Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 279

Ministrowie spraw zagranicznych NATO stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że pozostają niezłomni w „zaangażowaniu na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” i zobowiązali sojuszników do pomocy Ukrainie w naprawie infrastruktury energetycznej, niszczonej przez rosyjskie ataki. 

Czytaj więcej

Szczyt szefów MSZ państw NATO. "To będzie straszna zima dla Ukrainy"

„Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach”- czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie sojuszu potępili okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Uczestnicy spotkania ponowili zapewnienia o długoterminowym wsparciu Ukrainy w jej drodze powojennej odbudowy i przeprowadzeniu reform, aby mogła zabezpieczyć swoją wolną i demokratyczną przyszłość, zmodernizować sektor obronny, wzmocnić długoterminową i powstrzymać kolejną ewentualną agresję”

„Będziemy nadal zacieśniać nasze partnerstwo z Ukrainą, w miarę jak rozwija ona swoje aspiracje euroatlantyckie” – oświadczyli ministrowie.