Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 346

- Cała Ukraina, która pozostaje pod rządami Kijowa, spłonie - cytowała wypowiedź Miedwiediewa w pisemnym wywiadzie dziennikarka Nadana Fridrichson.

Dziennikarka zapytała Miedwiediewa, który jako zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa stał się jednym z najbardziej prowojennych postaci w Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę, czy użycie broni o większym zasięgu może zmusić Rosję do negocjacji z Kijowem.

- Rezultat będzie dokładnie odwrotny - odpowiedział Miedwiediew. - Tylko moralne dziwolągi, których jest wystarczająco dużo zarówno w Białym Domu, jak i na Kapitolu, mogą tak argumentować - dodał.

Pentagon zapowiedział w piątek, że nowe pociski, które mają dwukrotnie większy  zasięg rażenia od rakiet, które do tej pory zostały przekazane Ukrainę, zostały włączone do pakietu pomocy wojskowej USA o wartości 2,175 mld dolarów.

Czytaj więcej

USA: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Kijów dostanie pociski dalekiego zasięgu?

Po niemal roku wojny Rosjanie nie kontrolą w pełni żadnego ukraińskiego obwodu, nawet tych, które Kreml nielegalnie uznał za część Rosji.

Władimir Putin przedstawia działania Rosji na Ukrainie jako egzystencjalną obronę przed agresywnym Zachodem i, podobnie jak Miedwiediew, kilkakrotnie groził odpowiedzią nuklearną, mówiąc, że Rosja użyje wszelkich dostępnych środków, aby chronić siebie i swoich obywateli.

Zapytany, co by się stało, gdyby broń, którą Waszyngton obiecał Ukrainie, miała uderzyć w Krym - który Rosja nielegalnie zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku - lub w głąb Rosji, Miedwiediew powiedział, że Putin jasno poruszył tę kwestię.

- Nie stawiamy sobie żadnych granic i w zależności od charakteru zagrożeń jesteśmy gotowi użyć wszystkich rodzajów broni. Zgodnie z naszymi dokumentami doktrynalnymi, w tym Fundamentami Odstraszania Nuklearnego - powiedział. - Mogę zapewnić, że odpowiedź będzie szybka, twarda i przekonująca - dodał.

Doktryna atomowa Rosji dopuszcza uderzenie jądrowe po "agresji na Federację Rosyjską przy użyciu broni konwencjonalnej, gdy zagrożone jest samo istnienie państwa".