Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreśla, że mimo dużych strat Rosjanie nadal starają się nacierać w obwodzie donieckim.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Zambijski student zginął walcząc w Grupie Wagnera
Lemekhani Nathan Nyirenda zginął 22 września.
Czytaj więcej
Lemekhani Nathan Nyirenda, który zginął we wrześniu podczas walk w Ukrainie, walczył w szeregach Grupy Wagnera. Potwierdził to jej założyciel, Jewgienij Prigożyn.
Rosja protestuje po wypowiedzi papieża
Złożono oficjalny protest.
Czytaj więcej
Rosja złożyła formalny protest w Watykanie w związku z sugestią wyrażoną przez papieża, że najokrutniejsi wobec Ukraińców "są być może ci, którzy pochodzą z Rosji, ale nie należą do rosyjskiej tradycji".
Po wyzwoleniu Krymu Ukraina wydali Rosjan
Tamila Taszewa, przedstawicielka Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu, poinformowała, że po wyzwoleniu Krymu przez Siły Zbrojne Ukrainy Ci Rosjanie, którzy przybyli tam po aneksji w 2014 roku, zostaną wydaleni.
Włochy zamierzają znacjonalizować rosyjską rafinerię ISAB na Sycylii
Ta jedna z największych rafinerii w Europie należy do rosyjskiego koncernu Łukoil.
Decyzja zapadnie grudnia.
USA rozważają kroki wobec Grupy Wagnera
Rzecznik Departamentu Stanu odmówił potwierdzenia dyskusji na temat Grupy Wagnera, ale powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal pociągać do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za wojnę z Rosją.
Czytaj więcej
Uznanie Grupy Wagnera za zagraniczną organizację terrorystyczną pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym wszcząć postępowanie karne przeciwko grupie i jej członkom, a także zająć się jej aktywami na całym świecie.
Moskwa: Banner wspierający reprezentację Iranu w MŚ
„USA są zawsze małe, Iran jest zawsze wielki” - głosił napis.
Finlandia proponuje Ukrainie szkolenie
Propozycja obejmuje szkolenie w zakresie obsługi sprzętu wysyłanego Ukrainie do walki z Rosją.
Czytaj więcej
Prezydent Sauli Niinistö oświadczył, że Finlandia może zapewnić siłom ukraińskim szkolenie, którego potrzebują, aby stawić czoła rosyjskiej agresji.
Pentagon: Nie ma planów wysłania Patriotów do Ukrainy
Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder poinformował, że choć obrona powietrzna Ukrainy jest dla USA priorytetem, nie ma obecnie planów przekazania tam patriotów.
Wcześniej wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony informował, że "wszystkie opcje są na stole".
Nexta: Grupa Wagnera werbuje więźniów z Republiki Środkowoafrykańskiej
Wśród werbowanych są więźniowie skazani za ciężkie przestępstwa.
"NoScar" - ukraińscy chirurdzy bezpłatnie usuwają wojenne blizny
Po wybuchu wojny 40 ukraińskich chirurgów plastycznych z całego kraju zaangażowało się w inicjatywę NoScar.
Czytaj więcej
Ukraińscy chirurdzy usuwają za darmo wojenne blizny, ślady po kulach, wybuchach i oparzeniach. Inicjatywa NoScar otrzymała już ponad 300 zgłoszeń. Wśród pacjentów jest 19-letnia Tatiana, której wybuch uszkodził twarz.
Ukraińcy zapłacą mniej za gaz
Naftogaz poinformował klientów o obniżce cen.
Czytaj więcej
Ukraińcy, którzy opłacą rachunek za gaz do 15-go, dostaną 1 procent zniżki w kolejnym rachunku, zapowiedział ukraińskie koncern Naftogaz. Od maja przejął on od lokalnych dostawców obsługę 12 milionów gospodarstw domowych na Ukrainie.
Urzędnik Departamentu Obrony USA o Patriotach dla Ukrainy: Wszystkie opcje są na stole
Waszyngton analizuje swoje możliwości w połączeniu z możliwościami sojuszników pod kątem największej przydatności dla zaatakowanego kraju.
