Bartłomiej Sawicki

Bartłomiej Sawicki: Poprawka Marka Suskiego wywraca planowane inwestycje wiatrowe

Przez wiele miesięcy inwestorzy przygotowywali pod akwizycję tereny, które mieściły się w dystansie 500 metrów od zabudowań. Ale na komisji ds. energii dwa lata prac rządu zostały zaprzepaszczone w ciągu pięciu minut.

Prosumenci zużywają za mało prądu w swoim domu

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 proc. energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Tymczasem zwykle jest to obecnie tylko 20 proc. Nadwyżka trafia do sieci, często komplikując prace systemu energetycznego, który nie jest w stanie poradzić sobie z tą nadwyżka.

Ile prądu będziemy produkować z atomu? Jest raport

Duże elektrownie jądrowe, ale także planowane małe reaktory jądrowe (SMR) w strukturze wytwarzania w Polsce mogą, w zależności od scenariusza, w 2045 roku wynieść 17,8-35,8 proc. – czytamy w raporcie „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.

Wyścig na Bałtyku rozgorzał na dobre. Kto walczy o morski wiatr?

Poznaliśmy szczegóły rozstrzygnięć ostatnich dwóch lokalizacji dla kolejnych morskich farm wiatrowych, które mogą powstać po 2030 r. Obecnie największym zwycięzcą jest Polska Grupa Energetyczna. Inne spółki będą się odwoływać od tej decyzji. Jest wśród nich Orlen, choć ten koncern liczy najbardziej na lokalizacje, których rozstrzygnięcie jest dopiero przed nami.

Węglowa zagadka. Czy starczy chętnych?

Polskie spółki energetyczne i węglowe sprowadziły do Polski miliony ton węgla. Z powodu ciepłej zimy chętnych na ten drogi węgiel może jednak brakować.

Kryzys pomógł Orlenowi dopiąć gazową umowę z USA

PKN Orlen, podpisując długoterminową umowę na dostawy LNG z amerykańską firmą Sempra, zwiększa możliwości dywersyfikacji. Umowa ma jednak dłuższą historię.

Sejm przyjął nowelizację mrożenia cen ciepła

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Koszt ustawy jednak wzrośnie o 4,5 mld zł.

Skutki poprawki wiatrakowej: zamiast 5 GW może powstać tylko 1,5 GW

Podczas prac nad poprawkami do projektu liberalizacji ustawy odległościowej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski oraz Jan Warzecha, złożyli poprawkę, aby zmienić minimalną odległość dla farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych z 500 m do 700 m. Branża podkreśla, że przełoży się to na powstanie ledwie 30 proc. mocy w wietrze z planowanych. Branża planowała w ciągu 2-3 lat 5 GW. Powstanie ledwie 1,5 GW.

Zaskakująca poprawka wiatrowa. Posłowie PiS przeforsowali swój pomysł

Podczas prac nad poprawkami do projektu liberalizacji ustawy odległościowej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski oraz Jan Warzecha złożyli poprawkę, aby zmienić minimalną odległość dla farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.

Referendalna poprawka może uziemić wiatraki. Trwa spór w PiS

Na czwartkowej, sejmowej ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, ma odbyć się drugie czytanie nowelizacji ustawy wiatrakowej, przygotowanej przez rząd premiera Morawieckiego. Część posłów Prawa i Sprawiedliwości planuje złożyć poprawkę do ustawy, która obliguje samorządy do przeprowadzenia obligatoryjnego referendum w gminach, gdzie takie wiatraki mają powstać. Może to na dobre uniemożliwić budowę nowych farm wiatrowych w Polsce. Słyszymy jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone.