Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345

Zełenski podziękował szefowi MON za „wszechstronne wsparcie Polski w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i solidarność Polaków z Ukraińcami” - relacjonuje agencja Ukrinform. Podkreślono, że prezydent Ukrainy chwalił „prawdziwe partnerstwo strategiczne” z Polską oraz „efektywną interakcję na wszystkich poziomach”.

Prezydent Zełenski zwrócił też uwagę na istotną rolę Polski w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz zabiegi dyplomatyczne polskich władz, dotyczące tworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2.

fot. president.gov.ua

- Dziękuję za konkretne i znaczące kroki, jakie Polska podejmuje w celu wzmocnienia naszych Sił Zbrojnych – podkreślił Zełenski, wyrażając nadzieję, że osiągnięte porozumienie w sprawie dostaw zachodnich czołgów i pojazdów opancerzonych na Ukrainę wkrótce przyniosą pierwsze efekty. - Utworzenie koalicji pancernej to nie tylko wzmocnienie Sił Zbrojnych, ale także przyspieszenie wyzwolenia terytoriów ukraińskich. Jestem wdzięczny za silne wsparcie Polski w tej sprawie – powiedział.

Zełenski poinformował również polskiego ministra obrony o aktualnej sytuacji na froncie i potrzebach ukraińskich obrońców. Biuro prasowe ukraińskiej głowy państwa dodało, że w trakcie spotkania omówiono dalsze wspólne działania na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych ukraińskiego wojska, w szczególności w kontekście przygotowań do kolejnego spotkania w formacie Ramstein.

fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy wręczył Mariuszowi Błaszczakowi order „Za Zasługi” I klasy. Wicepremier i szef MON został odznaczony za „szczególne zasługi osobiste w umacnianiu współpracy międzypaństwowej, wspieraniu suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy”.