Czytaj więcej
USA rozważają wysłanie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot w celu wsparcia zdolności ukraińskiej obrony powietrznej przed kolejnymi rosyjskimi atakami - powiedział we wtorek dziennikarzom wysoki rangą urzędnik departamentu obrony USA.
Minister sprawiedliwości Niemiec o wkładzie Berlina w wybuch wojny Rosji z Ukrainą
Marco Buschmann był w Berlinie gospodarzem dwudniowego spotkania ministrów sprawiedliwości grupy G7, demokratycznych potęg gospodarczych. W deklaracji końcowej spotkania jego uczestnicy zobowiązali się do postawienia przed sądem winnych zbrodni wojennych w Ukrainie.
Czytaj więcej
Upieranie się przy Nordstream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny w Ukrainie – ocenił minister sprawiedliwości RFN Marco Buschmann.
NATO potwierdza zaangażowanie w sprawy Ukrainy
Zapowiada też pomoc w odbudowie infrastruktury.
Czytaj więcej
Ministrowie spraw zagranicznych NATO na spotkaniu w Bukareszcie ponownie wyrazili solidarność z Ukrainą i zobowiązali się do pomocy w naprawie jej infrastruktury.
Bezzałogowe THeMIS trafią do Ukrainy jeszcze w tym roku
Docelowo Ukraina dostanie ich 14.
Czytaj więcej
Estoński producent Milrem Robotics i niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) zgodziły się wysłać do Ukrainy 14 bezzałogowych pojazdów naziemnych THeMIS w ramach działań finansowanych przez niemieckie Ministerstwo Obrony.
MAEA zaangażuje się w ochronę ukraińskich elektrowni jądrowych
Poinformował o tym we wtorek szef MAEA Rafael Grossi, po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wzmocni swoją obecność we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, aby pomóc chronić infrastrukturę energetyczną kraju.
USA przekażą 53 miliony dolarów na wsparcie systemu energetycznego Ukrainy
Fundusze zostaną przeznaczone na „nabycie krytycznego wyposażenia sieci elektroenergetycznej”, które „zostanie dostarczone w trybie pilnym, aby pomóc Ukraińcom przetrwać zimę” - podał Departament Stanu USA.
„Ten pakiet dostaw będzie obejmował transformatory rozdzielcze, wyłączniki automatyczne, ograniczniki przepięć, odłączniki, pojazdy i inny kluczowy sprzęt” – czytamy w notatce Departamentu Stanu.
Stoltenberg: Po zakończeniu wojny Ukraina może dołączyć do NATO
Rosja składa "propozycję nie do odrzucenia"
Kazachstan i Turkmenistan mają wejść w skład tzw. związku gazowego.
Czytaj więcej
Rosja ogłosiła, że tworzy trójstronny związek gazowy, „przekonując” swoich środkowo-azjatyckich konkurentów do wspólnego działania. Dla Kazachstanu i Turkmenistanu to „propozycja”, z rodzaju „nie do odrzucenia”. W rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie ich interesów na światowym energetycznym rynku. I zagrożenie suwerenności.
Wiceszef rosyjskiego MSZ: Rosja i USA nie prowadzą dialogu w sprawie Ukrainy
- Nie są mi znane żadne kanały deeskalacji w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Nic mi o tym nie wiadomo - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow.
Czytaj więcej
Nie prowadzimy dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na temat Ukrainy, ponieważ nasze podejście jest radykalnie różne - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.
Nieoficjalnie: Ukraińcy będą od 29 grudnia płacić więcej za korzystanie z systemu Starlink
Z wpisu na kanale Insider UA wynika też, że wzrosnąć ma - z 500 do 700 dolarów - również koszt samego zestawu pozwalającego na korzystanie z systemu Starlink - terminala i anteny (z 500 do 700 dolarów).
Czytaj więcej
Na kanale Insider UA w serwisie Telegram pojawiła się informacja, że ukraińscy abonenci systemu Starlink otrzymują informację o "podniesieniu kosztu usług z 60 do 75 dolarów miesięcznie".
Rosja tłumaczy odwołanie rozmów z USA na temat START
Sytuacja rozwinęła się w taki sposób, że nie mieliśmy innego wyjścia, decyzja została podjęta na szczeblu politycznym - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Riabkow.
