Bartłomiej Sawicki

Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji

Przewidujemy, że od momentu podpisania umowy inżynieryjnej prace związane z zaprojektowaniem elektrowni jądrowej zajmą około 18 miesięcy – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Grzegorz Należyty, Siemens Energy: Mniejszy ślad węglowy to konieczność

Polscy podwykonawcy zagranicznych firm już są informowani, że muszą zmniejszyć swój ślad węglowy, inaczej zostaną wykluczeni z łańcucha dostaw – mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny Siemens Energy w Polsce.

Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak

PGE jeszcze poczeka na umowę pokrywającą koszty zakupu węgla. Rząd czeka na finalne rozliczenia, mimo że wcześniej przekonywano o „rychłym” zawarciu umowy.

PGE odbudowuje wyniki mimo podatku od zysków

Największa spółka elektroenergetyczna w kraju poprawia rok do roku wynik EBITDA jak i zysk netto w I kw. 2023 r. Działo się tak pomimo podatku od zysków, która spółka uiściła 2,32 mld zł.

W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy

Czeski gigant energetyczny ČEZ zaprosił trzech potencjalnych wykonawców nowego bloku jądrowego w elektrowni jądrowej w Dukovanach do złożenia ostatecznych ofert. Termin oddania do użytku bloku ma być zbieżny z polskim harmonogramem budowy atomu.

Podatek od zysków energetyki. W którą stronę będzie podążać? Jest raport

W przyszłości wysokie ceny uprawień do emisji CO2 mogą spowodować, że producenci energii z OZE lub EJ (elektrownia jądrowa – red.) będą osiągać bardzo duże zyski nadzwyczajne, które regulator będzie chciał regulować" – przekonuje ośrodek WiseEuropa.

Francuski EDF nadal rozmawia z polskim rządem o rozwoju atomu

Nasza oferta dla polskiego rządu pozostaje aktualna. Proponujemy budowę z Polską europejskiego partnerstwa przemysłowego. Chciałbym, aby Polska była wśród naszych partnerów jądrowych – mówi prezes EDF Luc Rémont.

Lawinowo rośnie liczba obowiązków URE. Budżet urzędu jednak nie rośnie

Urząd Regulacji Energetyki stojący na straży przestrzegania prawa energetycznego, w efekcie licznych zmian w prawie zwiększył liczbę prowadzonych spraw o pond 35 proc. w 2022 r.

Enea z niższym zyskiem netto niż przed rokiem

Szacowana EBITDA Enei w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosła 1,04 mld zł - poinformowała spółka. Analitycy szacowali ten wynik poniżej miliarda złotych. Zysk netto jest jednak gorszy niż przed rokiem. Wpływ na wyniki miał też koszt z tytułu odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny w kwocie 935 mln zł. To forma opłaty od zysków elektroenergetyki.

Kompromis metanowy uratuje polskie kopalnie? Trzy pytania do Adama Jarubasa

Parlament Europejski poparł kompromisowe poprawki dotyczące rozporządzenia metanowego. Kar za emisję metanu kopalń węgla kamiennego nie będzie, ale będą za to opłaty. O szczegółach kompromisu rozmawiamy z europosłem Adamem Jarubasem z Polskiego Stronnictwa Ludowego.