Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 345

Prigożyn został oskarżony o godzenie w integralność terytorialną Ukrainy i nienaruszalność jej granic oraz prowadzenie wojny najeźdźczej przeciw Ukrainie.

"Kurier Urzędowy" publikuje też wezwanie Prigożyna na przesłuchanie do biura prokuratora generalnego.

Zgodnie z publikacją Prigożyn powinien stawić się na przesłuchaniu 13, 14 i 15 lutego.

Najemnicy z Grupy Wagnera znani są ze swojego okrucieństwa - zarówno wobec wrogów, jak i wobec dezerterów

Prigożyn, rosyjski oligarcha nazywany "kucharzem Putina" (jego firma zajmowała się w przeszłości cateringiem na Kremlu), jest założycielem Grupy Wagnera - prywatnej organizacji wojskowej, która ściśle współpracuje z rosyjskimi władzami i czynnie bierze udział w walkach na Ukrainie.

Od połowy 2022 roku Prigożyn osobiście rekrutuje najemników w rosyjskich łagrach, obiecując skazanym amnestię za półroczny udział w walkach na Ukrainie.

Czytaj więcej

Członkowie Grupy Wagnera zabili młotem dezertera. Pieskow: To nie nasza sprawa

Najemnicy z Grupy Wagnera odegrali dużą rolę w zdobyciu - kosztem ogromnych strat - Sołedaru, miasteczka w obwodzie donieckim. Grupa Wagnera bierze też udział w walkach o Bachmut.

20 stycznia Departament Skarbu USA uznał Grupę Wagnera za "międzynarodową organizację przestępczą" co jest równoznaczne z objęciem jej sankcjami.

Najemnicy z Grupy Wagnera znani są ze swojego okrucieństwa - zarówno wobec wrogów, jak i wobec dezerterów z własnych szeregów. W listopadzie głośno było o brutalnej egzekucji jednego z byłych najemników, Jewgienija Nużyna, który dostał się do ukraińskiej niewoli, a następnie wrócił do Rosji w ramach wymiany jeńców. W Rosji Nużyn został pojmany przez najemników z Grupy Wagnera którzy - za to że poddał się Ukraińcom - rozbili mu głowę młotem.