Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że prądu pozbawionych jest na Ukrainie ok. 6 mln odbiorców.
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji
Więcej od rana na rp.pl
Zełenski mówi o niemieckich patriotach dla Ukrainy
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do kanclerza Niemiec o przekazanie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.
Biały Dom: Rosja będzie kontynuować uderzenia rakietowe na infrastrukturę cywilną Ukrainy
- Rosjanie nie wykazują żadnych oznak, że zamierzają zatrzymać lub zmniejszyć swoje ataki na infrastrukturę cywilną (na Ukrainie), które prowadzili w ciągu ostatnich kilku tygodni - powiedział rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby.
Czytaj więcej
Władze USA uważają za wysoce prawdopodobne, że Rosja nadal będzie prowadzić uderzenia rakietowe na infrastrukturę cywilną Ukrainy, a tempo walk, choć może zwolnić zimą, nie ustanie.
Broń i gotówka znalezione w nieruchomościach związanych z prorosyjskim politykiem
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła przeszukania nieruchomości związanych z prorosyjskim byłym politykiem.
Broń i rosyjska gotówka zostały znalezione w domach i biurach należących do Jewhena Murajewa, który, jak podano, "ukrywał się przed sprawiedliwością za granicą".
Sztab Generalny: Rosja przygotowuje nową kampanię mobilizacyjną
Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że Rosja planuje wcześniejsze zwolnienie kadetów z akademii wojskowych, aby uzupełnić swoje straty na Ukrainie na początku 2023 roku. Według Sztabu Generalnego, Rosja planuje rozpocząć nową kampanię mobilizacyjną w styczniu-lutym 2023 roku.
Osierocone lwiątka przybyły do USA. Wcześniej były w Polsce
Cztery młode lwy dotarły bezpiecznie do sanktuarium dla zwierząt w Minnesocie.
Trzy samice o imieniu Stefani, Lesya i Prada oraz samiec o imieniu Taras otrzymały stały dom w The Wildcat Sanctuary w Sandstone.
Wszystkie mają od czterech do pięciu miesięcy i ostatnie trzy miesiące spędziły w poznańskim zoo w Polsce.
Zwierzęta przeżyły bombardowania i ataki dronów na Ukrainie.
Rosyjskie i chińskie samoloty prowadzą wspólne patrole
Moskwa poinformowała, że jej strategiczne samoloty wojskowe przeprowadziły wspólne patrole z Chinami nad Morzem Japońskim i Wschodniochińskim.
Korea Południowa poinformowała, że wysłała myśliwce, ponieważ dwa chińskie i sześć rosyjskich samolotów wleciało do jej strefy obrony powietrznej.
Wielka Brytania nakłada sankcje na 22 Rosjan
Sankcje nałożono na osoby, które zdaniem brytyjskiego MSZ zaciągnęły przestępców do walki na Ukrainie.
- Decyzja rosyjskiego reżimu o częściowej mobilizacji rosyjskich obywateli była desperacką próbą przytłoczenia dzielnych Ukraińców broniących swojego terytorium. To się nie udało - powiedział sekretarz spraw zagranicznych James Cleverly.
- Dzisiaj ukaraliśmy osoby, które wymusiły ten pobór, wysyłając tysiące rosyjskich obywateli do walki w nielegalnej i odrażającej wojnie Putina - dodał.
Zełenski zaprasza Muska
Prezydent Ukrainy chce, by miliarder zobaczył zniszczenia, jakie zostały dokonane w jego kraju przez Rosjan.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił Elona Muska do odwiedzenia jego kraju, aby zobaczył wyrządzone szkody i zrozumiał sytuację, po tym jak multimiliarder zaproponował "plan pokojowy" dla Ukrainy.
Media: Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii jest badany jako zamach terrorystyczny
Krajowa Rada Sądownicza Hiszpanii wszczęła wstępne postępowanie w sprawie faktu wybuchu w ambasadzie Ukrainy w Madrycie, kwalifikując go jako przestępstwo terrorystyczne.
Niemcy uznały Hołodomor za ludobójstwo
Prezydent Zełenski podziękował Bundestagowi "za historyczną decyzję".