Czytaj więcej
Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której nasi amerykańscy koledzy w wielu dziedzinach wykazywali nie tylko niechęć do dostrzegania naszych sygnałów, uwzględniania naszych priorytetów, ale działali w przeciwnym kierunku - tak wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow wyjaśnił, jaki był powód odwołania rozmów z USA w sprawie kontroli zbrojeń.
Xi Jinping: Chiny chcą zacieśniać partnerstwo energetyczne z Rosją
Prezydent Chin, Xi Jinping, cytowany przez chińską telewizję CCTV oświadczył, że "Chiny chcą współpracy z Rosją w celu zacieśnienia partnerstwa energetycznego, promowania rozwoju czystej i zielonej energii oraz wspólnego utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego i stabilności przemysłowych łańcuchów dostaw".
Legutko o sprawie patriotów: Widać, że to są jakieś gry ze strony niemieckiej
- Nie może być tak, że tego typu broń nagle znajduje się na terenie Polski i nie jest podporządkowana systemowi polskiego dowodzenia - powiedział europoseł PiS Ryszard Legutko, pytany w Polskim Radiu 24 o sprawę niemieckich baterii Patriot, które miałyby być udostępnione Polsce.
Czytaj więcej
- Jeżeli bronimy polskiego nieba, no to to niebo jest w tej chwili najbardziej zagrożone nad Ukrainą i tam trzeba te wszystkie siły skupić - powiedział europoseł PiS Ryszard Legutko, pytany w Polskim Radiu o sprawę niemieckich wyrzutni Patriot.
Ukraińskie Biuro Śledcze zatrzymało przedstawiciela kolaboracyjnych władz Chersonia
Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze zatrzymało zastępcę mera Chersonia, współpracownika Wołodymyra Saldo, rosyjskiego kolaboranta i szefa okupacyjnych władz obwodu chersońskiego. Zatrzymany miał współpracować z Rosjanami w czasie okupacji stolicy obwodu chersońskiego przez Rosjan. Poinformowano go o tym, że jest podejrzany o kolaborację.
Minister obrony Słowacji: Przekazaliśmy Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty
Jaroslav Naď, minister obrony Słowacji, napisał na swoim profilu na Twitterze, że Słowacja przekazała Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty BWP-1.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Rosja chce mrozem zmusić Ukrainę do uległości
Brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly oświadczył przed szczytem szefów MSZ państw NATO w Bukareszcie, że Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy, aby mrozem zmusić Ukraińców do uległości. Cleverly mówił, że Władimir Putin stara się uczynić broń z surowców energetycznych od początku wojny na Ukrainie.
Rosja prosi Indie o dostawy wszystkiego. Indie niechętnie współpracują
Rosyjski reżim szuka na świecie dostawców części zamiennych i komponentów do objętych sankcjami sektorów gospodarki. Lista potrzeb jest ogromna. Indie dostały wykaz ponad 500 pozycji do potencjalnej dostawy, w tym części do samochodów, samolotów i pociągów. Biznes w Indiach nie chce jednak handlować z Rosją.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim szuka na świecie dostawców części zamiennych i komponentów do objętych sankcjami sektorów gospodarki. Lista potrzeb jest ogromna. Indie dostały wykaz ponad 500 pozycji do potencjalnej dostawy, w tym części do samochodów, samolotów i pociągów. Biznes w Indiach nie chce jednak handlować z Rosją.
Gdy Ukraina odzyska Krym, obywatele Rosji zostaną wydaleni?
"Deokupacja Krymu to tylko kwestia czasu, więc wszystkie mechanizmy reintegracyjne muszą być gotowe" - oświadczyła przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu,
Czytaj więcej
"Rozważamy możliwość wydalenia wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej po deokupacji Krymu" - oświadczyła Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
Szefernaker o uchodźcach z Ukrainy: System wymaga uszczelnienia
- Od 1 marca przyszłego roku wprowadzimy odpłatność dla tych uchodźców, którzy są już ponad 120 dni w miejscach zbiorowego zakwaterowania - zapowiedział w rozmowie z RMF24 Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw uchodźców z Ukrainy. - Przez pierwsze "parę miesięcy" ma to wynieść 50 proc., później 75 proc. Tak, żeby te osoby, które mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowania opłacanych przez polski budżet, dokładały się do kosztów utrzymania w naszym kraju - dodał.
