Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 279

ISW powołuje się na zdjęcia satelitarne, z których wynika, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli wieś Ozarianiwka, znajdującą się 15 km na południowy-zachód od Bachmutu. Do zajęcia wsi miało dojść 27-28 listopada.

"Liczne rosyjskie źródła podają też, że rosyjskie wojsko zajęło wsie Kurdiumiwka (13 km na południowy-zachód od Bachmutu), Kliszcziwka (7 km na południowy-zachód od Bachmutu), Andrijiwka (10 km na południowy-zachód od Bachmutu), Zełenopilia (13 km na południe od Bachmutu), Pidhorodne (5 km na północny-wschód od Bachmutu) i Spirne (30 km na północny-wschód od Bachmutu), co ma prowadzić do okrążenia Bachmutu od południa i wschodu" - czytamy w analizie. ISW zaznacza jednak, że tych informacji nie da się potwierdzić w ogólnodostępnych źródłach. 

Czytaj więcej

Rosjanie otaczają Bachmut? Ukraina zaprzecza

"Nawet jednak, gdyby Rosjanie rzeczywiście przejęli kontrolę nad miejscowościami na południe od Bachmutu, te zdobycze nie zagrażają kluczowym drogom T0513 (Bachmut-Siewiersk) i T0504 (Bachmut-Konstantyniwka), które służą jako główne ukraińskie szlaki komunikacji (GLOC) z Bachmutem" - podkreśla ISW.

Rosjanie prawdopodobnie zajęli wieś Ozarianiwka, znajdującą się 15 km na południowy-zachód od Bachmutu

ISW dodaje, że istnieje też sieć mniejszych, wiejskich dróg, które prowadzą do Bachmutu z północnego-zachodu.

Analitycy ISW zwracają uwagę, że gdyby Rosjanie zajęli miejscowości Kliszcziwka i Pidhorodne, wówczas znaleźliby się na wprost ukraińskich pozycji obronnych w tym rejonie. "Rosyjskie wojska, by nacierać dalej, musiałyby pokonać trzy kilometry pól" na otwartej przestrzeni - wynika z analizy ISW.

"Rosyjskie jednostki, w ich obecnym stanie, są prawdopodobnie niezdolne do szybkiego wykonania tego zadania" - podkreśla ISW przypominając słowa założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, który mówił, że najemnicy z Grupy Wagnera pokonują w rejonie Bachmutu 100-200 metrów dziennie.