Czytaj więcej
Niemiecki parlament uznał za ludobójstwo klęskę głodu na Ukrainie w latach 30. ubiegłego wieku, wywołaną przez Józefa Stalina. Pojawia się to po tym, jak Ukraina ostrzegła, że Rosja stosuje podobną taktykę w trwającej wojnie.
Litwa przeznaczy 13 mln euro na wsparcie Ukrainy
Niemcy będą skarżyć Gazprom
Uniper pozwał Gazprom za straty w wysokości 11,6 mld euro. Gazprom uważa roszczenia za „bezprawne”.
Czytaj więcej
Niemiecki koncern energetyczny Uniper, do niedawna największy jednostkowy klient Gazpromu i partner biznesowy przy Nord Stream 2, pozwał Gazprom za straty w wysokości 11,6 mld euro. Gazprom uważa roszczenia za „bezprawne”.
Niemcy i Norwegia wzywają NATO do współpracy w celu ochrony infrastruktury podwodnej
- Niemcy i Norwegia wspólnie zwrócą się do NATO o utworzenie biura koordynacyjnego w celu ochrony infrastruktury podwodnej w związku z atakami na gazociągi Nord Stream - powiedział dziś kanclerz Olaf Scholz.
- Nikt nie powinien myśleć, że ataki na europejską infrastrukturę krytyczną mogą pozostać bez odpowiedzi - powiedział kanclerz Niemiec podczas konferencji prasowej wraz z premierem Norwegii Jonasem Gahr Stoere.
Błaszczak rozmawiał z Lambrecht o patriotach dla Ukrainy
Według polskiego ministra obrony szefowa niemieckiego MON zadeklarowała, że przedstawi propozycję RP w ramach rządu.
Czytaj więcej
„Podczas dzisiejszej rozmowy ponownie przekonywałem niemiecką minister obrony narodowej, że rozstawienie systemów Patriot na Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i Ukrainy” - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Amerykanie mogą uznać "wagnerowców" za organizację terrorystyczną
Biały Dom rozważa taki krok.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa uznanie Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, za zagraniczną organizację terrorystyczną.
Rosja użyje broni jądrowej? Zełenski nie wierzy w taki scenariuszy
Zdaniem prezydenta Ukrainy, Putin obawia się konsekwencji takiej decyzji.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie wierzy w to, by prezydent Rosji Władimir Putin mógł w trwającej wojnie zdecydować się na użycie broni jądrowej.
Ukraina schwytała dwóch podejrzanych o współpracę z Rosjanami, którzy ukrywali się w Chersoniu
Dwóch mężczyzn oskarżonych o współpracę z rosyjskimi siłami okupującymi zostało schwytanych w Chersoniu - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Mężczyźni rzekomo zgłosili się do współpracy z rosyjskimi władzami, gdy miasto zostało przejęte przez Rosjan na początku inwazji.
Jeden pracował jako policjant, a drugi miał za zadanie tłumić ukraiński ruch oporu - poinformowano.
Patrioty dla Ukrainy? „Potężne wyzwanie mentalne dla Niemców”
- Ale właśnie trzeba ich do tego popychać i mobilizować - przekonuje przedstawiciel rządu.
Czytaj więcej
Niemiecka propozycja w sprawie systemów Patriot dotyczy jednej baterii z lat 80. - twierdzi portal i.pl, powołując się na źródło w rządzie, które twierdzi, że „w sensie wojskowym nie ma to żadnego znaczenia”.
Rosjanie ostrzelali przygraniczne osiedla w obwodach czernihowskim i sumskim
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Północ poinformowało, że 30 listopada wojska rosyjskie ostrzelały prawie 40 razy przygraniczne wioski w obwodach czernihowskim i sumskim.
Nie odnotowano ofiar.
Sondaż dla Kremla: Większość Rosjan chce negocjować z Kijowem
Niezależny portal Meduza dotarł do wyników sondażu, który na użytek wewnętrzny przygotowano dla władz kraju. W Rosji spada poparcie dla kontynuowania wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował, że 55 proc. mieszkańców kraju opowiada się za negocjacjami z Ukrainą, a tylko 25 proc. chce kontynuowania wojny.
W ciągu ostatnich 24 godzin w pożarach na Ukrainie zginęło dziewięć osób
Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną kraju spowodowały, że ludzie uciekają się do korzystania z awaryjnych generatorów i butli z gazem.
W ciągu ostatniej doby doszło do ponad 130 pożarów - podały ukraińskie państwowe służby ratownicze. Osiem osób zostało rannych.
Przerwy w dostawie prądu doprowadziły do wzrostu liczby wypadków "z powodu naruszenia zasad bezpieczeństwa pożarowego".
Rosjanie ponownie mówią o planie aneksji zachodu Ukrainy przez Polaków
Kreml wielokrotnie bezpodstawnie twierdził, że władze w Warszawie chcą odebrać Ukrainie zachodnią część kraju.
Czytaj więcej
Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin bezpodstawnie powiedział, że Polska rzekomo planuje aneksję Lwowa, Iwano-Frankiwska oraz części obwodu tarnopolskiego i już przygotowuje się tam do "referendów".
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Potrzebujemy nowoczesnych myśliwców, MiG-i-29 nie wystarczą
Rzecznik stwierdził, że aby odpowiedzieć na istniejące zagrożenia Ukraina potrzebuje wielozadaniowych samolotów, takich jak F-15 i F-16. Poza wszystkim, wróg otwarcie zapowiada, że planuje kontynuować ataki na infrastrukturę, ośrodki decyzyjne, etc. By odeprzeć to zagrożenie potrzebujemy broni dalekiego zasięgu - zarówno rakiet, jak i tych, którzy mogą używać wielozadaniowych myśliwców, jeśli potrzeba - podkreślił płk Jurij Ignat.
Czytaj więcej
Ukraina potrzebuje, przede wszystkim, myśliwców wielozadaniowych - oświadczył płk Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
W obwodzie charkowskim wszystkie główne drogi zostały rozminowane
Informację taką przekazał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na antenie ukraińskiej telewizji. Wciąż jednak zaminowane są pobocza i drogi leśne - wynika ze słów Synehubowa.
Kyryłenko: Od początku wojny co najmniej 1 235 cywilnych ofiar w obwodzie donieckim
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko poinformował, że od 24 lutego w obwodzie donieckim zginęło co najmniej 1 235 cywilów, a 2 662 zostało rannych w wyniku rosyjskich działań zbrojnych. Kyryłenko zaznaczył, że wyliczenia te nie obejmują ofiar z Mariupola i Wołnowachy.
Ukraińcy używają dronów-kamikadze do ataków na rosyjskie okręty
Po raz pierwszy o istnieniu nowego ukraińskiego systemu uzbrojenia stało się głośno po tym jak jeden z nawodnych bezzałogowców wyrzucony został na kamienisty brzeg Zatoki Kozackiej na obrzeżach Sewastopola.
Czytaj więcej
Użycie przez Ukrainę nawodnych bezzałogowców do prowadzenia ataków na okręty rosyjskie w potencjalnie bezpiecznych bazach wprowadziło morski aspekt obrony przed agresją Kremla na nowy poziom.
Blinken: Strategia Putina się nie sprawdzi
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, mówił w czasie spotkania szefów dyplomacji państwo członkowskich NATO w Budapeszcie, że Władimir Putin skupił swój "ogień i gniew" na ukraińskich cywilach, atakując infrastrukturę krytyczną na Ukrainie. - To są nowe cele prezydenta Putina. Uderza w nie mocno. Jego strategia nie sprawdza się i nie sprawdzi się - podkreślił Blinken.
Caritas Polska włącza Ukrainę w program Rodzina Rodzinie
Chcąc pomóc naszym wschodnim sąsiadom, organizacja Caritas Polska włączyła Ukrainę do programu humanitarnego Rodzina Rodzinie, który polega m.in. na udzielaniu stałej pomocy finansowej w lokalnej walucie najuboższym mieszkańcom krajów pogrążonych w wojnie lub głębokim kryzysie. W październiku Caritas Polska rozpoczęła pilotaż programu w diecezji kijowsko-żytomierskiej. Dzięki niemu pomoc dociera do ponad 500 rodzin znajdujących się w szczególnie dramatycznej sytuacji.
Czytaj więcej
Za naszą wschodnią granicą od ośmiu miesięcy rozgrywa się dramat. Chcąc pomóc potrzebującym, którzy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z rzeczywistością, organizacja Caritas Polska włączyła Ukrainę do programu Rodzina Rodzinie.
Jedna ofiara środowego ostrzału Chersonia przez Rosjan
Jarosław Januszewicz, gubernator obwodu chersońskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że kilka budynków mieszkalnych i placówki medyczne zostały uszkodzone w mieście w wyniku środowego ostrzału. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba.
Szef dyplomacji UE: UE wyśle 40 dodatkowych generatorów prądu Ukrainie
"Rosja próbuje złamać morale Ukraińców, biorąc na cel infrastrukturę energetyczną kraju i używając zimy jako broni na wojnie przeciwko cywilom. Na spotkaniu państw G7 koordynujemy nasze wsparcie; UE wysyła 40 generatorów prądu, oprócz 550 już dostarczonych (...)" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji.
Rosjanie twierdzą, że zajęli Biłohoriwkę i Perszę Trawnię w obwodzie donieckim
Gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Biłohoriwka i Persza Trawnia znalazły się pod pełną kontrolą rosyjskich wojsk.
RIA: Szef wywiadu Rosji rozmawiał z dyrektorem CIA o "kwestiach nuklearnych i Ukrainie"
Siergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej rozmawiał z dyrektorem CIA, Williamem Burnsem o "kwestiach nuklearnych i Ukrainie" - podała agencja RIA. Wcześniej chargee d’affaires ambasady USA w Moskwie, Elizabeth Rood mówiła, że Burns "nie negocjował z Naryszkinem niczego i nie omawiał rozwiązania konfliktu na Ukrainie".
15 lat więzienia dla mieszkańca Odessy. Wywiesił w oknie rosyjską flagę
Jak poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy, mieszkający w Odessie mężczyzna, który wywiesił na swoim domu flagę z napisem "Odessa to rosyjskie miasto”, skazany został na karę 15 lat pozbawienia wolności za zdradę stanu i działalność kolaboracyjną. Mężczyzna planował wcześniej także porwanie „patriotycznie nastawionego biznesmena, który zajmował się wolontariatem”.
Czytaj więcej
Mieszkający w Odessie mężczyzna, który wywiesił na swoim domu flagę z napisem "Odessa to rosyjskie miasto”, skazany został na karę 15 lat pozbawienia wolności – poinformowało Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy.
Rosyjska armia podała dane o ukraińskich stratach
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że od 24 lutego ukraińska armia miała stracić na Ukrainie 334 samoloty, 177 śmigłowców, 2 589 bezzałogowych statków powietrznych, 391 zestawów przeciwlotniczych, 6 903 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 904 wyrzutni rakiet, 3 634 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 7 424 jednostki sprzętu specjalnego.
Kyryłenko: Dziesiątki tysięcy dzieci i ich rodziców na terenie obwodu donieckiego
Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, na konferencji prasowej poinformował, że "dziesiątki tysięcy dzieci i ich rodziców pozostaje na terenie obwodu donieckiego". - Większość dzieci przebywa w miejscowościach, które są pod stałym ostrzałem - zaznaczył Kyryłenko.
Słynna rosyjska piosenkarka opuszcza kraj. Jest przeciwna wojnie
Ikona sowieckiej i rosyjskiej muzyki rozrywkowej Ałła Pugaczowa zlikwidowała swoją ostatnią firmę w Rosji. Piosenkarka otwarcie występowała przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Państwowe media przestały odtwarzać jej piosenki.
Czytaj więcej
Ikona sowieckiej i rosyjskiej muzyki rozrywkowej zlikwidowała swoją ostatnią firmę w Rosji. Piosenkarka otwarcie występowała przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Państwowe media przestały odtwarzać jej piosenki.
Władimir Sołowjow groził słuchaczowi, który apelował o to, by rosyjskie media przestały kłamać
- Wiesz co, Wiktorze? Jeśli jesteś w Rosji, znajdziemy cię - stwierdził propagandzista wymieniając wcześniej imię i nazwisko krytycznego słuchacza.