Czytaj więcej
Najważniejsze dla nas jest to, aby Polacy mieli takie przeświadczenia i żeby wiedzieli, że rząd dba o finanse publiczne, że nie ma takiej możliwości, aby jakieś środki trafiały do uchodźców, które nie powinny do nich trafić - powiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw uchodźców z Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkaniową w Łymanie
Zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko, na swoim kanale na Telegram napisał, że Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną w mieście Łyman, w obwodzie donieckim, przy użyciu wyrzutni rakiet Grad. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.
Jewgienij Prigożyn potwierdza: Zambijczyk, który zginął na Ukrainie, był rosyjskim najemnikiem
Założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej blisko związanej z Kremlem, Jewgienij Prigożyn potwierdził, że obywatel Zambii, który zginął na Ukrainie, Lemehani Nathan Nyirenda, był najemnikiem Grupy Wagnera. 23-letni student, który odsiadywał wyrok więzienia w Moskwie, miał zaciągnąć się do Grupy Wagnera, by - jak stwierdził Prigożyn - "okazać wdzięczność za fakt, że Rosjanie pomagali Afrykańczykom zyskać niepodległość przez wiele lat".
Szef Rosyjskiej Izby Obrachunkowej podał się do dymisji
Aleksiej Kudrin odchodzi ze stanowiska szefa Rosyjskiej Izby Obrachunkowej (odpowiednik polskiego NIK). Sam złożył dymisję. Kudrin to ostatni z w miarę samodzielnych rosyjskich działaczy gospodarczych. Wybitny finansista, liberalny outsider, któremu wiele razy było nie po drodze z Putinem i jego dworem.
Czytaj więcej
Aleksiej Kudrin odchodzi ze stanowiska szefa Rosyjskiej Izby Obrachunkowej (odpowiednik polskiego NIK). Sam złożył dymisję. Kudrin to ostatni z w miarę samodzielnych rosyjskich działaczy gospodarczych. Wybitny finansista, liberalny outsider, któremu wiele razy było nie po drodze z Putinem i jego dworem.
Szef MSZ Turcji: Coraz trudniej osiągnąć porozumienie na Ukrainie poprzez negocjacje
Minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cavusoglu, przemawiając w Bukareszcie na forum organizowanym przez Aspen Institute Fundusz Marshalla stwierdził, że "staje się coraz trudniej osiągnięcie wynegocjowanego rozwiązania" konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie Cavusoglu dodał, że "nie ma innego rozwiązania sytuacji na Ukrainie".
Stoltenberg: Ukraina musi osiągnąć postępy na polu walki, by uzyskać warunki do rozpoczęcia negocjacji pokojowych
We wtorek w Bukareszcie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, którzy skupiają się na zwiększeniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy, poprzez dostarczenie jej zestawów obrony przeciwlotniczej i amunicji, ale także o wsparciu pozamilitarnym dla Kijowa.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO oświadczył we wtorek, że Sojusz nie wycofa się ze wsparcia dla Ukrainy i wezwał członków sojuszu do dostarczenia więcej pomocy Ukrainie, która ma pomóc jej przetrwać zimę w sytuacji, w której Rosja od 10 października atakuje ukraińską infrastrukturę krytyczną.
Przewodniczący MKOl, Thomas Bach, popiera przedłużenie sankcji wobec sportowców z Rosji i Białorusi
Wystąpienie Bacha (nie mógł być obecny ze względu na zakażenie koronawirusem) odczytał w czasie forum Globalnego Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Sportowych wiceprzewodniczący MKOl, Ng Ser Miang.
Kreml: Negocjacje z Ukrainą są niemożliwe, odmawia ich strona ukraińska
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że obecnie niemożliwe są negocjacje pomiędzy Rosją a Ukrainą, ponieważ strona ukraińska "absolutnie je wyklucza". - Specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) trwa - dodał. Pieskow mówił, że rozmowy pokojowe wymagają "politycznej woli i gotowości do omówienia żądań Rosji, które są dobrze znane".
Ukrenergo: Deficyt prądu na Ukrainie wynosi 30 proc.
Ukraiński operator sieci energetycznej, Ukrenergo, poinformował, że do 11 producenci energii zaspokajali 70 proc. popytu na energię na Ukrainie. "Obecny deficyt (prądu) wynosi 30 proc." - głosi komunikat Ukrenergo. Rosnący deficyt jest efektem wyłączenia niektórych elektrowni w związku z pracami naprawczymi, a także dalszego wzrostu konsumpcji prądu z powodu pogarszających się warunkach pogodowych.
Szef MSZ Litwy: Dajcie czołgi Ukrainie
Gabriellus Landsbergis, szef MSZ Litwy, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO pisze na Twitterze: "Mój przekaz do ministrów spraw zagranicznych na dzisiejszym spotkaniu NATO jest prosty: Zachowajcie spokój i dajcie czołgi (Ukrainie)".
W ciągu doby na Ukrainie, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginął jeden cywil
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. W ciągu doby rannych zostało, w wyniku rosyjskiego ostrzału, dwóch cywilów.
Minister ujawnia, ilu Rosjan wyjechało do Kazachstanu
Szefowa kazachskiego resortu pracy podała, ilu Rosjan przekroczyło granicę z Kazachstanem po ogłoszeniu przez Władimira Putina tzw. częściowej mobilizacji.
Czytaj więcej
Od ogłoszenia w Rosji tzw. częściowej mobilizacji nieco ponad 400 tys. Rosjan przekroczyło granicę z Kazachstanem - podała minister z Kazachstanu.
Krym: Rosyjskie władze okupacyjne kwaterują żołnierzy w domach mieszkańców. Rośnie sprzedaż alkoholu
Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że rosyjskie władze okupacyjne wzywają mieszkańców półwyspu, by przyjmowali do swoich domów rosyjskich żołnierzy. "Ponad 600 rosyjskich żołnierzy trafiło do wsi Icki/Sowieckij (...). Jako że we wsi nie ma odpowiedniej liczby kwater dla tak dużej liczby żołnierzy, rosyjskie władze okupacyjne wzywają cywilnych mieszkańców, by przyjmowali rosyjskich żołnierzy w swoich domach" - pisze Czubarow. Z jego wpisu wynika, że większość tych żołnierzy pochodzi z Jakucji. Czubarow pisze też, że "sprzedaż alkoholu w lokalnych sklepach wzrosła gwałtownie", po pojawieniu się we wsi żołnierzy z Rosji.
Wicepremier Rosji: Nie będziemy dostarczać ropy krajom, które ustanowią limit cenowy
- Rosja uważa, że omawiany limit cenowy na rosyjską ropę jest niedopuszczalny i zamierza działać jedynie w warunkach rynkowych - oświadczył wicepremier Rosji, Aleksandr Nowak, który wypowiadał się na marginesie IV Rosyjsko-Chińskiego Forum Biznesu Energetycznego w Moskwie. - Przyjęliśmy raczej ostre stanowisko. Wielokrotnie o tym mówiłem. Niezależnie od tego jaki będzie limit cenowy. Nawet jeśli będzie wysoki, jest nieakceptowalny co do zasady. Wciąż pracujemy w warunkach rynkowych - powiedział Nowak, który wcześniej deklarował, że Rosja nie będzie dostarczać ropy krajom, które wprowadzą limit ceny na rosyjską ropę.
Kyryłenko: Jedna osoba ranna w obwodzie donieckim
Szef donieckiej obwodowej administracji państwowej Pawło Kyryłenko podał, że w poniedziałek na skutek ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie w regionie jedna osoba cywilna została ranna.
Brytyjski resort obrony: Rosja przestała rozmieszczać na Ukrainie batalionowe grupy bojowe
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z sytuacji na ukraińskich frontach odnotowuje, że od trzech miesięcy Rosja nie rozmieszcza na Ukrainie batalionowych grup bojowych (BTG). Jak czytamy w raporcie intensywne walki wykazały słabości koncepcji tworzenia takich grup w rosyjskiej armii.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 88,3 tys. żołnierzy, 2911 czołgów, 5866 pojazdów opancerzonych, 1901 zestawów artyleryjskich, 395 wyrzutni rakiet, 209 zestawów przeciwlotniczych, 280 samolotów, 261 śmigłowców, 1555 bezzałogowych statków powietrznych, 531 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4423 pojazdy (w tym cysterny) i 163 jednostki sprzętu specjalnego.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,053 mln osób
28 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 21 tys. osób, a od 24 lutego - 6,241 mln osób.
