Bartłomiej Sawicki

PGE ma gaz dla nowych elektrowni gazowych. Paliwo dostarczy PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę ramową oraz kontrakty indywidualne z największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w kraju – Polską Grupą Energetyczną. Zakontraktowany gaz będzie zasilał 10 jednostek wytwórczych największego producenta gazu w Polsce.

PGNiG rezerwuje miejsce w litewskim terminalu LNG. Gaz trafi do Polski

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało przydział mocy regazyfikacyjnych w litewskim terminalu LNG. Da to spółce możliwość sprowadzenia poprzez ten terminal ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Okres rezerwacji wynosi 10 lat.

Tańszego prądu nie da się wymusić. Rynek krytykuje rządowe regulacje

Porządkowanie na nowo rynku energii nie obniży cen ani wysokich marży w branży energetycznej. Może uda się za rok.

Polsko–szwedzki kabel uszkodzony przez Nord Stream? Za kilka dni zacznie działać

Wybuchy, które uszkodziły Nord Stream, miały miejsce obok innej wrażliwej infrastruktury – kabla elektrycznego między Szwecją a Polską. Szwedzki operator sieci przesyłowej Svenska kraftnät bada, czy doszło do uszkodzenia infrastruktury.

Ceny energii nie spadną, wręcz przeciwnie. URE i TGE ostrzegają

Sejm uchwalił nowelizację prawa energetycznego i ustawy o OZE, przewidującą całkowite zniesienie obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy. Organizator handlu giełdowego, Towarowa Giełda Energii oraz strażnik rynku, Urząd Regulacji Energetyki podkreślają, że to nie przyniesie obniżek cen energii elektrycznej. Co więc może stać za pilną potrzebą zmian i likwidacji obliga? Możliwe, że górnicy.

Sejm zamroził ceny energii na przyszły rok

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która zakłada zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r., na poziomie cen z 2022 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Sejm zniósł całkowicie obowiązek sprzedaży prądu na giełdzie. Prezes URE krytykuje

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację prawa energetycznego i ustawy o OZE. Przewiduje ona całkowite zniesienie obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy.

Znów mogło zabraknąć rezerwy do produkcji prądu. Pomogli Czesi i Słowacy

Czesi i Słowacy ponownie pomogli polskiej elektroenergetyce. Wieczorem 28 września znów mogło zabraknąć rezerwy mocy. Interwencja Polskich Sieci Elektroenergetycznych pozwoliła jednak odbudować potrzebną rezerwę mocy do produkcji prądu.

PO chce zamrożenia giełdowej ceny energii na przyszły rok. Jest propozycja

Platforma Obywatelska zapowiada poprawki do ustawy o obniżeniu cen energii zarówno tej dotyczącej mrożenia cen na poziomie 2000 KWh czy o zniesieniu obliga giełdowego. – Proponujemy cenę maksymalną na energię zakupioną w ramach kontraktów rocznych na przyszły rok – powiedziała w programie „Fakty po Faktach” Izabela Leszczyna posłanka PO, była wiceminister finansów.

Ręczne sterowanie cenami prądu

Władza na nowo mebluje handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Likwidacja obliga giełdowego i zmiany na rynku bilansującym mogą jednak cen prądu nie obniżyć.