Czytaj więcej
Władimir Sołowjow, kremlowski propagandzista, w czasie swojego programu radiowego "Pełny Kontakt", odczytał list od słuchacza, który apeluje, by Sołowiow "przestał kłamać i zwodzić ludzi". Następnie Sołowiow zaczął grozić krytycznemu słuchaczowi.
Przewodnicząca KE: Zmusimy Rosję do zapłacenia za swoje zbrodnie
Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała szybkie utworzenie specjalnego funduszu, na który trafią zajęte przez zachodnie kraje aktywa Banku Rosji i oligarchów. To łącznie blisko 320 mld euro, które trafią na odbudowę Ukrainy.
Czytaj więcej
Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała szybkie utworzenie specjalnego funduszu, na który trafią zajęte przez zachodnie kraje aktywa Banku Rosji i oligarchów. To łącznie blisko 320 mld euro, które trafią na odbudowę Ukrainy.
Deputowani odeskiej rady miejskiej za usunięciem posągu carycy Katarzyny II
"Na 16 sesji Rady Miasta Odessy deputowani poparli decyzję o demontażu i usunięciu pomnika Założycieli Odessy" - czytamy we wpisie na kanale rady w serwisie Telegram. W Odessie zdemontowany i usunięty zostanie również pomnik rosyjskiego dowódcy, Aleksandra Suworowa.
Szojgu: W dwa miesiące przeszkoliliśmy ponad 300 tys. rezerwistów i ochotników
Minister obrony Rosji zapowiadał, że kierownictwo resortu obrony będzie omawiać "rozwój sił rakietowych i artylerii" biorąc pod uwagę "doświadczenia ze specjalnej operacji wojskowej".
Czytaj więcej
Federacja Rosyjska zwiększy wydatki na produkcję broni w ramach budżetu obronnego o niemal 150 proc. w 2023 roku - zapowiedział minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.
Skurkiewicz: Nie chodziło nam o to, żeby wysyłać Bundeswehrę do walki z Rosją na Ukrainie
- Ta nasza propozycja, po pierwszych rozmowach, była taka, aby przekazać patrioty armii ukraińskiej. Nie chodziło nam o to, żeby wysyłać Bundeswehrę do walki z Rosją na Ukrainie, ale żeby przekazać sprzęt wojskowy Ukrainie tak, jak przekazują Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska - mówił w Polskim Radiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do dyskusji na temat wyrzutni Patriot, które Niemcy zaoferowały Polsce.
Czytaj więcej
- Ta sprawa musi być rozwiązana przez stronę niemiecką - oświadczył wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do debaty wokół miejsca rozmieszczenia oferowanych Polsce przez Niemcy wyrzutni Patriot.
Szwecja i Finlandia "czynią postępy" w rozmowach z Turcją ws. przyjęcia do NATO
Minister spraw zagranicznych Szwecji, Tobias Billstrom poinformował, że we wtorek doszło do "bardzo dobrych spotkań" przedstawicieli Szwecji, Finlandii i Turcji, po których Billstrom "ma poczucie, że doszło do postępu". - Posuwamy się naprzód - stwierdził szef szwedzkiej dyplomacji. Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które nie ratyfikowały decyzji o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię.
Rosjanie ostrzelali pogranicze Rosji z Ukrainą w obwodach sumskim i czernihowskim
Rosjanie prowadzili ostrzał pogranicza przy użyciu moździerzy i artylerii - informuje ukraińska Straż Graniczna.
Ołena Zełenska spotkała się z królową małżonką, Kamilą
Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska, w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii spotkała się z królową małżonką, Kamilą. Na swoim kanale w serwisie Telegram Zełenska napisała, że mówiła Kamili "co działo się i co się dzieje na terytoriach tymczasowo okupowanych przez Rosję". Zełenska i królowa małżonka Kamila rozmawiały też o "podzielonych rodzinach". "Wiele dzieci zostało pozbawionych możliwości kontaktu z rodzicami w ojczyźnie: ich ojcowie lub matki mogą służyć w siłach zbrojnych" - napisała Zełenska.
