Bartłomiej Sawicki

PSE prognozują szybkie pożegnanie z węglem, ale i braki mocy potrzebnej do produkcji prądu

Już za 10 lat udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce może spaść poniżej 10 proc., z obecnych 68 proc. Tak szybkie odejście od „czarnego złota” może jednak skutkować brakiem mocy do produkcji prądu – wynika z Planu Rozwoju Sieci nadzorcy polskiego systemu energetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Resorty spierają się o nadzór nad atomem. W tle partyjna polityka

Resort klimatu i środowiska krytykuje przejęcie nadzoru nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi przez Ministerstwo Przemysłu. Nieoficjalnie mówi się, że Koalicja Obywatelska chce stworzyć drugi ośrodek zarządzania energetyką w Polsce.

Wymiany kotłów gazowych będzie można uniknąć. Są jednak warunki

UE dopuści wyjątki dla dalszego korzystania z pieców gazowych w nowych budynkach (po 2030 r.) oraz już istniejących (po 2040 r.). Warunkiem będzie jednak korzystanie z gazu jako kombinacji innych odnawialnych źródeł ciepła lub korzystanie z biogazu.

Elektrownie węglowe pod ciśnieniem OZE

Wzrost udziału OZE w systemie energetycznym to nie tylko niższa emisja CO2, mniej spalonego węgla czy okresowo niższe ceny prądu. To także ryzyko awarii bloków węglowych, których nadal potrzebujemy do stabilizacji dostaw energii.

Chętnych na fotowoltaikę jest coraz mniej

W 2023 r. do ponad 1,4 mln wzrosła liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW. To ponad dwa razy więcej niż moc największej elektrowni węglowej w Bełchatowie. Niezmiennie dominują prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. W porównaniu do lat ubiegłych zmniejszyła się jednak dynamika przyrostu liczby i mocy instalacji tego typu.

Operator szykuje rewolucję, która pozwoli na przyjęcie energii z OZE i atomu

Kosztem 64 mld zł Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają przygotować Polskę na odbiór energii z OZE i atomu. Operator sieci ujawnił plany inwestycyjne do 2034 r. Spółka w piątek 15 marca przedstawiła do konsultacji projekt planu rozwoju sieci przesyłowej (PRSP) na lata 2025 - 2034.

Jest nowa prezes NFOŚiGW. Wygrała konkurs ministerstwa

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorocie Zawadzkiej-Stępniak. Nowa prezes rozpocznie pracę od poniedziałku 18 marca.

Będą zmiany w KPO. Największe dotyczą wiatraków na morzu

Resort zaczął konsultacje publiczne pakietu zmian w KPO, zakończy je w połowie kwietnia, a proces rewizji chce przeprowadzić do końca wakacji - powiedziała na konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej zmian będzie w sektorze morskich farm wiatrowych.

PGE może budować gazowego giganta. Jest decyzja

Blok gazowo-parowy w Rybniku, realizowany przez spółkę Rybnik 2050, należącą do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, dostał pozwolenie na budowę.

Firmy duszone przez drogi prąd. Rząd obiecuje pomoc

Mimo spadku cen energii i gazu na TGE pozostają one wysokie. Branża energochłonna alarmuje, że zmniejsza się konkurencyjność polskiej gospodarki. Rząd obiecuje pomoc.