Bartłomiej Sawicki

Polska narusza unijną dyrektywę CO2? Jest odpowiedź ministerstwa

Polska nie spełnia wymogu przeznaczenia co najmniej 50 proc. równowartości dochodów z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na cele klimatyczne i środowiskowe. W konsekwencji narusza unijną dyrektywę ETS – uważa fundacja ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Ministerstwo klimatu i środowiska zaprzecza tej tezie.

Polska fotowoltaika bryluje w Europie. Wyprzedzają nas tylko Niemcy

W 2021 roku Polska – wszystko na to wskazuje – znalazła się na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki (PV) w Unii Europejskiej – wynika z rocznego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

Sprzedaż uprawień do emisji CO2 poprawia wyniki Tauronu

Katowicki koncern energetyczny podał wyniki za I kwartał tego roku, w których uwagę przykuwa sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

Enea z lepszymi wynikami i przestrogą na przyszłość

Poznański koncern notuje lepsze wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku, zastrzega jednak, że dalsze wzrosty cen paliwa gazowego, jak również cen energii elektrycznej mogą wpłynąć na pogorszenie wyników sprzedawców energii w tym roku.

Zielona energia pompuje wyniki PGE

Grupa PGE publikuje wyniki za I kwartał 2022 r. O ile pod wpływem rosnących kosztów związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2 energetyka węgla osiąga gorsze wyniki EBITDA, to sektor OZE i dystrybucja staje się motorem napędowym notowań największej spółki energetycznej w kraju.

Sasin: Duży bank może wesprzeć budowę atomu i OZE w Polsce

Citibank może pomóc przy konstrukcji planów finansowych dla budowy OZE oraz elektrowni jądrowych w Polsce. Taką informację przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Polska formalizuje gazowy rozwód z Rosją po 30 latach związku

Wypowiedziane przez Polskę porozumienie o przesyle gazu to konsekwencja wstrzymania rosyjskich dostaw. Kreml przyspieszył tylko to, co nieuniknione.

Rośnie kolejka po mały atom zza oceanu

Nawet 22 małe reaktory jądrowe mogłyby powstać w Polsce w latach 30. Ich łączna moc może wynieść ok. 4 GW. Najbliżej są spółki chemiczne i surowcowe.

Wiatr wykręcił rekordy prywatnej Polenergii

Mocny wiatr i wysokie ceny energii od początku roku pozwoliły Polenergii osiągnąć rekordowe przychody.

Wiatr chłodzący ceny prądu czeka na ustawę. Rachunki mogą być niższe

Lądowe farmy wiatrowe mogą uśmierzyć ból polskich konsumentów energii elektrycznej. Badania wskazują, że ceny prądu są niższe, kiedy wiatru jest więcej.