Rosyjski resort obrony: Wspólne patrole bombowców strategicznych z Rosji i Chin
Resort obrony Rosji poinformował, że rosyjskie i chińskie samoloty strategiczne patrolowały przestrzeń powietrzną w rejonie Morza Japońskiego i Morza Wschodniochińskiego. W patrolach miały uczestniczyć rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 (zdolne do przenoszenia broni jądrowej). Rosyjskie bombowce strategiczne miały znajdować się w powietrzu przez ok. 8 godzin. "W czasie niektórych etapów lotu strategicznym bombowcom towarzyszyły myśliwce innych państw". "Po raz pierwszy w czasie wspólnego patrolu rosyjskie samoloty wylądowały na lotnisku w Chińskiej Republice Ludowej" - podaje też resort obrony Rosji.
Bombowce strategiczne z Chin i "podejrzane samoloty" z Rosji w pobliżu Morza Japońskiego
W reakcji na pojawienie się chińskich i rosyjskich samolotów w pobliżu Japonii tamtejsze lotnictwo (Powietrzne Siły Samoobrony) poderwały myśliwce.
Czytaj więcej
Dwa chińskie bombowce i dwa "podejrzane" samoloty rosyjskie przeleciały w środę nad Morzem Japońskim - poinformowało japońskie Ministerstwo Obrony.
Von der Leyen: Rosja musi zapłacić za swoje straszne zbrodnie
Szefowa KE, Ursula von der Leyen zapowiedziała współpracę z UE z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i pomoc w ustanowieniu specjalnego trybunału, który miałby osądzić rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. "Wraz z naszymi partnerami upewniamy się, że Rosja zapłaci za zniszczenia, które wywołała, zamrażając środki oligarchów i aktywa rosyjskiego banku centralnego" - pisze von der Leyen na swoim profilu na Twitterze.
Kadyrow krytykuje papieża za słowa o Czeczenach i Buriatach
Papież w rozmowie z jezuickim magazynem "America" powiedział, że "ogólnie rzecz biorąc, najokrutniejsi są być może ci, którzy są z Rosji, ale nie należą do rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej".
Czytaj więcej
Ramzan Kadyrow, prezydent wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Republiki Czeczenii, stronnik prezydenta Rosji, Władimira Putina, na swoim kanale w serwisie Telegram skrytykował papieża Franciszka za jego słowa o bojownikach z Czeczenii i Buriacji.
W obwodzie briańskim w Rosji ugaszono pożar zbiorników z paliwem
Interfax podaje, że strażakom i pracownikom służb ratunkowych udało się, o 10:38, ugasić pożar zbiorników z produktami ropopochodnymi, który wybuchł nad ranem na terenie obwodu graniczącego z Ukrainą. Pożar obejmował rankiem 1 800 m2. W jego gaszenie zaangażowanych było 80 osób i 30 jednostek sprzętu gaśniczego, w tym pociąg gaśniczy.
Rosjanie ostrzelali rejon oczakowski
Ok. 7:20 rano czasu lokalnego Rosjanie ostrzelali rejon oczakowski - informuje mikołajowska administracja obwodowa na swoim profilu na Facebooku. Obecnie trwa ustalanie skutków ostrzału.
Od początku wojny zginęło 440 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 440 dzieci, a 852 zostało rannych.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 88,8 tys. żołnierzy, 2914 czołgów, 5872 pojazdy opancerzone, 1902 zestawy artyleryjskie, 395 wyrzutni rakiet, 210 zestawów przeciwlotniczych, 280 samolotów, 261 śmigłowców, 1562 bezzałogowe statki powietrzne, 531 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4429 pojazdów (w tym cystern) i 163 jednostki sprzętu specjalnego.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,074 mln osób
29 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 19,4 tys. osób, a od 24 lutego - 6,261 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Rosja przyjmuje przepisy rozszerzające władzę państwa
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze o wejściu w życie poprawek do rosyjskiej Ustawy o zagranicznych agentach, które "rozszerzają represyjną władzę rosyjskiego państwa". "To stały trend, odkąd Putin wrócił na urząd prezydenta w 2012 roku, który gwałtownie przyspieszył po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę" - czytamy.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon zaporoski
Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o ostrzale rakietowym rejonu zaporoskiego. "W nocy rosyjskie potwory ponownie uderzyły w pokojowe ziemie naszego obwodu. W jednej z miejscowości w rejonie zaporoskim punkt dystrybucji gazu został uszkodzony przez rakietę (prawdopodobnie S-300), wywołując pożar" - napisał Staruch.
