Rozmowy między rządem federalnym Niemiec a krajami regionalnymi mają na celu zapewnienie siłom zbrojnym większej ilości broni i amunicji oraz tworzenie miejsc pracy w regionach dotkniętych odchodzeniem od węgla – donoszą źródła agencji. . „Niemiecka Bundeswehra od lat cierpi na przestarzały i częściowo niesprawny sprzęt. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę niemiecki rząd przeznaczył w zeszłym roku 100 miliardów euro na wydatki obronne na rozbudowę i modernizację sił zbrojnych” – wskazuje agencja.

Czytaj więcej

Die Welt: Polska zbroi się najszybciej w NATO

Niemiecki producent broni Rheinmetall AG zapowiedział w grudniu, że rozszerza produkcję amunicji, aby zrekompensować braki w dostawach powstałe w wyniku wsparcia rządu dla Ukrainy.

Firma zainwestuje ponad 10 milionów euro w nową linię produkcyjną w swoim zakładzie w Unterluess niedaleko Hamburga. Zakład ma produkować amunicję do 30 samobieżnych dział przeciwlotniczych „Gepard”, które rząd kanclerza Olafa Scholza zgodziła się dostarczyć Ukrainie po rosyjskiej inwazji.

Rheinmetall rozważa także budowę kolejnej fabryki produkującej podstawowe materiały i komponenty do amunicji we wschodniej Saksonii, dotkniętej odejściem od wydobycia węgla brunatnego. Plany są jeszcze na wczesnym etapie.