Bartłomiej Sawicki

Ciepłownie nie mają węgla. „Sytuacja jest dramatyczna”

Brakuje węgla w regionalnych ciepłowniach. Problem jest tym większy, im mniejszy jest region i sama ciepłownia.

Świat zaniedbał inwestycje w surowce strategiczne

- Niektóre kraje i regiony zaniedbały pewne inwestycje i wydobycie surowców strategicznych, w tym miedzi. W czasie pandemii płacimy za to deficytem niektórych surowców - powiedział Paweł Gruza wiceprezes KGHM podczas Kongresu 590.

SMR pomoże KGHM stabilizować OZE

Pod koniec września KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda. KGHM chce, aby SMR razem z OZE pozwoliły spółce znacząco zredukować emisję CO2.

KGHM zwiększa wydobycie miedzi

Wyniki KGHM są coraz lepsze w efekcie koniunktury ale nie tylko. Spółka zapewnia, że to efekt także podjętych dodatkowych działań, które pozwoliły na zwiększenie przychodów spółki.

Enea zamieni węgiel na gaz w Kozienicach. Jest harmonogram

Pierwsze bloki węglowe w drugim co do wielkości kompleksie energetycznym w Polsce zostaną wyłączone już za cztery lata. Pierwsze bloki gazowe mogą pojawić się za siedem lat.

Popyt na sodę pompuje wyniki Ciechu

Grupa Ciech, mimo trudnego okresu związanego z pandemią poprawia wyniki nie tylko względem roku poprzedniego. Spółka chwali się rezultatami wyższymi nawet niż przed pandemią. Sekret tkwi w rosnącym zainteresowaniu sodą.

Tarcza antyinflacyjna. "To czasowo podany środek przeciwbólowy"

Obniżki stawek podatku VAT i akcyzy na paliwa i prąd mają złagodzić skutki szybko rosnących cen. – To czasowo podany środek przeciwbólowy. Rząd nie mówi, jak chce leczyć chorobę – oceniają ekonomiści.

Eksperci: Wzrostu cen energii i surowców nie zatrzymamy żadną tarczą

Jednym z elementów pakietu antyinflacyjnego – o czym nie mówi się głośno – ma być zmniejszenie marży spółek energetycznych należących do skarbu państwa. Zdaniem analityków może to mieć niewielkie przełożenie na ceny, a efekt cenowy zostanie przełożony na późniejszy okres. Innymi słowy: I tak zapłacimy, ale później.

Monika Morawiecka odchodzi z PGE

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, spółki odpowiedzialnej za budowę i realizację dwóch projektów morskich farm wiatrowych odchodzi ze spółki z końcem tego roku. Wciąż pełniąca obowiązki prezes PGE Baltica nie podała przyczyn rezygnacji ze stanowiska.

Coraz więcej gazu w rynku mocy od PGE

Polska Grupa Energetyczna planuje wystawić do aukcji rynku mocy na rok dostaw 2026 cztery jednostki z segmentu ciepłownictwo, które będą opierać się już na samym paliwie gazowym.