli. Jeszcze w listopadzie było ich 2,7 miliona.

Czytaj więcej

Rosyjskie bezrobocie gwałtownie spadło. Mężczyźni poszli wojować
18:24
04.02.2023

"Rosjanie próbują zmieść Bachmut z powierzchni ziemi"

Mer Bachmutu (obwód doniecki) opublikował w mediach społecznościowych fotografie przedstawiające miasto, wokół którego trwają rosyjskie ataki. Ołeksij Rewa napisał, że Rosjanie próbują zetrzeć Bachmut z powierzchni ziemi. "Nie damy się złamać!" - zadeklarował.

17:56
04.02.2023

Doniesienia o działaniach ukraińskiego lotnictwa

W sobotę ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły trzy naloty na miejsca koncentracji żołnierzy i rosyjskiego sprzętu wojskowego - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:27
04.02.2023

Zacharowa oskarża Zachód o hipokryzję

Po szczycie UE-Ukraina, który odbył się w Kijowie, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że Unia Europejska wspiera Kijów, by osłabić Rosję. Zacharowa oświadczyła, że apele Zachodu o pokój w sytuacji, gdy przywódcy państw zachodnich deklarują gotowość wspierania Ukrainy "tak długo, jak to będzie konieczne", to przejaw hipokryzji.

16:56
04.02.2023

Ukraina zrywa z Rosją umowę dotyczącą kosmosu

O sprawie poinformował przedstawiciel rządu Ukrainy w ukraińskim parlamencie.

Czytaj więcej

Ukraina zerwała z Rosją umowę o eksploracji kosmosu
16:23
04.02.2023

Grupa nieletnich ranna w wyniku eksplozji miny

Policja obwodu charkowskiego prowadzi dochodzenie w sprawie eksplozji, do której doszło w piątek wieczorem na przystanku autobusowym w mieście Izium. Według dotychczasowych ustaleń, 16-letni chłopak przyniósł ze sobą przedmiot przypominający minę przeciwpiechotną. Przez nieostrożność nastolatek upuścił przedmiot. Doszło do wybuchu, w wyniku którego siedmioro nastolatków zostało rannych.

15:42
04.02.2023

Szkolenie załóg czołgów. Zełenski dziękuje Sunakowi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Wielkiej Brytanii Rishiemu Sunakowi za rozpoczęcie szkolenia załóg, które będą obsługiwały przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię czołgi Challenger. "Rozmawialiśmy o dalszym rozszerzaniu możliwości ukraińskiej armii" - podał w mediach społecznościowych Zełenski.

15:10
04.02.2023

Mariupol. "Rosjanie wywożą ciała wraz z gruzem"

W Mariupolu Rosjanie wywożą gruzy domów wraz z ciałami ludzi, którzy w nich zginęli - powiedział lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta, Wadym Bojczenko. Według mera, po zniszczeniu znacznej części zabudować Mariupola Rosjanie starają się zatrzeć ślady swoich zbrodni.

14:31
04.02.2023

Diesel nie powinien znacząco zdrożeć przez embargo

Od poniedziałku zaczyna obowiązywać w Unii Europejskiej embargo na import rosyjskich produktów naftowych, w tym oleju napędowego. Mimo że Polska stosunkowo dużo go dotychczas importowała, to analitycy na razie nie widzą powodów do niepokoju.

Czytaj więcej

Ceny diesla nie powinny istotnie wzrosnąć w wyniku unijnego embarga
14:10
04.02.2023

Ukraińcy ćwiczą obsługę brytyjskich czołgów

13:53
04.02.2023

Poważna awaria w Odessie. Miasto bez pradu

Ukraina wprowadziła awaryjne wyłączenia energii w Odessie po wypadku w podstacji elektrycznej wysokiego napięcia, która wcześniej została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ataku.

"Sytuacja jest złożona, skala awarii jest znacząca, niemożliwe jest szybkie przywrócenie zasilania, w szczególności infrastruktury krytycznej" - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

13:31
04.02.2023

Ciała dwóch brytyjskich wolontariuszy, którzy zginęli na Ukrainie, zostały zwrócone przez Rosjan

W ramach wymiany wróciło 116 ukraińskich jeńców wojennych, a także odesłano 63 Rosjan.

