Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 280

Członkowie Bundestagu przyjęli w środę uchwałę uznającą głód milionów Ukraińców pod rządami sowieckiego przywódcy Józefa Stalina za ludobójstwo.

W uchwale zapisano, że Hołodomor stanowi "zbrodnię przeciwko ludzkości".

"Odpowiedzialne za nie było polityczne kierownictwo Związku Radzieckiego pod wodzą Józefa Stalina" - pojawiło się w uchwale.

Trzy partie w koalicji rządzącej kanclerza Olafa Scholza, Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci, jak również główna opozycja Chrześcijańscy Demokraci i Unia Chrześcijańsko-Społeczna, wszystkie głosowały za uchwałą w Bundestagu.

Czym był Hołodomor?

Ukraińskie określenie śmierci około czterech milionów obywateli w czasie klęski głodu w latach 1932-33 jako Hołodomor oznacza w przybliżeniu śmierć głodową.

W 2006 roku parlament ukraiński uznał Hołodomor za ludobójstwo.

W listopadzie 1932 roku Józef Stalin wysłał policję, aby zarekwirowała całe zboże i zwierzęta gospodarskie z nowo skolektywizowanych ukraińskich gospodarstw, w tym nasiona potrzebne do zasadzenia następnych zbiorów. Doprowadziło to do śmierci milionów ludzi.

Czytaj więcej

Zełenski nie wierzy w możliwość użycia przez Putina broni jądrowej

Rosja kategorycznie odrzuca opinię, że było to ludobójstwo, twierdząc, że to nie tylko Ukraińcy, ale także Rosjanie, Kazachowie, Niemcy i inni byli ofiarami wielkiego głodu w Związku Radzieckim na początku lat 30-tych.

Wojna Rosji na Ukrainie

W weekend prezydent Wołodymyr Zełenski zarzucił, że Rosja stosuje dziś podobną taktykę w swojej wojnie na Ukrainie.

- Kiedyś chcieli nas zniszczyć głodem, teraz - ciemnością i zimnem - napisał w serwisie Telegram. "Nie da się nas złamać" - zapowiedział ukraiński prezydent.

Rosja atakuje w ostatnich tygodniach w krytyczną infrastrukturę na Ukrainie. Wywołało to powszechne przerwy w dostawie prądu.

Przegłosowania w Bundestagu uchwała wzywa niemiecki rząd do działania przeciwko "wszelkim próbom rozpowszechniania jednostronnej rosyjskiej narracji historycznej'' i do dalszego wspierania Ukrainy jako ofiary obecnej wojny.

Jak podaje Muzeum Hołodomoru w Kijowie, do tej pory 16 państw oprócz Ukrainy uznało klęskę głodu za ludobójstwo: Australia, Ekwador, Estonia, Kanada, Kolumbia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Meksyk, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone i Watykan.