W wyniku rosyjskiego ostrzału w ciągu doby, w obwodzie donieckim, zginęło pięć osób
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego. Z wpisu Kyryłenki wynika, że w ciągu doby rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało w obwodzie donieckim 15 osób.
ISW: Osłabione rosyjskie siły wokół Bachmutu nie są w stanie zagrozić rychłym okrążeniem miasta
ISW pisze, że dające się zlokalizować zdjęcia i nagrania pokazują, iż Rosjanie rzeczywiście osiągnęli pewne postępy na południowy-wschód od Bachmutu, ale ISW "nie jest w stanie potwierdzić większości zdobyczy" w tym rejonie, o których mówią Rosjanie od 27 listopada.
Czytaj więcej
"Rosyjskie siły poczyniły marginalne postępy wokół Bachmutu, ale Rosjanie raczej nie posuwają się w tempie, o jakim piszą rosyjskie źródła" - pisze w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny armii Ukrainy: Setki rannych Rosjan trafiają do szpitali w obwodzie donieckim
Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie podaje, że w ciągu minionego tygodnia ponad 720 rannych rosyjskich żołnierzy trafiło do szpitali w tymczasowo okupowanym obwodzie donieckim.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii, Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że na rejon nikopolski spadło niemal 30 pocisków.
Niemiecka armia nie ma amunicji nawet na 30 dni prowadzenia wojny
Zdaniem niektórych ekspertów zapasy wystarczyłyby tylko na kilka dni. Co więcej, Niemcy ani w tym roku, ani w następnym nie zwiększą wydatków na obronę do poziomu rekomendowanego przez NATO - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Piotr Jendroszczyk.
Czytaj więcej
Wiadomo od dawna, że niemiecka armia jest w złym stanie. Teraz okazuje się, że nie ma nawet czym strzelać.
Stoltenberg w Bukareszcie: Utrzymujemy politykę otwartych drzwi. Ukraina będzie częścią NATO
W kuluarach spotkania wspominano, że członkostwo Ukrainy pozostaje odległe choćby dlatego, że wciąż nie są jasne ostateczne granice kraju. Z kolei w Kijowie niektórzy twierdzą, że akcesją do paktu mogłaby być częścią ostatecznego porozumienia pokojowego: warunek jakichkolwiek koncesji terytorialnych (Krym), na jakie miałyby się zgodzić władze ukraińskie.
Czytaj więcej
Gospodarki państw sojuszu są 23 razy większe od PKB Rosji. To przesądzi o sukcesie paktu w Ukrainie.
Okolice Bachmutu przypominają pola pod francuskim Verdun
Większość miasta, dawniej liczącego 70 tys. mieszkańców, jest już zrujnowana. Ale atakujący nawet do niego nie dotarli, zajadłe walki toczą się w sąsiednich wsiach. W samym mieście pozostali już tylko nieliczni, starsi ludzie rozpaczliwie próbujący przeżyć niekończące się ostrzały artyleryjskie - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Pięć miesięcy walk o Bachmut porównywane jest już ze słynną bitwą pierwszej wojny światowej.
Pentagon nadal nie płaci za łączność zapewnianą przez system Starlink Ukrainie
Rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder, na konferencji prasowej mówił, że Departament Obrony USA nie przekazał żadnych pieniędzy firmie Starlink za utrzymanie jej zestawów, które zapewniają łączność Ukraińcom. Gen. Ryder odpowiedział w ten sposób na pytanie czy za użycie zestawów Starlink na Ukrainie płaci Elon Musk czy Departament Obrony. Jednocześnie gen. Ryder przyznał, że Pentagon rozważa możliwość "włączenia firmy SpaceX w istniejący system łączności satelitarnej na Ukrainie" zapewnianej przez Departament Obrony.
Kułeba: W skrócie - potrzebujemy patriotów i transformatorów
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, na marginesie szczytu szefów dyplomacji państw NATO w Bukareszcie mówił, że Ukraina potrzebuje "obrony przeciwlotniczej, (zestawów) IRIS, (MIM-23) Hawk, Patriot i potrzebuje transformatorów".