Rosjanie przekazali również ciała dwóch Brytyjczyków: 28-letniego Christophera Parry'ego i 48-letniego Andrew Bagshawa.

Mężczyźni zginęli 6 stycznia w pobliżu miejscowości Sołedar podczas próby ewakuacji ludności cywilnej.

12:48
04.02.2023

Niemcy zbierają dowody zbrodni wojennych na Ukrainie

Niemcy przygotowują się do procesu w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy i zbierają w tym celu informacje - poinformował niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

- Przygotowujemy się do ewentualnego przyszłego procesu - albo tu w Niemczech, albo z naszymi zagranicznymi partnerami, albo przed sądem międzynarodowym - wyjaśnił.

11:56
04.02.2023

Portugalia wyśle na Ukrainę czołgi Leopard 2

Portugalia jest kolejnym krajem, który powiedział, że wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Decyzję ogłosił premier Antonio Costa.

Portugalczycy prowadzą obecnie rozmowy z Niemcami, aby uzyskać części potrzebne do naprawy niezdatnych do użytku czołgów Leopard w portugalskich siłach zbrojnych. Premier nie powiedział, ile z nich zostanie wysłanych.

- Obecnie pracujemy nad tym, aby móc wydać część naszych czołgów - ogłosił Costa. - Wiem, ile czołgów zostanie (wysłanych na Ukrainę), ale to zostanie ogłoszone w odpowiednim czasie - dodał.

Admirał António Silva Ribeiro, szef portugalskich sił zbrojnych, powiedział w zeszłym miesiącu, że Portugalia ma 37 czołgów Leopard 2, ale media informowały, że większość z nich jest niesprawna.

11:31
04.02.2023

RT kończy aktywność dziennikarską w Niemczech

RT DE Productions, która dostarczała treści informacyjne dla niemieckojęzycznej strony internetowej i kanału telewizyjnego RT DE, nadającego z Moskwy, ogłosiła, że zakończyła działalność dziennikarską w Niemczech. 

Kanał telewizyjny RT DE został uruchomiony w grudniu 2021 r.

11:28
04.02.2023

Miedwiediew o amerykańskiej broni: Cała Ukraina spłonie

Były prezydent Rosji przekonuje, że kolejne dostawy zachodniego sprzętu dla ukraińskiej armii nie zmuszą Rosjan do negocjacji z władzami Ukrainy.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Więcej dostaw broni z USA oznacza, że cała Ukraina spłonie
10:52
04.02.2023

116 Ukraińców wróciło z rosyjskiej niewoli

W ramach wymiany więźniów do kraju wróciło 116 ukraińskich żołnierzy. 

 "Udało nam się przywrócić 116 naszych ludzi, obrońców Mariupola, chersońskich partyzantów, snajperów z kierunku Bachmutu i innych naszych bohaterów" - przekazał szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.

10:36
04.02.2023

Indie płacą za ropę z Rosji w emirackiej walucie

Rosyjskie surowce są sprzedawane za coraz bardziej egzotyczne waluty. Aby zmniejszyć ryzyko naruszenia zachodnich sankcji, rafinerie w Indiach opłacają większość dostaw rosyjskiej ropy w dirhamie – walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj więcej

Indie płacą za ropę z Rosji w dirhamach
10:20
04.02.2023

Pompeo: Putin nie dokonałby inwazji na Ukrainę, gdyby Trump nadal był prezydentem

W wywiadzie dla BBC, były sekretarz stanu za prezydentury Donalda Trumpa porównał obecne narastanie napięcia między USA a Chinami do tego, które miało miejsce w USA i Rosji przed inwazją na Ukrainę.

- Wiemy, jak odstraszać naszych przeciwników. Szczerze mówiąc, administracja Trumpa to zrobiła. Władimir Putin nie najechał Europy ani Ukrainy za naszych rządów - powiedział Mike Pompeo.

- To jest niesprowokowany atak na Europę przez Władimira Putina. On jest za to wyłącznie odpowiedzialny. Ale takie rzeczy nie dzieją się w próżni. Adwersarze podejmują decyzje o tym, kiedy. Władimir Putin zawsze chciał większej Rosji. Pójdzie do grobu chcąc większej Rosji - dodał.

