Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 280

Zełenski w środę podziękował za przyjęcie przez Bundestag uchwały, która uznaje Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Czytaj więcej

Niemcy uznają Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

- To jest decyzja dla sprawiedliwości, dla prawdy. I to jest bardzo ważny sygnał dla wielu innych krajów świata, że rosyjski rewanżyzm nie będzie w stanie napisać historii na nowo - powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że "kolejną decyzją Niemiec, która z pewnością stanie się historyczna, jest przekazanie Ukrainie systemu Patriot, a panu kanclerzowi Scholzowi, jak i całemu pokoleniu współczesnych polityków niemieckich, będą dziękować wszystkie pokolenia Ukraińców."

Niemiecka propozycja dla Polski

Po tym, jak 15 listopada ukraińskie rakiety obrony przeciwlotniczej prawdopodobnie uderzyły na terenie Polski, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała, że Niemcy zaoferowały przekazanie Polsce systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, aby pomóc jej w ochronie przestrzeni powietrznej.

NATO stwierdziło, że Niemcy mogą podjąć taką decyzję bez dalszych konsultacji, nie czekając na odpowiedź Sojuszu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski prosił wcześniej Stany Zjednoczone o dostarczenie Ukrainie przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot, czołgów Abrams i samolotów.