SG Ukrainy: Nie ustaje ostrzał Chersonia
Na kierunku chersońskim okupanci utrzymują obronę pozycji. Nie ustaje ostrzał artyleryjski wojsk ukraińskich i osiedli na prawym brzegu rzeki Dniepr, w tym miasta Chersoń - podał Sztab Generalny Ukrainy.
Rzecznik PiS: Ofensywa służb rosyjskich w kierunku Europy Zachodniej i Ameryki jest faktem
Rafał Bochenek mówił w Polskim Radiu, że "to się dzieje, jeśli chodzi o politykę informacyjną, poprzez pewne miękkie działania, wpływanie na decyzje, zaangażowanie tych służb w funkcjonowanie pewnych spółek i instytucji".
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza zdjęcia z selekcji do wojsk specjalnych
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego: W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Dniepr, na który spadły cztery rakiety, wywołując poważne zniszczenia - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. W wyniku ataku rakietowego w mieście Dniepr wybuchł pożar, który został już ugaszony.
Ukraina prosi USA o dodatkowe dostawy gazu na zimę
Ołeksij Czernyszow, prezes zarządu spółki Naftohaz, spotkał się z Erin McKee, kierującą amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego. Rozmowa dotyczyła dodatkowych dostaw gazu, których Ukraina potrzebuje w związku z nachodzącą zimą i sezonem grzewczym.
Dziś spotkanie szefów MSZ państw NATO w Bukareszcie
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, będzie wzywał państwa NATO do zwiększenia pomocy dla Kijowa w związku z nadchodzącą zimą. Dwudniowe spotkanie w Bukareszcie ma skupić się na przyspieszeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy - m.in. zestawów obrony przeciwlotniczej i amunicji, ale także pomocy innej niż wojskowa.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o zestrzeleniu rosyjskich samolotów Su-25 i Su-24
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono rosyjskie samoloty Su-25 i Su-24 - informuje w swoim najnowszym meldunku Sztab Generalny armii Ukrainy. Z komunikatu wynika też, że ukraińskie lotnictwo w ciągu doby przeprowadziło trzy uderzenia na zgrupowania rosyjskich sił, broni i sprzętu wojskowego.
Rosja: Kolejna kontrowersyjna ustawa dotycząca „agentów zagranicznych” wejdzie w życie już 1 grudnia
Zmianom w prawie towarzyszy szereg dodatkowych postanowień, w tym również rozkaz szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa z 4 listopada, mówiący m.in. o rozpowszechnianiu danych, które zdaniem FSB mogą "zostać wykorzystane przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej" - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Nie wolno komentować, prognozować i analizować działań Kremla. Bo służby mogą uznać za „zagranicznego agenta”.
Z analizy ISW wynika, że rosyjskie zdobycze w rejonie Bachmutu nie doprowadzą do rychłego okrążenia miasta
ISW powołuje się na zdjęcia satelitarne, z których wynika, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli wieś Ozarianiwka, znajdującą się 15 km na południowy-zachód od Bachmutu. Do zajęcia wsi miało dojść 27-28 listopada.
Czytaj więcej
"Ostatnie doniesienia o zdobyczach rosyjskich wokół Bachmutu z 27 i 28 listopada nie oznaczają rychłego okrążenia Bachmutu" - pisze amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Reuters: W czasie wojny na Ukrainie raz użyto "gorącej linii" między armią USA a armią Rosji
Przedstawiciele administracji USA, wypowiadając się anonimowo o funkcjonującej obecnie "gorącej linii" mówili, że we wczesnej fazie konfliktu na Ukrainie zakładano, iż może być ona przydatna, gdyby konieczna była ewakuacja obywateli USA z okupowanej przez Rosję części Ukrainy. Jeden z urzędników mówił też, że linia mogłaby być wykorzystana, gdyby rosyjski myśliwiec zapędził się w pogoni za ukraińskim myśliwcem nad terytorium Polski lub gdyby pocisk rosyjski naruszył przestrzeń powietrzną NATO.
