Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 278

Według relacji zarówno rosyjskich, jak i ukraińskich, wokół Bachmutu trwają intensywne walki.

Miasto stało się ważnym celem dla sił rosyjskich, które w ostatnich miesiącach nie odniosły sukcesu w zdobywaniu terytorium we wschodniej Ukrainie i zostały zmuszone do wycofania się z wielu obszarów.

Wideo w mediach społecznościowych z ostatnich dni ilustruje ogromne zniszczenia w Bachmucie, gdzie wciąż żyją tysiące ludzi, bez prądu i wody.

Denis Puszylin, mianowany przez Rosjan przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, powiedział w poniedziałek, że siły rosyjskie są już bliskie okrążenia Bachmutu.

- Sytuacja w Bachmucie jest nadal trudna, ale nasze jednostki, w szczególności Grupa Wagnera, zdecydowanie posuwają się do przodu – powiedział Puszylin w rosyjskiej telewizji. Dodał, że siły rosyjskie są bliskie otocznia miasta.

Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy przyznaje, że trwa tak rosyjska ofensywa, ale zaprzecza utracie jakiejkolwiek pozycji przez wojska ukraińskie.

Serhij Czerewaty, ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk, poinformował, że Bachmut pozostaje epicentrum głównej bitwy o Ukrainę.

- Wróg działa najbardziej agresywnie w tym kierunku, przeprowadza około 180-200 ataków artyleryjskich dziennie - powiedział.