Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 346

3 lutego dwa rosyjskie obwody - briański i kurski ogłosiły, że przedłużają bezterminowo "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego "ze względu na konieczność wzmocnienia środków ochrony i obrony terytorium Rosji".

Według analityków ISW , urzędnicy w tych regionach prawdopodobnie wykorzystają nowy reżim "poziomu terrorystycznego" do zaostrzenia środków egzekwowania prawa w celu stłumienia "wewnętrznej niezgody", częściowo w celu przedstawienia wojny na Ukrainie jako bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji i zapewnienia stałego wsparcia dla "operacji rosyjskich".

Odnotowano również, że administracja Bidena ogłosiła 3 lutego nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,2 mld dolarów, w tym precyzyjne rakiety dalekiego zasięgu.

Czytaj więcej

Biden zamierza przyjechać do Polski. „Szczegóły wizyty w odpowiednim czasie”

Eksperci zauważają, że prezydent Rosji Władimir Putin kontynuował swoją kampanię przeciwko niektórym "głosom opozycji" w krajowej przestrzeni informacyjnej. Przypominają, że Putin pod koniec stycznia 2023 roku ocenzurował kilka głównych opozycyjnych mediów.

Z ich obserwacji wynika, że Putin prawdopodobnie dąży do stłumienia opozycyjnych mediów, które bezpośrednio sprzeciwiają się jego reżimowi lub jego celom, w tym tych o antywojennym nastawieniu.

Jednocześnie wspiera nacjonalistycznych blogerów, którzy popierają reżim i wojnę, ale pozwalają sobie na krytykę reżimu "za słabą realizację celów wojskowych, które uważają za niewystarczające".