Czytaj więcej
Specjalna "gorąca linia" między armiami USA i Rosji, której celem jest obniżanie napięcia między Waszyngtonem i Moskwą, została jak dotąd użyta raz w czasie rozpoczętej 24 lutego wojny Rosji z Ukrainą - informuje Reuters, powołując się na swoje źródło.
Delegacja z Ukrainy przybyła do Izraela na rozmowy z przedstawicielami izraelskiej armii
Izraelska dziennikarka, Moira Asraf Wahlberg, poinformowała na Twitterze, że do Izraela przyjechała delegacja ukraińska. Celem wizyty są rozmowy z przedstawicielami izraelskiej armii dotyczące m.in. kwestii obrony przeciwrakietowej. W skład delegacji Ukrainy ma wchodzić wysoki rangą oficer Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdaniem dziennikarki władze Izraela chcą utrzymać wizytę ukraińskiej delegacji w tajemnicy, ze względu na to, że jest to temat "politycznie wrażliwy w relacjach z Moskwą".
Rosyjscy żołnierze biorą udział we wspólnych ćwiczeniach z armią Laosu
Na terenie Laosu rozpoczęły się rosyjsko-laotańskie ćwiczenia Laros-2022, w których biorą udział żołnierze podlegli Wschodniemu Okręgowi Wojskowemu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. - Celem ćwiczeń jest rozwój przyjaźni między bratnimi narodami i siłami zbrojnymi tych państw. Współpraca wojskowa pozwala nam poprawić potencjał obronny obu państw - oświadczył gen. Phanseng Bunphan, zastępca szefa Sztabu Generalnego armii Laosu w czasie inauguracji ćwiczeń. W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z rosyjskich jednostek pancernych i zmechanizowanych.
Rosjanie chcą przeprowadzić mobilizację w okupowanej części południowej Ukrainy?
Centrum Narodowego Sprzeciwu, portal ukraińskiego rządu poświęcony sytuacji na terenach okupowanych przez Rosję, podaje, że Rosjanie sprowadzili jednostki Gwardii Narodowej Rosji i jednostki policji z Dagestanu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, by przeprowadzić na tym terenie mobilizację. Do obwodu chersońskiego mieli też przybyć komisarze wojskowi z okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego. "Okupanci nie ukrywają, że w grudniu personel ten będzie zaangażowany w nielegalny pobór mieszkańców obwodu z paszportami Federacji Rosyjskiej" - czytamy na portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu. Jak dodaje Centrum "nie jest wykluczone, że 'zmobilizowani' zostaną wszyscy mężczyźni, nie tylko ci, którzy mają rosyjskie paszporty".
Zełenski: W ciągu tygodnia Rosjanie ostrzelali 258 razy miejscowości w obwodzie chersońskim
- Tego dnia, jak każdego dnia, okupanci ponownie ostrzelali Chersoń i inne miejscowości w obwodzie (chersońskim). Tylko w ciągu tygodnia wróg ostrzelał 258 razy 30 miejscowości w naszym obwodzie chersońskim - mówił w poniedziałkowym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Rosyjska armia uszkodziła też przepompownie, które zapewniała dostawę wody do Mikołajowa - dodał. - Co możemy o nich (Rosjanach - red.) powiedzieć? To jest prawdziwa istota tych przypadkowych "towarzyszy", którzy przejęli Rosję. Po 20 latach ich rządów duża część ich własnego kraju jest tak zniszczona, jakby wojna miała miejsce tam - mówił też ukraiński prezydent.
Od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 501 statków z żywnością
Wspólna Komisja Koordynująca (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, podała, że od momentu zawarcia porozumienia z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło na pokładzie 501 statków 12 188 194 ton zbóż i innych produktów żywnościowych. W poniedziałek, z powodu złej pogody, z ukraińskich portów nie wypłynął żaden statek z żywnością.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wiceszef MSW Ukrainy szacuje, że tylko 3 proc. ostrzelanych przez Rosję celów na Ukrainie to obiekty wojskowe.