Czytaj więcej
We wtorek na Ukrainie znów rozległ się alarm bombowy, choć tym razem nie doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że sytuacja na frontach jest trudna, a Rosjanie - pomimo ponoszonych strat - nacierają.
W graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim doszło do dużego pożaru zbiorników z paliwem
Do pożaru doszło w rejonie suraskim. W płomieniach stanęły zbiorniki z produktami ropopochodnymi. "Strażacy i ekipy ratunkowe pracują na miejscu. Pożar objął 1 800 m2" - napisał gubernator obwodu briańskiego na swoim kanale w serwisie Telegram w środę nad ranem.
Czytaj więcej
Zbiorniki z produktami ropopochodnymi płoną w obwodzie briańskim, graniczącym od południa z Ukrainą - informuje gubernator obwodu, Aleksandr Bogomaz.
Pentagon: Iran przekazał setki dronów Rosji
Rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder, na konferencji prasowej mówił, że USA mają wiedzę o przekazaniu przez Iran "co najmniej setek dronów bojowych Rosji". Gen. Ryder nie chciał podać dokładnej liczby, ale dodał, że Rosja nadal szuka sposobów na pozyskanie dodatkowych systemów uzbrojenia.
Przedstawiciel Białego Domu: To Zełenski zdecyduje, kiedy podjąć rozmowy z Rosjanami
- Nie naciskamy na niego. On musi, w imieniu swojego narodu, zdecydować czy i kiedy jest gotowy do negocjacji i w jakich warunkach do tego dojdzie. My chcemy się upewnić, że możemy nadal wspierać jego siły zbrojne, tak aby, gdy usiądzie do negocjacji z Władimirem Putinem, mógł robić to z pozycji siły - mówił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu w rozmowie z NBC.
Czytaj więcej
Musimy spodziewać się, że Rosjanie nadal będą bombardować cele cywilne (na Ukrainie) - mówił w rozmowie z NBC News rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, John Kirby.
Włochy pomogą Ukrainie w odtworzeniu sieci energetycznej
Taką deklarację złożył szef MSZ Włoch, Antonio Tajani. - Chcemy, aby zima przeszła bez tragedii Ukraińców - powiedział Tajani, uczestniczący w spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Bukareszcie. Tajani dodał, że Włochy będą mieć swój wkład we wsparcie ukraińskiego sektora energetycznego, który doznał poważnych uszkodzeń w wyniku rosyjskich ataków rakietowych. W szczególności włoskie firmy energetyczne "dostarczą niezbędnych technologii do zachowania wydajności sieci energetycznych". - Nie ma pokoju bez sprawiedliwości dla Ukraińców - podkreślił Tajani i dodał, że gdy Ukraina jest zagrożona "trudno jest usiąść do negocjacji".
Zełenski: Sytuacja na froncie jest trudna. Rosjanie planują coś na południu
- Pomimo ponoszenia skrajnie dużych strat, okupanci nadal próbują nacierać w obwodzie donieckim, umacniać się w obwodzie ługańskim, posuwać się w obwodzie charkowskim i planują coś na południu - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Ale trzymamy się i - co najważniejsze - nie pozwalamy wrogowi spełniać jego zamiarów. Powiedzieli, że zajmą obwód doniecki wiosną, latem, jesienią... W tym tygodniu zaczyna się już zima. Marnotrawią swoją regularną armię, tracą tysiące zmobilizowanych i najemników każdego dnia, używają oddziałów zaporowych - dodał.
Putin odbędzie w środę wideokonferencję z członkami rządu
Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim wynagrodzeń dla określonych kategorii pracowników sektora publicznego, określonych w dekretach z 2012 roku.
We wtorek trzy statki z żywnością wypłynęły z Ukrainy do Włoch i Turcji
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, poinformowało we wtorek, że 29 listopada z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki wiozące 61,5 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych do Włoch i Turcji. Na pokładzie statków znajdowało się 26 350 ton kukurydzy, 8,4 tys. ton oleju słonecznikowego oraz 26,3 tys. ton pszenicy. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły 504 statki z 12 294 244 tonami żywności na pokładzie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińskie Centrum Narodowego Sprzeciwu informuje o możliwej mobilizacji mieszkańców okupowanej przez Rosję południowej Ukrainy.