Czytaj więcej

Pompeo: Putin atakował za czasów Obawy i Bidena. To są fakty
10:16
04.02.2023

Rosjanie skupiają się na wschodzie. Ukraińcy nie wykluczają ataku od południa

- Rosyjska armia koncentruje swoje siły ofensywne na wschodzie Ukrainy, ale południowy region również pozostaje zagrożony - powiedziała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe armii ukraińskiej Natalia Humeniuk.

- Fakt, że przesuwają bardziej wyszkolone siły na wschód jest jasny: ich priorytet jest teraz skoncentrowany tam. Ale region południowy zawsze pozostawał w ich zainteresowaniu, utrzymują go jako dodatkowy kierunek, gdzie można wykonać niespodziewane aktywne uderzenie - dodała.

09:34
04.02.2023

Rosja: 63 żołnierzy wróciło z ukraińskiej niewoli

Po trudnym procesie negocjacyjnym z ukraińskiej niewoli powróciło 63 rosyjskich żołnierzy - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Strona rosyjska poinformowała, że w negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

08:46
04.02.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła 130 590 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Rosjanie stracili także 3 218 czołgów, 6 394 opancerzone wozy bojowe, 5 081 pojazdów i zbiorników paliwa, 2 220 systemów artyleryjskich, 460 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 225 systemów obrony powietrznej, 294 samoloty, 284 śmigłowce, 1 956 dronów i 18 łodzi.

08:18
04.02.2023

Alarm lotniczy dla całej Ukrainie  

Alarm lotniczy obowiązuje na terenie wszystkich obwodów Ukrainy. Z lotniska na Białorusi wystartował rosyjski samolot

08:09
04.02.2023

Sztab Generalny: Ukraińska armia dokonała ośmiu ataków na tymczasowe bazy Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie wojsko co najmniej osiem razy uderzyło w tymczasowe bazy rosyjskich wojsk, a także jeden z punktów kontrolnych. Siły ukraińskie strąciły cztery drony typu Orłan-10 i uderzyły w rosyjski system artylerii rakietowej TOS-1. 

07:29
04.02.2023

ONZ: W Europie zarejestrowano prawie pięć milionów uchodźców z Ukrainy

Liczba uchodźców z Ukrainy zarejestrowanych do tymczasowej ochrony w Europie na koniec stycznia wynosiła 4 mln 823,33 tys. osób.

Najwięcej uchodźców jest w Polsce - 1 mln 563,39 tys. W ciągu dwóch miesięcy ich liczba wzrosła o 55,5 tys. W Niemczech w ciągu dwóch miesięcy liczba Ukraińców zmniejszyła się o ponad 140 tys. osób - do 881,4 tys.

Na trzecim miejscu są Czechy, gdzie liczba Ukraińców wzrosła od końca listopada o 22,7 tys. do 485,1 tys. 

07:18
04.02.2023

ISW: Rosjanie straszą zagrożeniem terrorystycznym, by zapewnić sobie wsparcie działań na Ukrainie

Zdaniem ekspertów z ISW, rosyjscy urzędnicy wykorzystają przedłużenie zagrożenia terrorystycznego do wzmocnienia środków egzekwowania prawa i zapewnienia sobie wsparcia dla swoich działań na Ukrainie.

Czytaj więcej

ISW: Rosja nadal przedstawia wojnę na Ukrainie jako bezpośrednie zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa
07:05
04.02.2023

Szef organizacji igrzysk w Paryżu: O Rosjanach i Białorusinach zdecyduje MKOl

Czytaj więcej

Szef organizacji igrzysk w Paryżu: O udziale Rosjan zdecyduje MKOl
06:37
04.02.2023

Pożar fabryki w rosyjskim regionie Biełgorodu

Fabryka w regionie Biełgorodu graniczącej z Ukrainą zapaliła się we wczesnych godzinach 4 lutego. Gubernator regionu Wiaczesław Gładkow twierdzi, że fabryka została ostrzelana.

06:26
04.02.2023

Prawie 30 tys. rosyjskich żołnierzy w Mariupolu i okolicach

Petro Andruszczenko, doradca mera Mariupola, przekazał, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba rosyjskich żołnierzy wokół miasta wzrosła o 10-15 tysięcy. Większość z nich stacjonuje w wioskach w obwodzie mariupolskim.

06:14
04.02.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345