Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreśla, że mimo dużych strat Rosjanie nadal starają się nacierać w obwodzie donieckim.
Członkowie Bundestagu przyjęli w środę uchwałę uznającą głód milionów Ukraińców pod rządami sowieckiego przywódcy Józefa Stalina za ludobójstwo.
W uchwale zapisano, że Hołodomor stanowi "zbrodnię przeciwko ludzkości".
"Odpowiedzialne za nie było polityczne kierownictwo Związku Radzieckiego pod wodzą Józefa Stalina" - pojawiło się w uchwale.
Trzy partie w koalicji rządzącej kanclerza Olafa Scholza, Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci, jak również główna opozycja Chrześcijańscy Demokraci i Unia Chrześcijańsko-Społeczna, wszystkie głosowały za uchwałą w Bundestagu.
Czym był Hołodomor?
Ukraińskie określenie śmierci około czterech milionów obywateli w czasie klęski głodu w latach 1932-33 jako Hołodomor oznacza w przybliżeniu śmierć głodową.
W 2006 roku parlament ukraiński uznał Hołodomor za ludobójstwo.
W listopadzie 1932 roku Józef Stalin wysłał policję, aby zarekwirowała całe zboże i zwierzęta gospodarskie z nowo skolektywizowanych ukraińskich gospodarstw, w tym nasiona potrzebne do zasadzenia następnych zbiorów. Doprowadziło to do śmierci milionów ludzi.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie wierzy w to, by prezydent Rosji Władimir Putin mógł w trwającej wojnie zdecydować się na użycie broni jądrowej.
Rosja kategorycznie odrzuca opinię, że było to ludobójstwo, twierdząc, że to nie tylko Ukraińcy, ale także Rosjanie, Kazachowie, Niemcy i inni byli ofiarami wielkiego głodu w Związku Radzieckim na początku lat 30-tych.
Wojna Rosji na Ukrainie
W weekend prezydent Wołodymyr Zełenski zarzucił, że Rosja stosuje dziś podobną taktykę w swojej wojnie na Ukrainie.
- Kiedyś chcieli nas zniszczyć głodem, teraz - ciemnością i zimnem - napisał w serwisie Telegram. "Nie da się nas złamać" - zapowiedział ukraiński prezydent.
Rosja atakuje w ostatnich tygodniach w krytyczną infrastrukturę na Ukrainie. Wywołało to powszechne przerwy w dostawie prądu.
Przegłosowania w Bundestagu uchwała wzywa niemiecki rząd do działania przeciwko "wszelkim próbom rozpowszechniania jednostronnej rosyjskiej narracji historycznej'' i do dalszego wspierania Ukrainy jako ofiary obecnej wojny.
Jak podaje Muzeum Hołodomoru w Kijowie, do tej pory 16 państw oprócz Ukrainy uznało klęskę głodu za ludobójstwo: Australia, Ekwador, Estonia, Kanada, Kolumbia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Meksyk, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone i Watykan.